KONSPEKT - MATEMATYCZNA, Dokumenty do szkoły, przedszkola; inne, Edukacja matematyczna (zintegr.)


Scenariusz zajęć dydaktycznych dla klasy I

Ośrodek tematyczny: Czekamy na wakacje.

Temat: Monografia liczby 7. Nauka pisania cyfry 7.

Cele operacyjne zajęć

Uczeń:

Metody:

Formy:

Praca jednolita i zróżnicowana, zbiorowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

    1. Powstanie liczby 7

Nauczyciel przypina do tablicy szablony sześciu łódek.

    1. Aspekt kardynalny liczby 7.

Nauczyciel prezentuje uczniom wystawkę „Co zabieramy na wakacje?”. Na talerzykach poukładane są szablony: 7 czapek, 7 piłek, 7 par okularów, 7 ręczników, 7 maskotek, 7 par butów.

    1. Aspekt porządkowy liczby 7.

Nauczyciel rozkłada na stole siedem pętelek w jednym rzędzie, jedna obok drugiej.

    1. Aspekt miarowy liczy 7.

Nauczyciel rozdaje dzieciom klocki z zestawu Cuisenaire'a.

    1. Nauka pisania cyfry 7.

Nauczyciel prezentuje uczniom planszę zestawu dotyczącego monografii liczb.

Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania cyfry 7 (kolorową kredą można zaznaczyć strzałkami kierunek pisania cyfry).

Nauczyciel pokazuje na tablicy jak pisze się cyfrę 7 w kratkach i każdemu dziecku pisze wzór w zeszycie.

Następnie uczniowie piszą samodzielnie cyfrę 7 w kartach pracy, zeszytach, ćwiczeniach.

    1. Rozkład liczby 7 na składniki.

Nauczyciel przypina na tablicy 7 szablonów piłek, oraz rysuje kreska dwie „pętelki”.

Początkowo pary liczb łączone są spójnikiem „i”, np.

6 i 1

5 i 2

3 i 4

2 i 5

Algebraiczny aspekt rozkładu liczby 7 na jej składniki dokonuje się następująco:

Na tablicy powstanie więc zapis: 7 = 6 + 1

7 = 5 + 2

7 = 3 + 4

7 = 2 + 5

Warto następnie zamiast dwóch pętelek narysować uczniom trzy, cztery, pięć, sześć oraz siedem pętelek a następnie do każdej z przedstawionych sytuacji zapisać odpowiednią formułę matematyczną, np.

7 = 2 + 1 + 2 + 1 + 1.

    1. Porównywanie liczby 7 z innymi liczbami wcześniej poznanymi.

Uczniowie układają cyfry i znaki w następujący sposób:

1 < 2 < 3 < 4 < 5 < 6 < 7

Podobne ćwiczenia można wykonać, jeśli cyfry będą ułożone w szeregu malejącym:

7 > 6 > 5 > 4 > 3 > 2 > 1.

Porównywania liczb można również dokonać, wykorzystując os liczbową. Uczniowie będą przypinać kartoniki z cyframi na osi liczbowej.

Następnie uczniowie mogą porównywać pary liczb, wstawiając między dwie dane cyfry właściwy znak: <, >, =, np. 4 < 7 , 7 >5 , 7 = 7.

    1. Zastosowanie liczby 7 w rozwiązywaniu różnych zadań.

Przykłady takich zadań znajdują się w różnych podręcznikach, kartach pracy, zeszytach ćwiczeń i zbiorach zadań.

Bardzo ważne jest by wśród nich znalazły się również zadania tekstowe, których treść przedstawiona jest dodatkowo na rysunkach.

Kasia zabrała na wakacje 4 maskotki. Od mamy dostała jeszcze 3 maskotki. Ile maskotek ma teraz Kasia?

Analiza treści zadania:

Rozwiązanie zadania:

4 + 3 = 7

Na tym etapie powinno pojawić się tez zadanie na odejmowanie. Treść zadania mogą uczniowie układać do przedstawionego rysunku.

Nauczyciel przypina na tablicy ilustrację, na której narysowany jest zbiór 7 piłek w koszyku. Nieco dalej znajduje się koszyk z 5 piłkami.

Analiza rysunku:

7 - 5 = 2

Na koniec można rozwiązać zadania na obliczanie działań w zakresie 7. Wśród „typowych słupków” powinny pojawić się również zadania o ciekawszej i bardziej atrakcyjnej formie.

Zadanie:

Rozwiąż działania i ułóż rozwiązania w kolejności rosnącej. Odczytaj hasło.

7 - 2 = C

2 + 1 = K

4 - 3 = W

6 - 2 = A

1 + 6 = E

5 - 3 = A

3 + 3 = J

    1. Zadanie pracy domowej z karty pracy

1


