SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III(5), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Jaki piękny jest świat wokół nas!

Temat dnia: Jaki jest kwiecień?

Zapis dzienniku: Ekspresyjne czytanie wiersza Leszka Mecha „Kwiecień plecień”. Wykonanie eksperymentów wykorzystujących właściwości elektryczności, powietrza i przewodzenia ciepła przez metale. Uzupełnianie i pisanie zdań związanych z kwietniową pogodą i wiosną. Rozpoznawanie czasowników, rzeczowników i przysłówków. Ćwiczenia ortograficzne - pisanie wyrazów z „rz” i „ż”. Poznanie algorytmu dzielenia pisemnego.

Cel ogólny: Zapoznanie z algorytmem dzielenie pisemnego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówki. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie ich.

  2. S

    A

    S

    A

    N

    K

    I

    P

    I

    E

    R

    W

    I

    O

    S

    N

    K

    I

    K

    O

    N

    W

    A

    L

    I

    A

    F

    I

    O

    Ł

    E

    K

    B

    O

    C

    I

    A

    N

    L

    I

    Ś

    Ć

    D

    E

    S

    Z

    C

    Z

    S

    Ł

    O

    Ń

    C

    E

    1. W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki ”, a te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne ranki.

    2. Pierwsze wiosną witamy i stąd nazwę swą mamy.

    3. Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj !

    4. Liliowy, w trawie pachnie na cały świat. Jak się nazywa ? Kto zgadł ?

    5. W czerwonych chodzi kozaczkach i w czarno - białym kaftanie. Kiedy go spotkasz na łące, znak to, że wiosna nastanie.

    6. Wiosną na drzewie rozwija się z pąka. Jesienią złoty po świecie się błąka.

    7. Co tak o szyby dzwoni kiedy chmura łzy roni ?

    8. Kiedy wcześnie wstaje - wiosna nastaje. Kiedy dzionki skraca - zima powraca.

    1. Tworzenie rodziny wyrazów do słowa „kwiecień”, np. :
       

    2. kwietnik 

       

      kwietniowy

      kwiaciarnia

      KWIECIEŃ

      kwiatuszek

      kwiat 

        kwitnie

       kwiaciarka

      1. Indywidualne czytanie wiersza „Kwiecień plecień” Leszka Mecha z odpowiednią intonacją i ekspresją. Rozmowa na jego temat. Nauczyciel zadaje pytania:

        1. Jakie w tym utworze znajdziemy sytuacje, które nie mogą się zdarzyć naprawdę?

        2. Jakie znajdziemy sytuacje, które mogą się wydarzyć?

      1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest dopasować przysłowia do odpowiednich obrazków. Wyjaśnienie przysłów.

      0x01 graphic

      1. Uzupełnienie kart pracy s. 79.

      1. Przypomnienie wiadomości dotyczących czasownika, rzeczownika i przysłówka. Uczniowie mówią na jakie pytania odpowiadają i podają kilka przykładów.

      1. Uzupełnienie kart pracy s. 80, ćw. 4.

      1. Zapisanie w zeszycie kilku zdań dotyczących wiosny z wykorzystaniem wyrazów z ćw. 4.

      1. Uzupełnienie kart pracy s. 80, ćw. 5.

      1. Rozwiązanie rebusu.

      0x01 graphic

      Rozwiązanie: Ziemia pachnie wiosną.

      1. Poznanie różnych właściwości powietrza, elektryczności, przewodzenia ciepła przez metal - w eksperymetach pozwalających wydobyć nietypowe ich efekty. Wysunięcie wniosków na podstawie obserwacji.

        1. „Skacząca moneta” - Zakryj monetą otwór butelki, a potem wstaw butelkę do bardzo ciepłej wody: po chwili moneta podskoczy! WNIOSEK: Ogrzane powietrze zajmuje więcej miejsca niż zimne. Starając się wydostać z butelki, unosi monetę.

        2. „Oswojony wąż” - Wytnij węża z papieru. Potrzyj plastikową linijką o wełniany sweter i przybliż ją do głowy węża: uniesie głowę do góry. WNIOSEK: Pocierając o wełnę, naładowałeś linijkę elektrycznością, dzięki czemu przyciąga lekkie przedmioty.

        3. „Magiczna moneta” - Poproś kolegę, aby wziął jedną z monet i trzymał ją w zaciśniętej dłoni przez minutę, a potem położył na stole wśród innych monet. Aby zgadnąć, którą z nich miał w dłoni, prędko dotknij wszystkich: będzie to ta najcieplejsza. WNIOSEK: Metal wchłania i zatrzymuje ciepło.

        4. „Kapryśny płomień 1” - Dmuchaj w kierunku butelki ustawionej przed świeczką: świeczka zgaśnie! WNIOSEK: Powietrze rozdziela się na dwa prądy, które łączą się po drugiej stronie butelki i gaszą płomień.

        5. „Kapryśny płomień 2” - Dmuchaj w lejek skierowany w stronę zapalonej świeczki: świeczka nadal będzie się palić! WNIOSEK: Wdmuchiwane powietrze wylatuje blisko ścianek lejka i omija płomień.

      1. Nauczyciel rozdaje uczniom tekst wiersza „Kwiecień ” A. Szydłowskiej-Szczecińskiej. Zadaniem dzieci jest przeczytanie wiersza i podkreślenie w nim wszystkich nazw kwiatów.

      Kwiecień - plecień , to przeplata,

      co przeplata?

      Ano właśnie...

      Kwiecień wcale nie przeplata

      ani zimy, ani lata.

      Lecz jeżeli wiedzieć chcecie,

      to nasz kwiecień wieńce plecie!

      Od stokrotek zaczyna -

      w białych strzępiastych kryzach,

      żółte forsycje wplata,

      a dalej -

      pachnących fiołków dodaje.

      Są tam jeszcze narcyzy, pierwiosnki

      i zawilce, żonkile,

      ciche bratki

      i podbiały i jaskry.

      1. Nauczyciel zawiesza na tablicy nazwy kwiatów i ilustracje. Zadaniem dzieci jest na podstawie przeczytanego przez nauczyciela opisu kwiatu dopasować nazwę do ilustracji.

        1. stokrotka (płatki kwiatów najczęściej są białe lub różowe. Środek kwiata jest żółty);

        2. forsycja (krzew osiąga wysokość 2-3 m. Roślina kwitnie na żółto, w kwietniu, w maju - jeszcze przed rozwojem liści);

        3. pierwiosnek (na krótkiej łodyżce wyrastają pojedyncze, ale bardzo duże, w stosunku do wielkości rośliny kwiaty, o fioletowym kolorze. Korona ma ok. 5 głęboko wciętych płatków, a wewnątrz żółty pierścień);

        4. zawilec (kwiaty najczęściej w kolorze białym, czasami spotykane są w kolorze żółtym. Wewnątrz mają liczne pręciki w kolorze żółtym);

        5. żonkil (najczęściej płatki są w kolorze żółtym. Kształtem są bardzo podobne do narcyzów. Kielich opada w dół);

        6. bratki (kwiaty we wszystkich niemal kolorach, również dwubarwne. Jeden z nielicznych gatunków roślin, u których spotykane są bardzo ciemne kwiaty, niemal czarne. Kwiaty są duże);

        7. jaskry (kwiaty są w kolorze żółtym lub białym. Wewnątrz ma liczne słupki i pręciki);

        8. narcyz (płatki kwiatów na wierzchu są białe, a wewnątrz mają żółtą barwę. Pręcik jest także koloru żółtego);

        9. fiołek (podobny do bratka).

      MATEMATYKA

      1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest ich rozwiązanie i odpowiedzenie na pytanie.

      0x01 graphic

      1. Wykonanie kart pracy s. 65-66.

      1. Dzielenie z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie wyniku w zaszycie.

      Treść zadania:

      Nasza klasa chciałaby pojechać na wycieczkę pociągiem. Jest nas 27. Ile potrzebujemy przedziałów 6-osobowych?

      27 : 6 = 4 r. 3

      sprawdzenie: (6 ∙ 4) + 3 = 24 + 3 = 27

      1. Nauczyciel podaje definicję dzielenia pisemnego.

      Dzielenie pisemne polega na wielokrotnym powtarzaniu operacji dzielenia z resztą.

      1. Dzielenie bez reszty. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zadania i zapisanie działania w zaszycie.

      Treść zadania:

      Komitet rodzicielski postanowił podzielić kwotę 963 zł na równe części, aby dofinansować wycieczki klasy III a, III b i III c. Ile pieniędzy dostanie każda klasa?

      1. rozwiązywanie na pieniążkach (najpierw całą sumę bierze, a następnie tą sumę rozdziela na 3 części),

      2. zapisanie na tablicy,

      963 : 3 = (900 : 3) + (60 : 3) + (3 : 3) = 300 + 20 + 1 = 321

      1. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym różni się Polska od Anglii? (odp: kierownica jest z prawej strony, jeździ się lewą częścią jezdni). Wyjaśnia dzieciom, że dzielenie też chce być wyjątkowe, ponieważ zaczynamy rozwiązywać do początku (dodawanie, odejmowanie i mnożenia zaczynaliśmy od końca).

      1. Rozwiązywanie ostatniego zadania pisemnie.

      0x08 graphic
      321 dzielenie

      963 : 3 mnożenie

      0x08 graphic
      9 odejmowanie

      06 spisywanie

      - 6

      0x08 graphic
      03

      - 3

      0x08 graphic
      0

      Sprawdzenie: 321

      ∙ 3

      963

      1. Dzielenie pisemne z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie działania w zeszycie.

      Treść zadania:

      Dyrektor szkoły przeznaczył dla 7 klas 1532 złote. Ile dostały klasy?

      0x08 graphic
      218

      1532 : 7

      0x08 graphic
      -14

      013

      0x08 graphic
      - 7

      062

      0x08 graphic
      - 56

      06

      Sprawdzenie: 218

      ∙ 7

      0x08 graphic
      1526

      + 6

      0x08 graphic
      1532

      1. Wykonanie kart pracy s. 67-68.


