scenariusz zaj do klasy I, scenariusze zajęć różne


Scenariusz zajęć zintegrowanych do klasy I

Czas trwania: 4*45 minut

Data: 4 czerwca.2009

Osoby prowadzące: Joanna Lelo, Ula Ostrowska

Krąg tematyczny:

Temat: Żaby podróżniczki.

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat wakacyjnych planów

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat krajobrazów

- kształtowanie znajomości zasad bezpieczeństwa

- kształtowanie umiejętności dzielenia jako mieszczenie i podział

-kształtuje technikę artystyczną- collage

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wymienia nazwy środków transportu

- wypowiada się na określony temat

- dokonuje analizy przeczytanego opowiadania pt. „Żaby podróżniczki”

- rozpoznaje krajobrazy i przyporządkowuje do nich odpowiednie nazwy

- wyjaśnia jak bezpiecznie zachowywać się podczas podróży

- wykonuje poprawnie działania na dzielenia jako mieszczenie i podział

- rozwiązuje proste zadania tekstowe

- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem i narysować treść czytanki

-rysuje treść czytanki metodą collage

Metody:

- opis

- pogadanka, zabawy dydaktyczne

- ekspresyjna

- praktycznego działania, ćwiczeń

Formy:

indywidualna - karty pracy, praca plastyczna- collage

zbiorowa- pogadanka, porządkowanie środków transportu, rozwiązywanie krzyżówki

Środki dydaktyczne: karty pracy, nożyczki, klej, krzyżówka na brystolu, kolorowe czasopisma

I Część wstępna:

  1. Powitanie, rozdanie kartek z imionami

  2. Wprowadzenie do tematu Zagadki (ok. 5 minut )

Jaki to miesiąc zamyka szkoły

i daje dzieciom urlop wesoły?

(czerwiec)

Zimne, słodkie i pachnące jemy latem w dni gorące.(lody)

Trwają dwa miesiące. Lubią je uczniowie, bo mogą odpocząć

i stawać na głowie.

(wakacje)

Gdy idziesz na wycieczkę, nosisz

w nim różne rzeczy, ale nie nosisz w rękach, zakładasz go na plecy.

(plecak)

Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr!

(żaglówka)

Czy te wszystkie rzeczy kojarzą się wam z czymś?

Rozwiązując karty pracy dowiecie Się o czym będziemy dzisiaj rozmawiać.

3. Karta pracy:(ok. 7 minut)

  1. Odszukanie wyników na osi liczbowej i przyporządkowanie liter do wyników

  2. Odczytanie hasła - podróże

0x01 graphic

Pogadanka o wakacyjnych planach (5 minut)

II Realizacja tematu (OKOŁO 20 MIN)

  1. Uczniowie samodzielnie cicho i ze zrozumieniem czytają czytankę pt „Żaby podróżniczki” ze str.72

Uczniowie rozwiązują test wyboru sprawdzający stopień rozumienia czytanego tekstu

Ćw. 8, str.31-32

-sprawdzenie poprawności wykonanego testu

-odczytanie hasła Krajobraz”

4.Karty pracy ( ćw. 8, str. 32),

Wycinanki

GODZ 2

  1. Zajęcia plastyczne- Uczniowie wykonują ilustrację do przeczytanej czytanki, lub wykonanych przed chwilą ćwiczeń.

GODZ 3

5.„Kalambury” o środkach transportu: ( 10-15 minut)

Wybrany uczeń podchodzi do nauczyciela, dostaje kartkę z obrazkiem któregoś ze środków transportu,

opisuje go dla klasy, która musi odgadnąć jego nazwę i umieścić na tablicy w jednym z 3 rodzajów transportu:

wodnym, powietrzny lub lądowym

Środki transportu

wodnego:

Lądowego:

Powietrzny:

Rozmowa na temat bezpieczeństwa w podróży:

11. Ćwiczenie 4 ze str. 56 w karcie pracy.( 5 minut)

14. Zadania tekstowe na tablicy: dzielenie jako mieszczenie i podział

Na tablicy napisane jest zadanie:

Zadanie 1 (dzielenie jako podział)

Ania przyniosła 12 kasztanów. Włożyła je do 4 pojemników, w każdym pojemniku było tyle samo.

Ile kasztanów było w każdym z pojemników?

analiza zadania

pytania:

- co wiemy z zadania?

- czego nie wiemy? o co nas pytają?

-zapis formuły matematycznej na tablicy

12:4=3

-odpowiedź

Zadanie 2 (dzielenie jako mieszczenie)

Kasia ma 12 kasztanów. Włożyła do każdego pojemnika po 4 kasztany.

Do ilu pojemników włożyła kasztany?

analiza zadania

pytania:

- co wiemy z zadania?

- czego nie wiemy? o co nas pytają?

-zapis formuły matematycznej na tablicy

12:4=3

-odpowiedź

Ułóż jeszcze jakieś 2 zadania bo możemy mieć za mało !!!

Wyciągnięcie wniosków:

  1. Jakie podobieństwa widzicie w zapisie obu tych działań?

  2. Wymyśl ty wniosek

16. Zadanie 1,2 str.79 w karcie matematycznej

12. Krzyżówka z hasłem „WAKACJE” ( 10minut)

Nauczyciel czyta pytanie, uczniowie odgadują i piszą litery w krzyżówce.

K R Z Y Ż Ó W K A

Pytania do krzyżówki:

1.

2.lata w powietrzu i przewozi dużą liczbę ludzi ( samolot)

3.smażysz ją na ognisku (kiełbaska)

4. Kiedy błyska, kiedy ulewa, kiedy

wicher łamie drzewa, to już znak,

że idzie duża, wielka, groźna,

straszna… ( burza)

5.jeden z lądowych środków transportu, ma wagony (pociąg)

6.Czytaj od początku albo wspak, nic nie szkodzi. i tak się nie zmieni nazwa znanej łodzi (kajak)

7. miesiąc, w którym zaczynają się wakacje (czerwiec)

17. Zadanie pracy domowej (ok. 2-4 min)

str. 80- karta matematyczna

Ćw. str.31-34 - karta polonistyczna

III. Część końcowa:

Podsumowanie-ewaluacja:

Pytania (5 min)

  1. O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?

  2. Czego nowego się dowiedzieliście?

Mapa myśli- dzieci zapisują na tablicy wyrażenia związane z zajęciami.

Ocena aktywności uczniów

Jeszcze potrzebujemy cos wymyslec -jakąś zabawe, karte pracy czy cos bo brakuje nam minut-to weź cos wymyśl

5


