![]() | Pobierz cały dokument czytelnictwo.2.konspekty.zajec.doc Rozmiar 81 KB |
Opublikuj swoje artykuły w ramach naszego archiwum korzystając z elektronicznego systemu rejestracji publikacji. Stała współpraca z NPE procentuje - możesz bezpłatnie korzystać z własnego serwisu internetowego i komercyjnego konta pocztowego. Publikacje w NPE są bezpłatne. Wystawiamy zaświadczenia o publikacji.
**********
mgr Marta Paszkiewicz
mgr Dorota Górska-Szostak
Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku
w Iławie
Ćwiczenia w korzystaniu ze słowników i encyklopedii
Scenariusz zajęć z Edukacji czytelniczej i medialnej
przeprowadzonych w klasie drugiej liceum profilowanego i technikum
Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku
Temat: Ćwiczenia w korzystaniu ze słowników i encyklopedii.
Zajęcia zostały przeprowadzone w bibliotece w ramach realizacji ścieżki
„Edukacja czytelnicza i medialna”.
Cele:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna rodzaje słowników i encyklopedii,
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wyszukać potrzebną informację w odpowiednim źródle,
- potrafi selekcjonować uzyskane informacje,
Metody: ćwiczenia, praca ze słownikami.
Pomoce dydaktyczne - słowniki, encyklopedie, leksykony, plansze graficzne.
Przebieg lekcji:
1. Określenie celów lekcji. Podanie tematu.
2. Przypomnienie wiadomości o rodzajach słowników i encyklopedii.
- omówienie planszy z podziałem encyklopedii i słowników:
Encyklopedie ogólne - zawierają informacje ogólne ze wszystkich dziedzin wiedzy,
Encyklopedie specjalne - zawierają informacje dotyczące jednej dziedziny wiedzy (układ haseł może być alfabetyczny lub tematyczny),
Słowniki - zawierają informacje dotyczące terminów z objaśnieniem ich znaczeń (układ haseł alfabetyczny); wyróżniamy słowniki językowe i rzeczowe,
Słowniki językowe - zawierają wyrazy występujące w danym języku lub tłumaczą wyrazy na inny język,
Słowniki rzeczowe - wyjaśniają terminy dotyczące jednej dziedziny wiedzy.
- zapoznanie uczniów z encyklopediami i słownikami wyłożonymi na stolikach,
3. Ćwiczenia - uczniowie otrzymują na kartkach polecenia wyszukania haseł w różnych źródłach:
Zestaw I
Ćwiczenie 1:
Wyszukaj słowo pokrewne do słowa książka i ułóż z nim zdanie. Z jakiego słownika korzystałeś?
Ćwiczenie 2:
Kim był Albrecht Dűrer i w jakich źródłach można znaleźć informacje o nim?
Ćwiczenie 3:
Co oznacza wyrażenie Janusowe oblicze, jak nazywa się taki związek wyrazowy i gdzie można znaleźć wyjaśnienie?
Zestaw II
![]() | Pobierz cały dokument czytelnictwo.2.konspekty.zajec.doc rozmiar 81 KB |