![]() | Pobierz cały dokument kopa1.testy.sprawdziany.konspekty.z.historii.doc Rozmiar 104 KB |
SCENARIUSZ LEKCJI:
Ziemie polskie pod okupacją radziecką w latach 1939 - 1943
Czas trwania:
2 - 3 godziny lekcyjne
Metody pracy
Podczas lekcji można zastosować różnorodne metody pracy:
z mapą,
analiza tekstu źródłowego,
„burza mózgów”,
odgrywanie przez uczniów scenek
Cele edukacyjne:
I UMIEJĘTNOŚCI
Poszukiwanie prawdy historycznej,
Wyjaśnianie uwzględniające genezę, myślenie w kategoriach przyczynowo - skutkowych,
Gromadzenie informacji: przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i różnorodnych źródeł informacji,
Analizowanie wydarzeń, zjawisk historycznych w kontekście epoki, w której występują
Formułowanie własnych sądów i opinii, umiejętność ich obrony i uzasadniania,
Zbieranie informacji historycznych i konstruowanie wypowiedzi historycznej,
Sprawne posługiwanie się mapą historyczną,
Porządkowanie i charakteryzowanie wydarzeń i zjawisk historycznych w ujęciu problemowym,
Analizowanie i interpretowanie źródeł historycznych
Dostrzeganie zależności między faktami, wydarzeniami z przeszłości i ustalanie ich wpływu na teraźniejszość i przyszłość,
Dokonywanie samodzielnej oceny oraz rekonstrukcji faktu na podstawie różnych źródeł,
Umiejętność pracy w grupie.
II ZROZUMIENIE
Zrozumienie przyczyn i skutków wydarzeń historycznych,
Zrozumienie, że interpretacje historyczne tworzone są przez ludzi z różnej perspektywy doświadczenia historycznego, miejsca i czasu w historii,
Zrozumienie roli jednostki i grup społecznych w kształtowaniu historii.
III POSTAWY
Szacunek dla prawdy historycznej,
Krytycyzm wobec różnych przekazów z przeszłości i wobec współczesności.
IV WIEDZA
Zapoznanie się z czasowo - przestrzenną lokalizacją wydarzeń i zjawisk historycznych,
Poznanie życia ludzi na tle wydarzeń politycznych.
Opanowanie pojęć: deportacja, wysiedlenie łagry, „specprzesiedleńcy”, „wolni zesłańcy”, NKWD
Przebieg zajęć:
1.
Nauczyciel dyktuje punkty do zeszytu i krótko przypomina uczniom o agresji ZSRR na Polskę 17.09.1939 roku i okolicznościach z tym związanych.
Jeżeli dysponuje większą ilością czasu i uczniowie są zainteresowani omawianym tematem może uzupełnić swoją wypowiedź fragmentami tekstów źródłowych, wyszczególnionych w punkcie 1) (tj. c, d, e, f). Punkty 2) - 5) są opracowywane przez uczniów.
Przyłączenie wschodnich ziem Rzeczpospolitej do ZSRR:
![]() | Pobierz cały dokument kopa1.testy.sprawdziany.konspekty.z.historii.doc rozmiar 104 KB |