Przyklad 2, Filologia polska z wiedzą o kulturze, II rok, Dydaktyka WOK


KONSPEKT LEKCJI WIEDZY O KULTURZE

Temat: Czy tylko śmieszy? O grotesce w filmie na przykładzie „Sztuki spadania” Tomasza Bagińskiego.

Treść lekcji:

- zapoznanie się z treścią filmu „Sztuka spadania”

- definicja animacji

- definicja groteski filmowej

- poszukiwanie groteski w różnych dzidziach sztuki

Cele lekcji:

- uczeń wie, czym jest animacja oraz określa specyfikę filmu animowanego

- uczeń wyjaśnia znaczenie animacji we współczesnym kinie

- uczeń interpretuje film artystyczny

-uczeń rozumie definicję groteski oraz rozpoznaje ją jako sposób widzenia świata w filmie artystycznym

- uczeń potrafi wskazać groteskę różnych dziedzinach sztuki

- uczeń zauważa celowość stosowania groteski w sztuce

Metody pracy:

- praca w grupach

- `burza mózgów'

- praca z filmem

- dyskusja

Materiały dydaktyczne:

- film „Sztuka spadania” T. Bagińskiego

- „Słownik sztuki”, pod red. M. Goras, Kraków 2008.

Czas trwania lekcji: jedna godzina lekcyjna

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

I. Ogniwo wstępne

II. Ogniwo zasadnicze

III. Ogniwo końcowe

- sprawdzenie obecności

- nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy, pierwsza grupa ma za zadanie wypisać skojarzenia związane z wyrażeniami: „film animowany” , a druga „sztuka spadania”

- nauczyciel weryfikuje zapisane treści, dodając własne sugestie; następnie nauczyciel podaje definicję „filmu animowanego” oraz wyświetla animację

(załącznik)

- nauczyciel wyświetla na projektorze film T. Bagińskiego „Sztuka spadania”

- po wyświetleniu filmu nauczyciel podaje najważniejsze informacje o twórcy animacji ( załącznik)

- nauczyciel pyta uczniów:

O ich refleksje związane z filmem;

Prosi, by spróbowali streścić film;

Pyta o to, czy zmieniły się ich odczucia związane z wyrażeniami: „film animowany”, „sztuka spadania” ;

- nauczyciel prosi uczniów o napisanie własnej interpretacji filmu; Sugeruje zwrócenie uwagi na to, kto jest adresatem filmu; jaki jest przebieg fabuły;

- nauczyciel przytacza kilka opinii na temat „Sztuki spadania” ( załącznik) , następnie zaznacza, że każdy ma prawo do indywidualnej interpretacji filmu Bagińskiego;

- następnie nauczyciel rozpoczyna dyskusje w klasie na temat: O czym tak naprawdę jest „Sztuka spadania”?

- nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie informacji na temat groteski

- nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów i podaje definicję groteski filmowej ( załącznik)

- nauczyciel pyta uczniów o elementy groteski występujące w „Sztuce spadania” T. Bagińskiego;

- nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów groteski w innych dziedzinach sztuki: w literaturze, w malarstwie; następnie podaje swoje propozycje (załącznik)

- nauczyciel zadaje uczniom pracę domową

( Znajdź przykład groteski w dziele z dowolniej dziedziny sztuki i napisz jak ją rozumiesz.)

- uczniowie wykonują polecenia nauczyciela

- uczniowie zapisują na tablicy swoje propozycje ( skojarzenia)

- po projekcji filmu uczniowie dokonują korekty, uzupełnienia skojarzeń zapisanych na tablicy

- uczniowie wyrażają swoją opinię na temat filmu

- chętni uczniowie odczytują swoje komentarze

- uczniowie konfrontują swoje zdanie z przytoczonymi opiniami o filmie;

- uczniowie podają fragmenty filmu, w których ich zdaniem są elementy groteski

Załącznik

  1. Film animowany - rodzaj filmu, który jest tworzony techniką zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu. Najczęściej są to fazy rysowane, stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki.

W animacji wyróżniamy kilka technik:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Animhorse.gif

  1. Tomasz Bagiński

Reżyser, producent animacji. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. „Katedrą” zdobył w 2002 roku główną nagrodę „Best Animated Short” na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany. „Sztuka spadania” (2004) w 2005 roku zdobył nagrodę Jury na festiwalu SIGGRAPH. Tomek Bagiński, stał się pierwszym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał obie główne nagrody. Był pokazywany na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach. Zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA w kategorii krótki film animowany. W 2009 roku skończył swój ostatni film animowany - "Kinematograf".

  1. Opinie:

  1. Groteska filmowa, odmiana gatunkowa komedii, która - podobnie jak w teatrze, literaturze, muzyce czy plastyce - przejaskrawia karykaturalnie, satyrycznie, niekiedy wręcz absurdalnie fragmenty interpretowanego tematu, nie zrywając kontaktu z rzeczywistością. Łączy pierwiastki komizmu z tragizmem, piękna z brzydotą, dobra ze złem.

  2. MALARSTWO:

- Hieronim Bosh „Ogród ziemskich rozkoszy”;

0x01 graphic

- Salvador Dali, np. „Płonące żyrafy”:

0x01 graphic

- Zdzisław Beksiński (twórca współczesny):

0x01 graphic
0x01 graphic

LITERATURA

- Witkacy „Wariat i zakonnica”

- Witold Gombrowicz „Ferdydurkę”

- Sławomir Mrożek „Tango”

FILM:

„Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego http://www.youtube.com/watch?v=nponsMD-Sn4

Współczesne formy: „Happy tree friends” Rhode MontijoKenn Navarro

http://www.youtube.com/watch?v=-vDskuoK7LI&feature=relmfu

Inne przykłady: filmy Ch. Chaplina Gorączka złota (1925), Dzisiejsze czasy (1935), Dyktator (1940)'


