Monika Soboń Gr IIA
|
Temat: Suszenie |
|
Data |
|
|
Wykonanie ćwiczenia:
15.03.2011 |
Oddanie sprawozdania:
05.04.2011 |
Podpis i ocena: |
Wstęp:
Suszenie jest procesem przebiegającym w kontrolowanych warunkach, w czasie którego działając ciepłem na żywność, usuwa się większość w niej zawartej wody przez parowanie. Skutkiem tego procesu jest obniżenie ciężaru i objętości produktu, dzięki czemu obniżone zostają koszty transportu i składowania. Głównym celem suszenia jest przedłużenie trwałości poprzez obniżenie aktywności wody, dzięki czemu zostaje zahamowany rozwój drobnoustrojów i aktywność enzymatyczna.
W przemyśle spożywczym suszenie należy do podstawowych procesów i stosowane jest w prawie każdym zakładzie. Aby opisać proces suszenia, należy zwrócić uwagę na: związek pomiędzy zawartością wilgoci w materiale a prężnością pary wodnej, końcową zawartość wilgoci, entalpię wiązania wilgoci, strukturę materiału suszonego.
Podstawowym parametrem który określa właściwość materiału, obok jego struktury jest wilgotność. Wyrażona ona może być jako stosunek masowy X=mA/mS lub jako ułamek masowy X=mA/m lub; gdzie mA- masa wilgoci, ms- sucha masa, m- masa wilgotnego
materiału. Wyróżniona została wilgotność równowagowa, czyli taka zawartość wilgoci która pozostaje w stanie równowagi z parą zawartą w czynniku suszącym. Często też określana zostaje jako minimalna wilgotność higroskopijna. Wilgotność krytyczna to zawartość wilgoci charakteryzująca przejście z okresu stałej szybkości suszenia do okresu zmniejszającej się szybkości suszenia.
Aktywność wody jest to miara wody wolnej, która jest dostępna dla mikroorganizmów i podtrzymująca reakcje chemiczne. reakcje chemiczne. Aktywność wody (aw) jest to stosunek prężności pary wodnej nad materiałem (pA) do prężności pary wodnej nasyconej w tej samej temperaturze(pAn)
aw= pA/pAn
Izoterma sorpcji to zależność między wilgotnością materiału a aktywnością wody tego materiału. Izotermy te możemy wyznaczyć poprzez umieszczenie próbek danego materiału w środowiskach o różnej aktywności wody i zmierzenie ich wilgotności gdy osiągną stan równowagi.
Ćwiczenie 1: Przeprowadzanie procesu suszenia.
Cel ćwiczenia: Celem ćwiczenia jest zbadanie kinetyki procesu suszenia wybranych warzyw (uwzględniając proces blanszowania) oraz wyznaczenie izoterm sorpcji.
Wykonanie:
Obraną marchewkę, pietruszkę i selera starliśmy na wiórki, przygotowano po 2 próbki każdego warzywa. Jeden zestaw zawierający 10g każdego z surowców przenieśliśmy do naczyniek suszarkowych i umieszczono w suszarce o temperaturze 95OC, natomiast drugi taki sam zestaw poddano blanszowaniu, zwarzono, przeniesiono do naczyniek i również poddano suszeniu. Co 10 minut kontrolowaliśmy masę surowca. Wyniki pomiarów przedstawiono w tabeli 1 (dla marchewki), tabeli 2 (dla pietruszki), tabeli 3 (dla selera).
Marchew zawiera 7% suchej masy.
Marchew nieblanszowana:
1. początek pomiaru:
ubytek wilgoci [g]: 0
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
masa wilgoci ma [g]: 10,13 - 0,71= 9,42
masa materiału wilgotnego m [g]: 10,13
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 9,42/10,13 = 0,93
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 9,42/0,71 = 13,27
2. po 10 minutach:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 8,01 = 2,12
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13 - 0,71 = 9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 2,12 = 7,3
masa materiału wilgotnego m [g]: 8,01
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 7,3/8,01 = 0,91
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 7,3/0,71 = 10,28
3. po 20 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 6,28 = 3,85
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13 - 0,71= 9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 3,85 = 5,57
masa materiału wilgotnego m [g]: 6,28
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 5,57/6,28 = 0,89
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 5,57/0,71 = 7,84
4. po 30 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 4,81= 5,32
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13 - 0,71 = 9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 4,81 = 4,10
masa materiału wilgotnego m [g]: 4,81
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 4,10/4,81 = 0,85
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 4,10/0,71= 5,77
5. po 40 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 3,64 = 6,49
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13-0,71=9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 6,49 = 2,93
masa materiału wilgotnego m [g]: 3,64
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 2,93/3,64 = 0,80
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 2,93/0,71 = 4,13
6. po 50 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 2,53 = 7,6
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13-0,71=9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 7,6 = 1,82
masa materiału wilgotnego m [g]: 2,53
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 1,82/2,53 = 0,72
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 1,82/0,71 = 2,56
7. po 60 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 1,63 = 8,50
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13-0,71=9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 8,50 = 0,92
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,63
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,92/1,63 = 0,56
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,92/0,71 = 1,29
8. po 70 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13 - 1,28 = 8,85
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13 - 0,71=9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 8,85 = 0,57
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,28
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,57/1,28 = 1,10
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,57/0,71 = 0,8
9. po 80 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 10,13-1,19 = 8,94
sucha masa ms[g]: 0,07 x 10,13 = 0,71
zawartość wilgoci [g]: 10,13- 0,71=9,42
masa wilgoci ma [g]: 9,42 - 8,94 = 0,48
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,19
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,48/1,19 = 0,40
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,48/0,71 = 0,68
Marchewka blanszowana:
1. na początku pomiaru:
ubytek wilgoci [g]: 0
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
masa wilgoci ma [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa materiału wilgotnego m [g]: 8,16
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 7,59/8,16 = 0,93
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 7,59/0,57 = 13,32
2. po 10 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 6,15 = 2,01
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 2,01 = 5,58
masa materiału wilgotnego m [g]: 6,15
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 5,58/6,15 = 0,91
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 5,58/0,57 = 9,79
3. po 20 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 4,36 = 3,80
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 3,80 = 3,79
masa materiału wilgotnego m [g]: 4,36
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 3,79/4,36 = 0,87
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 3,79/0,57 = 6,65
4. po 30 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 2,29 = 5,87
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 5,87 = 1,72
masa materiału wilgotnego m [g]: 2,29
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 1,72/2,29 = 0,75
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 1,72/0,57 = 3,02
5. po 40 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 2,50 = 5,66
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 5,66 = 1,93
masa materiału wilgotnego m [g]: 2,50
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 1,93/2,50 = 0,77
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 1,93/0,57 = 3,39
6. po 50 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 1,83 = 6,33
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 6,33 = 1,26
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,83
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 1,26/1,83 = 0,69
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 1,26/0,57 = 2,26
7. po 60 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 1,34 = 6,82
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 6,82 = 0,77
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,34
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,77/1,34 = 0,57
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,77/0,57 = 1,35
8. po 70 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 1,19 = 6,97
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 6,97 = 0,62
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,19
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,62/1,19 = 0,52
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,62/0,57 = 1,1
9. po 80 minutach suszenia:
ubytek wilgoci [g]: 8,16 - 1,18 = 6,98
sucha masa ms[g]: 0,07 x 8,16 = 0,57
zawartość wilgoci [g]: 8,16 - 0,57 = 7,59
masa wilgoci ma [g]: 7,59 - 6,98 = 0,61
masa materiału wilgotnego m [g]: 1,18
ułamek masowy x= ma/m [g H2O/g]: 0,61/1,18 = 0,52
stosunek masowy X= ma/ms [g H2O/g]: 0,61/0,57 = 1,1
Nr pomiaru |
Czas pomiaru [min] |
Masa materiału wilgotnego m[g] |
Masa wilgoci mA[g] |
Ułamek masowy x=mA/m |
Stosunek masowy x=mA/mS |
Szybkość suszenia dx/d [g/g *min] |
|||||
|
|
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
1 |
0 |
8,16 |
10,13 |
7,59 |
9,42 |
0,93 |
0,93 |
13,32 |
13,27 |
0,3530 |
0,299 |
2 |
10 |
6,15 |
8,01 |
5,58 |
7,74 |
0,91 |
0,91 |
9,79 |
10,28 |
0,3530 |
0,299 |
3 |
20 |
4,36 |
6,28 |
3,79 |
5,57 |
0,87 |
0,89 |
6,65 |
7,84 |
0,3243 |
0,245 |
4 |
30 |
3,29 |
4,81 |
1,72 |
4,1 |
0,75 |
0,85 |
3,02 |
5,77 |
0,2745 |
0,199 |
5 |
40 |
2,5 |
3,64 |
1,93 |
2,93 |
0,77 |
0,80 |
3,39 |
4,13 |
0,0510 |
0,1686 |
6 |
50 |
1,83 |
2,53 |
1,26 |
1,82 |
0,69 |
0,72 |
2,26 |
2,56 |
0,0655 |
0,16 |
7 |
60 |
1,34 |
1,63 |
0,77 |
0,92 |
0,57 |
0,56 |
1,35 |
1,29 |
0,0964 |
0,129 |
8 |
70 |
1,19 |
1,28 |
0,62 |
0,57 |
0,52 |
0,44 |
1,1 |
0,80 |
0,0259 |
0,0571 |
9 |
80 |
1,18 |
1,19 |
0,61 |
0,48 |
0,52 |
0,40 |
1,1 |
0,68 |
0 |
0,0148 |
Tabela 1. Zestawienie wyników procesu suszenia dla marchewki.
Bl - blanszowany
Nbl - nieblanszowany
Nr pomiaru |
Czas pomiaru min |
Masa materiału wilgotnego m[g] |
Masa wilgoci mA[g] |
Ułamek masowy x=mA/m |
Stosunek masowy x=mA/mS |
||||
|
|
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
1 |
0 |
7,71 |
10,01 |
7,09 |
9,20 |
0,92 |
0,92 |
11,44 |
11,5 |
2 |
10 |
5,77 |
8,06 |
5,15 |
7,25 |
0,90 |
0,90 |
8,31 |
9,06 |
3 |
20 |
4,17 |
6,2 |
3,55 |
5,39 |
0,90 |
0,87 |
5,73 |
6,74 |
4 |
30 |
3,37 |
4,92 |
2,75 |
4,11 |
0,82 |
0,83 |
4,44 |
5,14 |
5 |
40 |
2,73 |
3,92 |
2,11 |
3,11 |
0,77 |
0,79 |
3,40 |
3,89 |
6 |
50 |
2,28 |
3,1 |
1,66 |
2,29 |
0,73 |
0,74 |
2,68 |
2,86 |
7 |
60 |
1,99 |
2,37 |
1,37 |
1,56 |
0,68 |
0,66 |
2,21 |
1.95 |
8 |
70 |
1,9 |
2,05 |
1,28 |
1,24 |
0,67 |
0,60 |
2,06 |
1,55 |
9 |
80 |
1,91 |
1,93 |
1,29 |
1,12 |
0,68 |
0,58 |
2,08 |
1,40 |
Tabela 2. Zestawienie wyników procesu suszenia dla pietruszki.
Bl - blanszowany
Nbl - nieblanszowany
Nr pomiaru |
Czas pomiaru min |
Masa materiału wilgotnego m[g] |
Masa wilgoci mA[g] |
Ułamek masowy x=mA/m |
Stosunek masowy x=mA/mS |
||||
|
|
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
Bl |
NBl |
1 |
0 |
9,01 |
10,00 |
8,2 |
8,1 |
0,91 |
0,81 |
10,12 |
9 |
2 |
10 |
6,87 |
7,88 |
6,06 |
6,2 |
0,88 |
0,79 |
7,48 |
6,89 |
3 |
20 |
5,03 |
6,17 |
4,22 |
4,27 |
0,84 |
0,69 |
5,21 |
4,74 |
4 |
30 |
3,92 |
4,86 |
3,11 |
2,96 |
0,79 |
0,61 |
3,84 |
3,29 |
5 |
40 |
2,94 |
3,83 |
2,13 |
1,93 |
0,72 |
0,5 |
2,63 |
2,14 |
6 |
50 |
2,17 |
2,85 |
1,36 |
0,95 |
0,63 |
0,33 |
1,68 |
1,05 |
7 |
60 |
1,52 |
1,99 |
0,71 |
0,09 |
0,47 |
0,05 |
0,88 |
0,1 |
8 |
70 |
1,22 |
1,47 |
0,41 |
0,43 |
0,34 |
0,23 |
0,51 |
0,48 |
9 |
80 |
1,18 |
1,25 |
0,37 |
0,65 |
0,31 |
0,52 |
0,46 |
0,72 |
Tabela 3. Zestawienie wyników procesu suszenia dla selera.
Bl - blanszowany
Nbl - nieblanszowany
Wykres - krzywa suszenia marchewki (obliczenia):
Marchew blanszowana:
tgφ1 = (X1 - Xkr)/10
tgφ1 = (13,32 - 9,79)/10 = 0,3530
tgφ2 = tgφ1
tgφ2 = 0,3530
tgφ3 = X3/(40,5 - 20)
tgφ3 = 6,65/(40,5 - 20) = 0,3243
tgφ4 = X4/(41 - 30)
tgφ4 = 3,02/(41 - 30) = 0,2745
tgφ5 = X5/(106,5 - 40)
tgφ5 = 3,39/(106,5 - 40) = 0,0510
tgφ6 = X6/(84,5 - 50)
tgφ6 = 2,26/(84,5 - 50) = 0,0655
tgφ7 = X7/(74 - 60)
tgφ7 = 1,35/(74 - 60) = 0,0964
tgφ8 = X8/(112,5 - 70)
tgφ8 = 1,1/(112,5 - 70) = 0,0259
tgφ9 = 0
Marchew nieblanszowana:
tgφ1 = (X1 - Xkr)/10
tgφ1 = (13,27 - 10,28)/10 = 0,299
tgφ2 = tgφ1
tgφ2 = 0,299
tgφ3 = X3/(52 - 20)
tgφ3 = 7,84/(52 - 20) = 0,245
tgφ4 = X4/(59 - 30)
tgφ4 = 5,77/(59 - 30) = 0,199
tgφ5 = X5/(64,5 - 40)
tgφ5 = 4,13/(64,5 - 40) = 0,1686
tgφ6 = X6/(66 - 50)
tgφ6 = 2,56/(66 - 50) = 0,16
tgφ7 = X7/(70 - 60)
tgφ7 = 1,29/(70 - 60) = 0,129
tgφ8 = X8/(84 - 70)
tgφ8 = 0,80/(84 - 70) = 0,0571
tgφ9 = X9/(126 - 80)
tgφ9 = 0,68/(126 - 80) = 0,0148
Badany wyróżnik |
Surowiec |
|
|
Blanszowany |
Nieblanszowany |
Krytyczna zawartość wilgoci, xkr [g H20/g s.s.] |
9,79 |
10,28 |
Równowagowa zawartość wilgoci, xr [g H20/g s.s.] |
1,1 |
0,68 |
Czas trwania pierwszego okresu suszenia [min] |
10 |
10 |
Czas trwania drugiego okresu suszenia [min] |
70 |
70 |
Szybkość odparowania wody, w pierwszym okresie suszenia [g H2O/h] |
|
|
Szybkość odparowania wody w drugim okresie suszenia [g H2O/h] |
|
|
Wnioski:
Suszenie przebiegało sprawnie co możemy stwierdzić po sprawdzeniu ubytków masy w ciągu suszenia poszczególnych produktów. Krzywe suszenia surowców blanszowanych i nieblanszowanych są podobne, na początku ubytek wilgoci jest intensywny, natomiast po około 70 minutach występuje moment wilgotności krytycznej czyli zawartość wilgoci charakterystyczny dla zmniejszania się szybkości procesu suszenia. Na krzywych szybkości suszenia widać iż dla materiału nieblanszowanego szybkość suszenia w pierwszym okresie procesu wzrasta bardzo gwałtownie, po czym intensywnie maleje, a w przypadku surowców blanszowanych szybkość suszenia również wzrasta ale nie tak szybko, po czym następuje ustabilizowanie a następnie spowolnienie procesu suszenia. Spowodowane to jest tym, że w materiale blanszowanym już przed rozpoczęciem suszenia było mniej wilgoci, a w momencie kiedy wody w materiale jest coraz mniej, coraz trudniej jest ją usunąć, stąd spadek szybkości procesu. Ważnym czynnikiem jest szybkość suszenia, ponieważ surowiec suszony zbyt szybko jest twardy na zewnątrz, przy czym w środku surowca nadal może znajdować się woda. Natomiast jeśli chodzi o suszenie za wolne, produkty mają ścisłą strukturę oraz są wklęsłe, dlatego bardzo ważna jest znajomość przebiegu procesu suszenia oraz działania poszczególnych suszarek.
II. Ćwiczenie 2: Wyznaczenie izoterm sorpcji dla wybranego rodzaju suszu
(dla zupy pieczarkowej).
Wykonanie:
Zważone i wysuszone do stałej masy próbki zupy pieczarkowej umieszczono w osobnych naczyńkach zawierających roztwór soli lub innego związku o znanej aktywności wody. Co pewien czas kontrolowano masę prób, wpisując wyniki do tabeli 4.
roztwór |
Aktywność wody aW |
Masa suchej substancji [g] |
Masa materiału wilgotnego [g] |
Masa wilgoci mA [g] |
Stosunek masowy X [g H2O/g s.s] |
||||
|
|
|
m1 |
m2 |
m3 |
m4 |
m5 |
|
|
LiCl |
0,11 |
0,8709 |
1,001 |
1,0112 |
1,0110 |
1,0114 |
1,0116 |
0,1407 |
0,1616 |
MgCl2 |
0,32 |
0,8707 |
1,008 |
1,0231 |
1,0238 |
1,0244 |
1,0250 |
0,1543 |
0,1772 |
K2SO4 |
0,97 |
0,8641 |
0,9973 |
1,3632 |
1,6275 |
1,7113 |
1,8704 |
1,0063 |
1,1512 |
NaCl |
0,75 |
0,8725 |
1,0029 |
1,1585 |
1,2445 |
1,2544 |
1,2688 |
0,3963 |
0,4542 |
CuCl2 |
0,68 |
0,8727 |
1,0031 |
1,1100 |
1,1254 |
1,1214 |
1,1335 |
0,2608 |
0,2988 |
K2CO3 |
0,43 |
0,8729 |
1,0034 |
1,0434 |
1,0428 |
1,0421 |
1,0398 |
0,1669 |
0,1912 |
Tabela 4. Wyniki na podstawie których sporządzono izotermię sorpcji.
87% suchej masy znajduje się w zupie pieczarkowej (sproszkowana).
LiCl:
Masa suchej substancji: 0,87 x 1,0001 = 0,8709
mA = 1,0116 - 0,8709 = 0, 1407
Stosunek masowy = 0,1407/0,8709 = 0,1616
MgCl2:
Masa suchej substancji: 0,87 x 1,0008 = 0,8707
mA = 1,0250 - 0,8707 = 0,1543
Stosunek masowy = 0,1543/0,8707 = 0,1772
K2SO4:
Masa suchej substancji: 0,87 x 0,9932 = 0,8741
mA = 1,8704 - 0,8741 = 1,0063
Stosunek masowy = 1,0063/0,8741 = 1,1512
NaCl:
Masa suchej substancji: 0,87 x 1,0029 = 0,8725
mA = 1,2688 - 0,8725 = 0,3963
Stosunek masowy = 0,3963/0,8725 = 0,4542
CuCl2:
Masa suchej substancji: 0,87 x 1,0031 = 0,8727
mA = 1,1335 - 0,8727 = 0,2608
Stosunek masowy = 0,2608/0,8727 = 0,2988
K2CO3:
Masa suchej substancji: 0,87 x 1,0042 = 0,8729
mA = 1,0421 - 0,8729 = 0,1669
Stosunek masowy = 0,1669/0,8729 = 0,1912
Wnioski:
Izoterma sorpcji która otrzymaliśmy to izoterma typu drugiego, której kształt jest sigmoidalny. Izoterma ta charakteryzuje produkty bogate w białka, skrobię lub inne związki wysokomolekularne. Zawartość wilgoci wzrasta na początku równomiernie, następnie rośnie wraz z aktywnością wody. Konieczna jest znajomość izoterm sorpcji do określania minimalnej zawartości wody w materiale, która może być teoretycznie osiągnięta w procesie suszenia danego materiału przez stosowanie powietrza w określonej temperaturze. Na próbce znajdującej się w środowisku K2SO4 (aktywność wody = 0,97) pojawiła się pleśń co jest spowodowane wysoką aktywność wody. Aktywność wody 0,97 sprzyja rozwojowi drobnoustrojów z rodzaju Escherichia, Pseudomonas i Bacillus.