Dziady cz. II jako dramat, j.polski - gimnazjum

Pobierz cały dokument
dziady.cz.ii.jako.dramat.j.polski.gimnazjum.doc
Rozmiar 32 KB

Fragment dokumentu:

Konspekt lekcji języka polskiego

Nauczyciel Marlena Romecka Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie

Klasa II

Temat: "Dziady" cz. II jako dramat

Czas trwania: 1 godz.

Cele:
- uczeń umie określić cechy gatunkowe utworu,
- potrafi odnajdywać w tekście potrzebne informacje.

Metody i formy pracy:
- heureza,
- praca w grupach.

Pomoce dydakyczne:
- różne utwory dramatyczne,
- słowniki (np. Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych, Słownik terminów literackich)

Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia słownikowe
2. Praca ze słownikami
3. Praca z tekstem - wskazywanie cech dramatu w utworze Mickiewicza
4. Zapoznanie z budową zewnętrzną innych dramatów
5. Praca domowa

1. Lekcję rozpoczynamy od wykonania przez uczniów ćwiczeń, które przybliżą im znaczenie
słowa dramat.

Ćwiczenie I
W podanych zdaniach słowa dramat i dramatyczny zastąp synonimami.
(załącznik nr 1).
Na liście lektur licealisty znajduje się jeden z dramatów (np. utworów scenicznych) Tadeusza
Różewicza.
O tych dramatycznych (np. tragicznych) przeżyciach chciałbym jak najszybciej zapomnieć.
W teatrze telewizji obejrzałem bardzo interesujący dramat (np. interesującą sztukę).
Ci ludzie przeżyli prawdziwy dramat (np. prawdziwą tragedię).

a) Co znaczy słowo dramat? Czy ma ono tylko jedno znaczenie?
Spróbuj sformułować definicje.
b) Odszukujemy znaczenie słowa "dramat" w słowniku (załącznik nr 2).

Ćwiczenie II
Wybierz jedno ze znaczeń słowa dramat i ułóż krótki kilkuzdaniowy tekst, w którym to słowo
zostanie użyte (4-6 zdań). Po wykonaniu ćwiczenia chętni uczniowie odczytują swoje prace.

2. Praca w grupach (praca ze słownikami)
Uczniowie (podzieleni na trzy grupy) odnajdują znaczenia wyrazów, które będą potrzebne
w czasie zajęć. Każda grupa opracowuje jedno hasło - z definicji zawartej w słowniku czy
encyklopedii stara się wybrać wiadomości najważniejsze, tak aby własnymi słowami przekazać
ją kolegom. Słowniki pozostają otwarte, aby w danym momencie przypomnieć sobie znaczenie
terminu (załącznik nr 3). Możemy korzystać z różnych słowników, encyklopedii i leksykonów,
którymi dysponuje szkolna biblioteka.
Hasła, które będą nam potrzebne - synkretyzm, dramat romantyczny, dramat antyczny.

3. Praca z tekstem. Charakteryzujemy utwór Mickiewicza jako tekst dramatyczny.
Uczniowie przypominają cechy dramatu - w zwięzłych punktach zapisują je na tablicy
i w zeszytach - (znają je z klasy VI) i odnoszą je do omawianego utworu.

podział na role
podział na akty i sceny
brak narratora
główną formą wypowiedzi są dialogi i monologi (tekst główny)
didaskalia (tekst poboczny)
postaci przedstawione w bezpośrednim działaniu


Pobierz cały dokument
dziady.cz.ii.jako.dramat.j.polski.gimnazjum.doc
rozmiar 32 KB