konspekt grzyby, studia mgr, Metodyka nauczania zintegrowanego (ćwiczenia)


Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

1. Osoba prowadząca: Dzido Justyna

2. Temat okresowego ośrodka pracy: Nadeszła Jesień.

3. Temat dziennego ośrodka pracy: Poznajemy grzyby.

Czas trwania zajęć : 4 godziny lekcyjne

6. Cele ogólne:

a) Dydaktyczne:

b) Rewalidacyjne:

c) Wychowawcze:

w czasie zajęć.

nauczyciela.

  1. Cele operacyjne w zakresie:

Wiedzy

Umiejętności

Postaw

- zna pory roku,

- zna zjawiska pogodowe, które występują w poszczególnych porach roku,

- zna grzyby jadalne i grzyby trujące

- zna piosenkę „Mamy grzyby kolorowe…”

- potrafi odpowiednio rozpoznać obrazki oraz prawidłowo dobrać etykiety,

- potrafi utworzyć zbiory z podanych obrazków,

- potrafi opisać ustnie przedstawioną ilustrację,

- potrafi dokonywać proste obliczenia na zbiorach,

- uczeń potrafi zachować się kulturalnie w czasie zajęć

- potrafi słuchać i wykonywać polecenia nauczyciela

- uczeń chętnie wykonuje pracę plastyczną,

- uczeń potrafi zachować bezpieczeństwo w czasie zbierania grzybów

  1. Metody pracy:

- wg Cz. Kupisiewicz (pogadanka, praca z tekstem, działanie praktyczne uczniów)

- wg W. Okonia ( metody praktyczne: zajęcia praktyczne)

9. Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna.

10. Środki dydaktyczne:

11. Przebieg zajęć:

Cele operacyjne

Warunki pobudzające do aktywności

Zadanie dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności :

edukacja

1. Powitane z nauczycielem

Słowna zachęta nauczyciela

  • śpiewanie powitalnej piosenki zał. nr 1

  • dzielenie się nowymi wrażeniami i wydarzeniami

  • śpiewa powitalną piosenkę

  • opowiada o tym, co ciekawego wydarzyło się od ostatniego spotkania

  • muzyczna

  • wychowawcza

  • społeczna

2. Prowadzi rozmowę na forum klasy, wyraża swoje zdanie

  • pytania pomocnicze: „Jaką porę roku mamy obecnie?”, „Jak długi jest rok?”

  • rozróżnienie pór roku,

  • przypasowanie zjawisk pogodowych, które występują w przyrodzie w kolejnych porach roku

  • swobodna wypowiedz

  • polonistyczna

  • przyrodnicza

3. Rozwiązuje zagadki nauczyciela, celem których jest określenie tematu

zał. nr 2

Ilustracje zał. nr 3

  • prawidłowe podanie hasła

  • wskazanie odpowiedniej ilustracji

  • rozwiązanie zagadki, której hasło : grzyb

jest związane z tematem pracy

  • dopasowanie rozwiązania zagadki do ilustracji

  • przyrodnicza

  • polonistyczna

4. Rozpoznawanie obrazków przedstawiających różne grzyby oraz odczytywanie ich opisów.

Ilustracje zał. 3

Karta pracy nr 1.

  • dokonywanie obliczeń na utworzonych „grzybowych” zbiorach

  • tworzenie zbiorów - segregowanie obrazków na: GRZYBY JADALNE oraz GRZYBY TRUJĄCE.

  • przyrodniczna

  • matematyczna

5. Zaznaczanie zbiorów z poszczególnych owoców jesieni

Kartony z owocami i roślinami

zał. nr

  • dopasowanie owocu do rośliny

- podział na 2 grupy:

  • przyrodnicza

  • ruchowa

Gr 1

rośliny

Gr 2

owoce

6. Rozwija się muzycznie

Piosenka „Zbieramy grzyby

  • słuchanie piosenki i wspólne śpiewanie

  • uczniowie słuchają tekstu piosenki, śpiewają tańcząc w kole

- muzyczna

7. Za pomocą tekstu uzupełnia wiedzę o grzybach

Tekst z lukami,zał. Nr

  • uzupełnianie zdań o grzybach odpowiednimi wyrazami. Ułożenie opisu grzybów.

  • dobór podanych wyrazów do poszczególnych zdań: uzupełnianie zdań podanymi wyrazami. Indywidualna praca nad redagowaniem tekstu

  • polonistyczna

8. Rozwija zdolności manualne i plastyczne

Kartony z zarysem grzyba, kolorowy papier, klej,

  • Wykonanie grzyba za pomocą wydzieranki

  • Projektuje i wykonuje indywidualnie pracę polegającą na wypełnieniu wydzieranką konturu grzyba

  • plastyczno-techniczna

9. Aktywnie uczestniczy w ocenie słownej prac i dekorowaniu sali

Nauczyciel zaprasza do wspólnego udekorowania sali;

pizenki, taśma klejąca

  • Wspólna praca nad wystrojem sali, przyczepianie prac na tablicy ściennej

  • Uczniowie wieszają prace na wystawie.

- plastyczna

10. Aktywnie uczestniczy w zabawie, i rozwija się ruchowo

Zabawa ruchowa - przekazywanie sobie grzybka

  • Przekazanie sobie grzyba innym uczestnikom zabawy

  • Przyjmuje grzyba i w takt melodii, w odpowiednim momencie przekazuje go kolejnej osobie

  • ruchowa

  • muzyczna

11. Podsumowanie

Nauczyciel chwali uczniów za pracę na zajęciach.

  1. Praca domowa:

Przygotować historyjkę pt: „moje pierwsze grzybobranie”, wypisac po 2, 3 przykłady grzybów jadalnych i trujących.

  1. Załączniki:

1. Piosenka powitalna: „W kole wszyscy tu stoimy

Każdy czyjąś rękę trzyma

I dzień dobry już mówimy

Tak zabawa się zaczyna”.

2. Zagadka: „Ma on nóżkę - nie ma buta,

Ma kapelusz - nie ma głowy.

Czasem gorzki i trujący,

czasem smaczny jest i zdrowy”

Rozwiązanie: grzyb

3. Zabawa z piosenką ( na melodię "Mam chusteczkę haftowaną")

" Mamy grzyby kolorowe , żółte i czerwone ,

kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę"

4. Zabawa z piosenką : Zbieramy grzyby

Z wielkim koszem

idzie jesień po lesie.

Co w tym koszu

Pani Jesień nam niesie?

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

Muchomora

ominiemy z daleka.

Niech muchomor

na złe muchy tu czeka.

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

Poszukamy

żółtych kurek pod sosną.

Nad potokiem

smaczne rydze nam rosną.

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

Kurki, rydze i maślaki,

borowiki i kozaki,

Pozbieramy dziś

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
3


