Co szkodzi przyrodzie-5, pomoce do przedszkola, Ekologia dbamy o środowisko, SCENARIUSZE


Scenariusz zabawy dydaktycznej "Co szkodzi przyrodzie?"

Prowadząca: Wiesława Kubiak

Grupa: 5- 6 latki

Cele operacyjne:

- dziecko wie, co zanieczyszcza środowisko

- dziecko rozumie szkodliwość złego postępowania ludzi

Przebieg:

1. Inscenizacja piosenki pt. "Żyj z przyrodą w zgodzie"

2. Krótka rozmowa na temat "Co szkodzi przyrodzie?"

3. Zabawa orientacyjno - porządkowa: "Wesołe i smutne dźwięki - wesołe i smutne obrazki"

4. Zabawa dydaktyczna: "Co szkodzi przyrodzie?"

5. Omówienie wykonanych prac.

Dzieci bawią się przy piosence, wykorzystując do tego zebrane w sali

pompony z krepy, kolorowe sylwety kwiatów, zwierząt...

Nauczycielka zachęca dzieci do wypowiedzenia się na w/w temat -

podzielenia się własnymi przeżyciami

i spostrzeżeniami.

Przed zabawą dzieci umawiają się z nauczycielką, które dźwięki są smutne, a które wesołe.

-dźwięki smutne - dzieci wybierają rozłożone w sali rysunki

smutne (np. dymiące kominy, rozrzucone śmieci) i wkładają je do obręczy

czarnej - z minką smutną

-dźwięki wesołe - dzieci wybierają rysunki wesołe (np. ludzie jadący

rowerem, kwiaty, ptaki, słońce) i wkładają do obręczy czerwonej - z minką

wesołą

Nauczycielka proponuje zabawę. Na dwóch bardzo dużych arkuszach papieru

należy nakleić obrazki (na pierwszym wesołe, na drugim smutne) i wzbogacić

je odpowiednio wesołymi i smutnymi rysunkami. Dzieci mogą wyciąć jeszcze inne ilustracje

ze starych czasopism.

Prace można nazwać: "Wesołe miasto" i "Smutne miasto".

Dzieci mogą rozdzielić prace wg uznania, ale można też wykorzystać np.

"Czarodziejski kapelusz z dwukolorowymi losami".

Dzieci wypowiadają się - porównują prace.

Nauczycielka zadaje pytanie; "Gdzie chciałybyście żyć?"

Dzieci odpowiadają ustawiając się wokół jednej z dwóch wykonanych prac.


