scenariusz2, konspekty zajęć


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: 1

Blok tematyczny: Nasze uczucia, przyjaźnie, zainteresowania

Temat dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi

Zapis w dzienniku lekcyjnym:

Swobodne wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu na podstawie własnych doświadczeń, wiersza: „Urodzinki” oraz „Mój kolega komputer”. Dopełnianie do 10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Bogacenie słownictwa dotyczącego komputera. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.

Podpisywanie urządzeń zestawu komputerowego w programie graficznym Paint - poznanie nowego narzędzia przybornika.

Metody:

Formy pracy:

Cele ogólne:

Cele operacyjne - Uczeń potrafi:

Środki dydaktyczne:

Worek z ukrytymi przedmiotami (klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, kaseta magnetofonowa, dyskietka, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, książka, samochodzik), załączniki 1 - 4, kartoniki z liczbami 0 - 10, serduszka na aktywność.

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela i uczniów

Formy

Środki dydaktyczne

Uwagi

  1. Powitanie z uczniami w kąciku relaksacyjnym - wprowadzenie do tematu dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi:

    1. Zabawa „Zaczarowany worek”,

    2. Wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu na podstawie własnych doświadczeń.

Praca zbiorowa

Worek foliowy, klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, dyskietka, kaseta magnetofonowa, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, samochodzik, książka.

Chętni uczniowie odgadują, co kryje w sobie worek za pomocą dotyku. Próbują ustalić, do czego służą te przedmioty.

Każde dziecko powinno mieć możliwość wypowiedzi.

  1. Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Urodzinki”:

    1. Rozmowa na temat humoru zawartego w wierszu.

Praca zbiorowa

Tekst wiersza (załącznik 1)

  1. Powiązanie treści wiersza z edukacją matematyczną.

Na przyjęcie urodzinowe Kasi przyszło 10 gości.

    1. Ćwiczenia rachunku pamięciowego:

- dodawanie w zakresie 10 (np. W iluosobowych grupach mogły przychodzić dzieci - podaj działania, które w wyniku dają 10)

- odejmowanie w zakresie 10 (np. Podaj działanie na odejmowanie, którego wynik wynosi… - nauczyciel pokazuje liczbę,

    1. Uzupełnianie karty pracy 1 - dopełnianie do 10,

    2. Dodawanie i odejmowanie do 10 - karta pracy 1

Praca zbiorowa i indywidualna

Kartoniki z liczbami 0 - 10 dla nauczyciela

Karta pracy 1 dla każdego ucznia (załącznik 2)

Dzieci podają działania.

Uczniowie dorysowują brakujące elementy.

Uczniowie łączą działania z odpowiednimi liczbami na osi liczbowej.

  1. Pogadanka na temat innych form spędzania czasu wolnego w oparciu o wiesz „Mój kolega komputer”.

    1. Urządzenia wchodzące w skład zestawu komputerowego - układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (dwa poziomy trudności)

    2. Wady i zalety komputera

Praca zbiorowa, indywidualna i grupowa

Tekst wiersza dla każdego ucznia oraz rozsypanka wyrazowa - karta pracy 2 (załącznik 3).

Etykiety z wadami i zaletami komputera.

Dzieci podkreślają w wierszu słownictwo związane z komputerem i układają zdania.

Grupy dobierają etykiety do właściwej minki.

  1. Podsumowanie i ocena prac poszczególnych grup.

Praca zbiorowa

Serduszka za aktywność i poprawne wykonanie zadań.

  1. Praca w programie graficznym Paint.

    1. Zapoznanie z nowym przyciskiem Przybornika do wprowadzania tekstu - ćwiczenia praktyczne.

    2. Podpisywanie poszczególnych części zestawu komputerowego.

    3. Zapis pracy na dysku.

Praca indywidualna

Komputery

Dyskietka z kartą pracy 3 (załącznik 4)

Dzieci pracują pod baczną kontrolą nauczyciela.

Karta pracy 3 jest skopiowana na Pulpit przed wejściem do pracowni informatycznej.

  1. Formułowanie wniosku z zajęć:

    1. Potrzeba kontaktów z rówieśnikami, rodziną, przyrodą;

    2. Konieczność dbania o swoje zdrowie poprzez rozsądne korzystanie z komputera.

Praca zbiorowa

  1. Porządkowanie sali. Pożegnanie.

Praca zbiorowa

Załącznik 1

Urodzinki

Tak bym chciała, tak bym chciała,

żeby były Urodzinki!

U chłopczyka czy dziewczynki,

u kucyka czy sardynki -

wszystko jedno, wszystko jedno,

byle były Urodzinki!

Żeby było dużo gości,

i Mateusz, i Grażynka,

dla każdego moc pyszności,

wszystkie stoły w upominkach,

na tych cudnych, na nienudnych,

na wesołych urodzinkach!

A jak zjemy wszystkie kremy,

czekoladę i rodzynki,

upominki rozwiniemy,

upaćkamy się jak świnki,

to z radości podskoczymy

i powiemy do rodzinki:

„Niech żyjecie, niech żyjemy

I niech żyją Urodzinki!”

D. Dawiłow, Wierszykarnia, Nasza Księgarnia, Warszawa 1999

Załącznik 2

Karta pracy 1

Jak wiecie na przyjęcie do Kasi przyszło 10 osób.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Załącznik 3

z monitorem kolorowym,

klawiaturą, stacją dysków

i malutką zwinną myszką!

Mój komputer, mój komputer,

on jest super, super, super!

On najlepszym jest kolegą,

nie potrzeba mi innego!

Och!Ach!Och!Ach!

To najlepszy kumpel w grach!

Nagle - rety! Co się dzieje!

W komputerze coś szaleje,

wirus groźny niesłychanie

pożarł program, połknął pamięć!

Wirus popsuł mi komputer,

już komputer nie jest super!

Ale za to mam dobrego,

mam kolegę prawdziwego!

Och!Ach!Och!Ach!

To najlepszy kumpel w grach!

Autor: Stanisław Karaszewski

Ułóż 3 zdania z wyrazami: monitor, komputer, wirus.

Ułóż 3 zdania z rozsypanki wyrazowej:

informacje

ekranie.

        • Monitor

na

wyświetla

zakłóca

Wirus

komputera.

pracę

nie

kolegi.

zastąpi

Komputer

0x08 graphic
Podpisz poszczególne części zestawu komputerowego używając poznanego przycisku Przybornika do pisania tekstu.

Pokoloruj rysunek.

0x08 graphic


