Zeszyt praktyk, AWF


ZESZYT PRAKTYK

Imię i Nazwisko:

Mateusz Świergiel

Rok i Kierunek Studiów:

III Rok, Wychowanie Fizyczne

Studia:

Niestacjonarne

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego

KONSPEKT  LEKCJI  PŁYWANIA

 

Temat: Nauka pływania podstawowego.                               

Zadanie główne: Ćwiczenia zanurzenia twarzy i otwierania oczu.

Zadanie dodatkowe: Ćwiczenia bieżne, przemieszczanie się w wodzie.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Znamy zasady bezpieczeństwa w wodzie.

·          Wychowawczy: Uczymy się współpracy w parach

Zdrowotny: Kształtujemy nawyki higieniczno - zdrowotne.

Data: 28.09.2012r.

Klasa: 1

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Martina Swojak, Anna Kurcz, Asia Łuka.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: deski, różnego rodzaju kolorowe przedmioty.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas lub liczba powtórzeń

Organizacja lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

3 min.

Zbiórka w dwuszeregu.

Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie zadań dydaktycznych.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka:

Krążenia ramion oburącz w przód i w tył.

Naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył.

Wymachy ramion.

Krążenia bioder.

Krążenia tułowiem.

Bieg z wysokim. unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Pajacyki x 10

Zabawa "Baraszkujące niedźwiadki".

Zabawa

"Baraszkujące delfinki".

Zabawa

"Kalkulator".

Zabawa

"Poławiacze skarbów".

Zabawa

"Motorówki i żaglówki".

Zabawa

"Wyścigi ryb".

10 min.

5 min.

4 min.

5 min.

4 min.

5 min.

4 min.

W rozsypce w miejscu. Ustawienie naprzeciwko dzieci.

Ustawienie w kole.

Ustawienie w kole.

Dzieci dobierają się w pary i stają naprzeciwko siebie.

Ustawienie dowolne.

Ustawienie dowolne.

Ustawienie w dwóch szeregach przy przeciwległych ścianach pływalni.

Zwracam uwagę na przyłożenie się do rozgrzewki, przypominam, że przed wejściem do wody należy iść pod natrysk.

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo przy zabawach. Przypominam o otwieraniu oczu pod wodą.

III część

Końcowa

Zabawa uspokajająca

"Minutka".

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

3 min.

Ustawienie dowolne.

Zbiórka w dwuszeregu.

Omówienie zajęć.

HOSPITACJA  LEKCJI  PŁYWANIA

Temat: Nauka pływania podstawowego.                               

Zadanie główne: Ćwiczenia oddechowe, forma zabawowa i ścisła.

Zadanie dodatkowe: Skoki podstawowe do wody.

Data: 29.09.2012r.

Klasa: 2

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Ania Laskowska, Zuzanna Tyrakowska.

Czas trwania: 45min.

Cel hospitacji: Poznanie relacji między dziećmi.

Tok lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

II cześć

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

III Część

Końcowa

Zbiórka w dwuszeregu, przedstawienie zadań dydatkycznych, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

Rozgrzewka w miejscu w rozsypce.

Krążenia ramion oburącz w przód i w tył.

Naprzemianstronne krążenie ramion w przód i w tył.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Wymachy ramion.

Krążenia bioder i tułowia.

Pajacyki.

Ćwiczenia oddechowe:

Zabawa "Rozpylacz".

Zabawa "Gotująca się woda"

Zabawa "Labirynt".

Ćwiczenia:

W marszu, co kilka kroków, ćwiczący wykonują wdech, a następnie długi wydech do wody.

Przy ścianie basenu, trzymając się oburącz, ćwiczący nabierają powietrza, a następnie chowają twarze do wody i wydmuchują powietrze ustami i nosem.

Podstawowe skoki do wody:

Zabawa "Kto Dalej".

Zabawa "Skok z salutowaniem".

Zbiórka w dwu szeregu. Pochwalenie i pożegnanie uczniów. Wzmianka o bezpieczeństwie w wodzie.

Sprawdzenie gotowości do zajęć, zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w wodzie.

Rozgrzewka w miejscu, w bezpiecznej odległości od siebie.

Dzieci bardzo dobrze się bawią, nawet przy ćwiczeniach prowadzących ścisłą formą. Sprawia im to niezłą frajdę. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów.

Nauczyciel zwraca szczególną uwagę an bezpieczeństwo, żeby żadne dziecko się nie poślizgnęło i upadło na krawędź basenu.

Pochwalenie uczniów i pożegnanie ich.

Uwagi po omówieniu lekcji: Dzieci są w dobrych kontaktach, nie mają wrogów między sobą, choć czasami są troche nieśmiali, jednak nie ma to wpływu na negatywne relacje międzynimi.

KONSPEKT  LEKCJI  PŁYWANIA

 

Temat: Nauka pływania podstawowego.                               

Zadanie główne: Ćwiczenia oddechowe, forma zabawowa i ścisła.

Zadanie dodatkowe: Skoki podstawowe do wody.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Wiemy, kiedy skoki do wody stanowią zagrożenie dla życia.

·          Wychowawczy: Przestrzegamy zasad fair play w grach i zabawach.

Zdrowotny: Wiemy, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu.

Data: 29.09.2012r.

Klasa: 2

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Ania Laskowska, Zuzanna Tyrakowska.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: Obręcze.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas lub liczba powtórzeń

Organizacja lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

3 min.

Zbiórka w dwuszeregu.

Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Podanie zadań dydaktycznych. Wspomnienie o papierosach, że szkodą zdrowiu.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka:

Krążenia ramion oburącz w przód.

Krążenia ramion oburącz w tył.

Krążenia ramion naprzemianstronne w przód.

Krążenia ramion naprzemianstronne w tył.

Wymachy ramion w bok.

Wymachy ramion w górę.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Krążenia bioder.

Krążenia tułowia.

Pajacyki x 10.

Zabawa "Rozpylacz".

Zabawa "Gotująca się woda"

Zabawa "Labirynt".

Ćwiczenia:

W marszu, co kilka kroków, ćwiczący wykonują wdech, a następnie długi wydech do wody.

Trzymając się oburącz, ćwiczący nabierają powietrza, a następnie chowają twarze do wody i wydmuchują powietrze ustami i nosem.

Podstawowe skoki do wody:

Zabawa "Kto Dalej".

Zabawa "Skok z salutowaniem".

10 min.

5 min.

4 min.

4 min.

3 min.

3 min.

4 min.

4 min.

Dzieci sa ustawione w rozsypce naprzeciwko nauczyciela.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie w luźnej gromadce.

Ustawienie w dwóch rzędach.

Jeden z drugim, w bezpiecznej odległości od siebie.

Przy ścianie basenu. Jeden obok drugiego.

Jeden za drugim w rzędzie.

Jeden za drugim w rzędzie.

Dbam o dobrą rozgrzewkę, żeby dzieci dobrze się rozgrzały zanim wejdą do wody. Przypominam o natrysku przed wejściem do wody.

Zawracam uwagę na bezpieczeństwo uczniów, żeby nikomu nie stała się krzywda.

Zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo, szczególnie o zachowanie odstępów między skaczącymi.

III część

Końcowa

Marsz dookoła basenu.

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

3 min.

Jeden za drugim.

Zbiórka w dwu szeregu.

Marsz w ramach uspokojenia organizmu po lekcji.

Podziękowanie za mile spędzony czas i pożegnanie uczniów.

KONSPEKT  LEKCJI  PŁYWANIA

 

Temat: Nauka pływania podstawowego.                               

Zadanie główne: Ćwiczenia nauczające leżenie na piersiach i grzbiecie.

Zadanie dodatkowe: Gry i zabawy zapoznające z wyporem wody.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Znamy zasady bezpieczeństwa na akwenach otwartych.

·          Wychowawczy: Uczymy się asekuracji partnera.

Zdrowotny: Wiemy, że uprawianie sportu wpływa bardzo korzystanie na nasze zdrowie.

Data: 28.10.2012r.

Klasa: 3

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Martyna Bigoszewska, Karolina Sławińska.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: Deski.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas lub liczba powtórzeń

Organizacja lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

Zbiórka w szeregu.

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie zadań dydaktycznych, wspomnienie o sporcie, jak dobrze wpływa na nasze zdrowie.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka:

Krążenia ramion oburącz w przód.

Krążenia ramion oburącz w tył.

Krążenia ramion, prawa ręka do przodu, lewa do tyłu i na odwrót.

Wymachy ramion w bok.

Wymachy ramion w górę.

Step x 3.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Pajacyki x 10.

Podskoki x 5.

Zabawa

"Zatapianie miny".

Zabawa

"Meduza".

Zabawa

"Karuzela"

Ćwiczenia nauczające leżenie na piersiach.

Jeden z ćwiczących kładzie się na piersiach - drugi trzyma go za ręce.

Jeden z ćwiczących kładzie się na piersiach - drugi podtrzymuje go za nogi.

Chwyt deski za dalszy koniec (głowa nad powierzchnią wody). Leżenie na piersiach.

Chwyt deski w połowie (głowa między rękami i deską). Leżenie na piersiach.

Leżenie na piersiach, ręce w przodzie (bez oddechu, z wydechem, oczy otwarte).

Ćwiczenia nauczające leżenie na grzbiecie:

Jeden z ćwiczących kładzie się na grzbiecie - drugi podtrzymuje go za głowę.

Jeden z ćwiczących kładzie się na grzbiecie - drugi podtrzymuje go za nogi.

Chwyt deski przed sobą (najpierw za dalszy koniec, potem w połowie). Leżenie na grzbiecie.

Chwyt deski z tyłu za głową. Leżenie na grzbiecie.

Leżenie na grzbiecie (ręce w bok, ręce wzdłuż tułowia, ręce w górze).

10 min.

3 min.

3 min.

3 min.

10 min.

10 min.

W delikatnym truchcie dokoła basenu.

W rozsypce na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

Ustawienie w kole po 6 osób.

W dwójkach.

W dwójkach.

W rozsypce na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

W dwójkach.

W dwójkach.

W rozsypce na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

Zwracam uwagę na to żeby nikt się nie poślizgnął w delikatnym truchcie dokoła basenu. Przypominam o wejściu pod prysznic przed wejściem do wody.

Dbam o dobrą armosferę, i zwracam uwagę żeby dzieciom nie zrobiłą się krzywda podczas zabaw.

W ćwiczeniu w dwójkach przy dobrym ułożeniu tułowia, drugi partner zwalnia uchwyt. Podczas leżenia na grzbiecie ćwiczący starają się miarowo oddychać. Zwracam uwagę na bezpieczeństwo i dobre wykonywanie ćwiczeń.

III część

Końcowa

Zabawa uspokajająca

"Medytacja".

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

2 min.

W rozsypce w basenie.

Zbiórka w szeregu.

Pochwalenie i pożegnanie uczniów. Przypomnienie o wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

KONSPEKT  LEKCJI  PŁYWANIA

Temat: Nauka pływania podstawowego.                             

Zadanie główne: Ruchy lokomocyjne nóg na grzbiecie i piersiach.

Zadanie dodatkowe: Doskonalenie ulożenia ciała na grzbiecie i piersiach.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Wiemy na jakim dystansie pływa się na olimpiadzie kraulem na piersiach.

·          Wychowawczy: Potrafimy być zdyscyplinowani na lekcji.

Zdrowotny: Kształtujemy poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Data: 08.12.2012r.

Klasa: 4

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Karol Danielak, Radosław Dziamski.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: Obręcze, deski.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas lub liczba powtórzeń

Organizacja lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

3 min.

Zbiórka w dwuszeregu.

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka w truchcie w miejscu.

Krażenia ramion oburącz w przód.

Krażenia ramion oburącz w tył.

Krażenia ramion naprzemianstronnie w przód.

Krażenia ramion naprzemianstronnie w tył.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Krażenia bioder.

Krażenia tułowia.

Przysiady x 10.

Zabawa

"Fontanna".

Zabawa

"Kto mocniejszy".

Ćwiczenia nauczające ruchy nóg na grzbiecie:

Siad podparty na brzegu basenu, nogi zanurzone w wodzie - naprzemianstronne ruchy nóg.

Tyłem do ściany basenu, leżenie na plecach (chwyt oburącz za ścianę).

Zabawa

"Badacze dna".

Zabawa

"Wyścig rzędów w tunelu".

Ćwiczenia nauczające ruchy nóg na piersiach:

Leżenie na piersiach przy ścianie basenu, chwyt oburącz wyprostowanymi rękami krawędzi, naprzemianstronna praca nóg - głowa na powierzchni wody.

Z deską, odbicie od dna basenu, poślizg na piersiach - naprzemianstronne ruchy nóg.

10 min.

3 min.

3 min.

8 min.

3 min.

3 min.

8 min.

W rozsypce naprzeciwko nauczyciela w truchcie w miejscu.

Leżenie na grzbiecie i trzymanie brzegu basenu.

W dwójkach, tyłem do siebie, leżenie na plecach.

Siedzenie na brzegu basenu.

Leżenie tyłem przy ścianie baseny.

W rzędzie, jeden za drugim.

W rzędach po 4 ćwiczących.

Leżenie przodem do ściany basenu.

W rzędzie, jeden za drugim.

Dbam o dokładną rozgrzewkę. Przypominam o pójściu pod prysznic przed wejściem do wody.

Dbam o dobrą atmosferę podczas zabaw, zwracam uwage żeby dzieci nei zrobiły sobie krzywdy.

Zwracam uwagę na pracę stóp, które w końcowej fazie ruchu, wypychają wodę.

Zwracam uwagę na dokładność wykonywanych ćwiczeń.

III część

Końcowa

Zabawa uspokajająca

"Minutka".

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

2 min.

Ustawienie w rozsypce w basenie.

Zbiórka w dwuszeregu.

Pochwalenie uczniów i pożegnanie.

OSNOWA  LEKCJI  PŁYWANIA

 

Temat: Nauka pływania podstawowego.                            

Zadanie główne: Nauczanie podstawowych ruchów w kraulu na grzbiecie i piersiach.

Zadanie dodatkowe: Skoki podstawowe do wody.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Wiemy jakie są błędy z pływaniu kraulem na grzbiecie i piersiach.

·          Wychowawczy: Przestrzegamy regulamin pływalni i zasady BHP.

Zdrowotny: Wiemy, jak ważne jest dobre odżywianie dla zdrowia.

Data: 12.01.2013r.

Klasa: 5

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Mateusz Świergiel, Michał Serwa, Michał Różański, Marcin Żakowski.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: Obręcz.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas

Organizacja lekcji

Rozkazownictwo

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

3 min.

Zbiórka w dwu szeregu.

Dzień Dobry dzieci! Najpierw sprawdzimy obecność i sprawdzimy waszą gotowość do zajęć. Dzisiaj będziemy się uczyć pływać kraulem na grzbiecie i piersiach. Wiecie jak to jest? Będziemy uczyć się podstawowych ruchów w wodzie. Wszystko będzie w formie zabaw. Jak będziecie się dobrze sprawować to na końcu zajęć poskaczemy do wody, ok?

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie zadań dydaktycznych.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka

Krążenie ramion oburącz do przodu i do tyłu.

Naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył.

Wymachy ramion do boku.

Wymachy ramion w przód i w tył.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Krążenia tułowa.

Krążenia bioder.

Przysiady x10.

Pajacyki x 10.

Zabawa

"Wyścig fok".

Dzieci stoją przodem do ściany, na sygnał jak najszybciej biegną, pomagając sobie rękami, na drugą stronę basenu. Ramiona wykonują najpierw ruchy jednoczesne, a następnie naprzemianstronne.

Zabawa

"Wiatraki".

Jeden z ćwiczących kładzie się na grzbiecie, nogi razem albo w rozkroku. Partner stojąc przodem do niego chwyta go za nogi i popycha do przodu, Leżący wykonuje jednoczesną pracę rąk do kraula na grzbiecie. Zabawę powtarzamy wielokrotnie, przy czym w drugiej jej odmianie ramiona wykonują ruchy naprzemianstronne.

Zabawa

"Szybowiec".

Uczniowie ustawiają się parami w jednym szeregu. Jeden z ćwiczących klęka, drugi kładzie się na plecach, opierając ugięte nogi w kolanach na udach partnera, ręce z tyłu nad głową. Na sygnał odpycha się nogami i wykonuje jednoczesny ruch ramionami do bioder. Który z ćwiczących

najdalej "poszybuje" na powierzchni wody.

Zabawa

"Berek".

Dzieci uciekają przed berkiem pomagając sobie ramionami - odpychając się nimi od powierzchni wody.

Zabawa
"Taczki.

Ćwiczący kładą się na piersiach - ramiona w przodzie, nogi w rozkroku. Partnerzy chwytają za stopy ćwiczących (wchodzą między nogi) i pchają ich do przodu - ci wykonują naprzemianstronne ruchy rąk (głowa w wodzie).

Zabawa

"Przepychanka".

Ćwiczący kładą się na piersiach i ujmują się stopami - na sygnał starają się przeciągnąć współćwiczącego na swoją stronę, wykonując kraulowe ruchy ramion.

Zabawa

"Skoki do dziupli".

Prowadzący lub jeden z ćwiczących trzyma w wodzie obręcz, do której skaczą ćwiczący. Po skoku ćwiczący wynurza się na zewnątrz obręczy.

10 min.

4 min.

4 min.

4 min.

4 min.

4 min.

4 min.

4 min.

Ustawienie w rozsypce, żeby każdy miał od siebie bezpieczną odległość.

Ustawienie w szeregu przodem do ściany basenu.

Przy ścianie basenu, dobór w pary, jeden z ćwiczących kładzie się na grzbiecie a drugi trzyma go za nogi.

Parami, w jednym szeregu. Jeden z ćwiczących klęka, drugi kładzie się na plecach, opierając ugięte w kolanach nogi na udach.

W rozsypce.

Pary, w rozsypce, zabawa po całym basenie.

Pary, na całym basenie.

W rzędzi na brzegu basenu.

Na początek przeprowadzimy krrótką rozgrzewkę na lądzie, a potem wejdziemy do wody. Na początek ustawcie się w rozsypce, żeby każdy miał trochę wolnego miejsca i nie przeszkadzał drugiej osobie. Zaczynamy trucht w miejscu i krążymy ramionami do przodu. Teraz do tyłu. Nadal truchtamy i krążymy naprzemianstronnie w przód. Teraz w tył. Wymachujemy rękami do boku. Teraz w przód i w tył. Biegniemy wysoko unosząc kolana. Teraz biegniemy dalej, ale uderzamy piętami o pośladki. Zatrzymujemy się i krążymy tułowiem. Teraz biodrami. Na koniec każdy niech zrobi 10 przysiadów i 10 pajacyków.

Widzę, że już jesteście rozgrzani, można wejść do wody, byle ostrożnie. Na początek pobawimy się w zabawę zwaną Wyścig fok. Proszę się ustawić w szeregu przodem do ściany i na mój sygnał staramy się jak naszybciej przebiec na drugą stronę basenu, możemy pomagać sobie rękami. W pierwszą stronę wykonujemy ruchy jednoczesne. Uwaga! Start! Teraz spowrotem biegniemy, na mój sygnał zaczynami, ale teraz pomagamy sobie rękami naprzemianstronnie. Gotowi? Start!

Teraz pobawimy się w zabawę zwaną Wiatraki. Dopieramy się w pary. Jedna osoba z pary kładzie się na grzbiecie, druga chwyta ją za nogi. Na sygnał próbujemy przedostać się na drugą stronę basenu. Osoba leżąca pomaga sobie rękami ruchami jednoczesnymi. Gotowi? Start! Teraz w drugą stronę to samo, tyle że ruchy naprzemianstronne. Uwaga! Start! Teraz zamieniamy się rolami i robimy to samo, ja będę dawał sygnał, kiedy zacząć. Start! Zmiana. Start!

Kolejna zabawa do Szybowiec. Znowu dobieramy się parami i stajemy w jednym szeregu. Jedna osoba klęka na kolanach, druga kłądzie się na plecach i i opiera ugięte nogi na udach partnera. Na mój sygnał osoba leżąca wypycha się mocno i wykonuje jeden ruch ramion do bioder, która osoba poszybuje najdalej wygrywa. Przygotować się. Start! Teraz zmiana osób. Uwaga! Start!

Teraz pobawimy się w berka. Ty będziesz berkiem. Uciekając można pomagać sobie rękami. Złapana osoba staję się berkiem. Gotowi? Start!

To już przedostatnia zabawa, pobawimy się w taczki. Jedna osoba kłądzie się na piersiach i trzyma nogi w rozkroku, druga wchodzi między nogi i łapie partnera za nogi i pcha jak taczkę. Osoba leżąca pomaga sobie naprzemianstronnie rękami ale głowę trzyma zanużoną w wodzie. Uważajcie na siebie. Zabawa na całym basenie. Na mój sygnał będzie zmiana. Proszę bawimy się! Zmiana!

Na koniec już ostatnia zabawa, która nazywa się przepychanka. Dobieramy się w pary kładziemy się na piersiach i ujmujemy stopami. Na mój sygnał staramy się przeciągnąć partnera na swoją stronę wykonując ruchy ramion jak do kraula. Na mój sygnał zaczynamy. Gotowi? Start!

Uwaga! Na koniec poskaczemu sobie do wody. Proszę wyjść z wody i ustawić się w rzędzie na brzegu basenu. Na mój sygnał skaczemu do obręczy i staramy się wypłynąć dalej. Staramy się nie dotknąć obręczy. Potem zwiększymy odległość. Uwaga! Start!

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo i poprawność wykonwanych ćwiczeń, dbam o to żeby dzieci się dobrze rozgrzały zanim wejdą do wody.

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo w zabawach, żeby każdy się dobrze bawił i nie zrobił sobie krzywdy.

Pilnuje porządku, gdyż skoki są niebezpieczne. Dbam o bezpieczeństwo dzieci.

III część

Końcowa

Zabawa uspokajająca

"Minutka".

Dzieci leżą na wodzie z zamkniętymi oczami. Trener odmierza minutę na stoperze. Która osoba wstanie najbliżej minuty wygrywa.

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

2 min.

W rozsypce, leżenie na plecach z zamkniętymi oczami.

Zbiórka w dwu szeregu.

Teraz pobawimy się w zabawę uspokajającą minutka. Polega to na tym, ze ja będę odliczał minutę na stoperze, która osoba wstanie i będzie nabliżej minuty ze stopera wygrywa. Kładziemy się na plecach i zamykamy oczy, uwaga START!

Dziękuje bardzo za miło spędzony czas. Byliście dzisiaj wzorowi! Do zobaczenia!

Odliczam minutę na stoperze.

Chwalę uczniów za dobrą postawę i zachęcam do uczestnictwa w następnych zajęciach.

KONSPEKT  LEKCJI  PŁYWANIA

Temat: Nauka pływania podstawowego.                             

Zadanie główne: Nauczanie podstawowych ruchów w kraulu na grzbiecie i piersiach.

Zadanie dodatkowe: Skoki podstawowe do wody.

Cele lekcji:                                                                                                   Dydaktyczny: Umiemy podstawowe ruchy ramion w kraulu na grzbiecie i piersiach.

·          Wychowawczy: Potrafimy udzielić pierwszej pomocy.

Zdrowotny: Wiemy, że w pływaniu bardzo dobrze rozwijają się mięśnie pleców.

Data: 26.01.2013r.

Klasa: 6

Miejsce: Basen AWF

Liczba uczniów: 12

Prowadzący: Piotr Masiera, Jakub Kwiatosiński, Michał Janczewski.

Czas trwania: 45min.

Zestawienie przyborów i przyrządów: Obręcze, kijek.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia, gry lub zabawy

Czas lub liczba powtórzeń

Organizacja lekcji

Uwagi

I część

Wstępna

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

Zbiórka w dwuszeregu.

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

II część

Główna

A - Na lądzie

B - W wodzie

Rozgrzewka w truchcie w miejcu:

Krażenia ramion oburącz w przód.

Krażenia ramion oburącz w tył.

Krażenia ramion naprzemianstronnie w przód.

Krażenia ramion naprzemianstronnie w tył.

Bieg z wysokim unoszeniem kolan.

Bieg z uderzeniem piętami o pośladki.

Krażenia bioder.

Krażenia tułowia.

Step x 3.

Zabawa

"Przeciąganie".

Zabawa

"Szybowiec".

Ćwiczenia nauczające ruch ramion w kraulu na grzbiecie:

Leżenie na plecach przy ścianie basenu, nogi oparte o brzeg, naprzemianstronne ruchy ramion w tył.

Z partnerem, leżenie na grzbiecie, współćwiczący podtrzymuje za nogi - naprzemianstronna praca rąk (najpierw w miejscu potem w ruchu).

Zabawa
"Szczupak i ryby".

Zabawa

"Taczki".

Ćwiczenia nauczające ruch ramion w kraulu na piersiach:

Kraulowe ruchy rąk w wodzie w marszu, w opadzie tułowia - bez oddechu i z oddechem.

Leżenie na piersiach przy brzegu basenu, głowa w wodzie, nogi oparte o brzeg - kraulowe ruchy ramion.

Zabawa

"Skoki przez przeszkody".

Zabawa

"Klaskanie".

10 min.

3 min.

3 min.

6 min.

3 min.

3 min.

6 min.

3 min.

2 min.

W rozsypce naprzeciwko nauczyciela w truchcie w miejscu.

W dwójkach.

Przy ścianie baseny, w dwóch rzędach. Startują parami.

Na szerokości basenu, przy ścianie.

W dwójkach.

Przy ścianie basenu.

W dwójkach na całym basenie.

W rozsypce na całym basenie.

Przy ścianie basenu.

W rzędzie na brzegu basenu.

W szeregu przy krawędzi basenu.

Dbam o dokładną rozgrzewkę. Przypominam o pójściu pod prysznic przed wejściem do wody.

Przy zabawach dbam o dobrą atmosferę i bezpieczeństwo.

Zwracam uwagę na dokładność wykonywanych ćwiczeń.

Wejście do wody małym palcem, na szerokości barków.

Przy zabawch skoków do wody, zwracam szczególną uwagę, żeby nie stała się żadnemu dziecku krzywda.

III część

Końcowa

Marsz dookoła basenu.

Czynności organizacyjno porządkowe.

2 min.

2 min.

W rzędzie jeden za drugim

Zbiórka w dwuszeregu.

Uspokojenie organizmu po lekcji.

Pochwalenie, pożegnanie i podziękowanie uczniom za miło spędzone zajęcia.


