Elementy fantastyczne i realistyczne w balladach Mickiewicza, Scenariusze j. polski Gimnazjum, Gimnazjum Klasa I


  1. Anna Kozłowska

  1. Temat: Elementy fantastyczne i realistyczne w balladach A. Mickiewicza. Klasa I Czas : 45 minut

  1. Cele nauczania:

    1. Cele ogólne:

      • Zapoznanie uczniów z treścią ballady Lilije

      • Kształcenie wrażliwości poetyckiej uczniów

      • Kształtowanie w uczniach umiejętności odnajdywania w utworze elementów fantastycznych i realistycznych

      • Kształtowanie umiejętności redagowania planu wydarzeń

    1. Cele operacyjne:

      • Uczniowie zapoznają się z treścią utworu- odczytują tekst z podziałem na role

      • Uczniowie tworzą plan wydarzeń

      • Uczniowie oceniają postawy bohaterów

      • Uczniowie wyszukują w tekście elementy fantastyczne i realistyczne

  1. Metody pracy:

    1. Metody podające:

      • Poszukująca(praca z książką)

    1. Metody autonomiczne:

      • Egzegeza(czytanie i interpretowanie tekstu przez uczniów)

      • Intuicyjna(emocjonalne i intuicyjne poznanie utworu)

  1. Formy pracy:

    1. Indywidualna

  1. Środki dydaktyczne:

    1. Podręcznik

  1. Tok lekcji:

    1. Faza wstępna:

      • Sprawdzenie obecności

      • Podanie tematu lekcji

    1. Faza właściwa:

      • Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji

      • Uczniowie zapoznają się z treścią utworu- uczniowie czytają balladę Lilije z podziałem na role

      • Uczniowie wskazują w tekście elementy fantastyczne i realistyczne

      • Uczniowie redagują plan wydarzeń

Ocena :

Komentarz:

1


