Ratujemy przyrodę, Scenariusze zajęć


Ratujmy przyrodę

Ewa Stolarczyk


Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, muzyczna, plastyczna, techniczna.

0x08 graphic
Cele ogólne:
- dostrzeganie piękna naszego otoczenia,
- poznanie zasad ochrony środowiska,
- doskonalenie posługiwania się pomocą
  dydaktyczną Logico.

Metody pracy: ćwiczenia praktyczne, metoda słowna - pogadanka i dialog, drama.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: kaseta magnetofonowa, rekwizyty, karta nr 7 i 8 z Logico Piccolo Edukacja Środowiskowa "Rośliny leśne, polne i ogrodowe", Karta pracy.

Przebieg zajęć


1. Uczniowie śpiewają piosenkę pt. "Śmieciu, precz" (muzyka Grażyna Machnicka, słowa Stanisław Karaszewski).

2. Nawiązanie do Dnia Ziemi.

 Co stanowi zagrożenie dla przyrody?


Dzieci wypowiadają się na temat zagrożeń dla środowiska oraz wykonują ćwiczenie z siódmej karty Logico - Zagrożenia dla lasu.

3. Segregujemy śmieci.
Uczniowie mówią, jak należy segregować śmieci, biorąc pod uwagę surowiec, z jakiego dany przedmiot jest wykonany (szkło, plastik, metal, papier). Poznają pojęcie wtórnego wykorzystania surowców.

4. Przedstawienie scenek dramowych.
Dzieci przedstawiają scenki, które pokazują, w jaki sposób należy dbać o środowisko.

5. Praca z Logico.
Dzieci wykonują ćwiczenie z ósmej karty Logico - Zachowanie w lesie.

6. Nauczyciel przygotowuje tekst na temat zanieczyszczenia środowiska. Dzieci czytają tekst, a następnie wyszukują czasowniki i podkreślają je.

7. Rozwiązywanie zadań matematycznych.
Każde dziecko otrzymuje zadanie tekstowe o treści ekologicznej i rozwiązuje je.

Zadanie 1
Dzieci brały udział w akcji "Sprzątanie Świata". W pobliskim parku zbierały śmieci do plastikowych worków. Ola zapełniła 8 worków, Ula 6. Ile worków zapełnił Marek, jeżeli dzieci zebrały razem 19 worków śmieci?

Zadanie 2
Dzieci segregowały śmieci. Ania wrzuciła do pojemnika z napisem "Tworzywa sztuczne" 7 butelek plastikowych, a Tomek wrzucił o 9 więcej. Ile butelek wrzucił chłopiec? Ile butelek wrzuciły dzieci razem?

Zadanie 3
Uczniowie postanowili posprzątać teren wokół szkoły. Dziewczynki zebrały 17 puszek, chłopcy zebrali 24 butelki. Ile śmieci zebrały dzieci? Kto zebrał więcej i o ile?


8. Wypowiadamy się w formie plastycznej.
Dzieci w grupach wykonują plakat pt.

"Na pomoc przyrodzie"


9. Podsumowanie lekcji, ocena aktywności uczniów.
Dzieci układają hasła o ochronie przyrody (Karta pracy).

0x01 graphic

0x01 graphic

KARTA PRACY

1. Pozbieraj porozrzucane papierki zgodnie z kolejnością, jaką wskazują liczby i odczytaj hasło.

0x01 graphic

2. Odczytaj plątaninę liter.

0x01 graphic


