KVIab02.03-ARKUSZ KALKULACYJNY, Konspekty dydaktyka


KONSPEKT Z LEKCJI INFORMATYKI

Prowadząca: Sylwia Krystowczyk

Data: 02.03.2006

Klasa: VI a (II g), VI b (II g)

Temat: Arkusz kalkulacyjny.

Czas trwania lekcji: 45min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z zasadami działania programu Microsoft Excel.

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

Typ lekcji: poznawcza, sprawdzająca

Metody nauczania: pogadanka,

Forma organizacji: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: tablica, komputer, schemat budowy okna Microsoft Excel z opisem

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Uwagi

1. Czynności porządkowo organizacyjne

  • Powitanie uczniów

  • Sprawdzenie obecności

5 min

2. Uświadomienie celu lekcji

  • W jaki sposób wykorzystujemy arkusze kalkulacyjne

  • Jakiego rodzaju obliczenia umożliwia nam arkusz kalkulacyjny

5min

3. Podanie tematu lekcji

  • Arkusz kalkulacyjny

5min

4. Analiza nowego tematu

  • Podanie notatki do zeszytu

Arkusz kalkulacyjny to niezastąpione narzędzie przy wykonywaniu dowolnego rodzaju obliczeń

  • Omówienie budowy okna programu (każdy uczeń ma przed sobą otworzone okno programu)

  • Uczniowie otrzymują kartki, które wklejają do zeszytu z opisaną budową okna programu Microsoft Excel (załącznik)

10 min

5. Opracowanie nowego tematu

  • Omówienie klawiszy oraz strzałek ułatwiających poruszanie się po programie

  • Uczniowie samodzielnie sprawdzają ich działanie poczym zapisują ich znaczenie w zeszytach

Korzystanie z klawiszy

CTRL+Home - skok do komórki A1

CTRL+End - przechodzi do ostatniego wiersza, w którym znajdują się dane

Home - powracanie na początek wiersza

Delete - usuwa zawartość bieżącej komórki

PageUp - przesuwa obraz o jeden ekran w górę

PageDown - przesuwa obraz o jeden ekran w dół

Znaczenie strzałek

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic

0x01 graphic

0x08 graphic

0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

15min

6. Podsumowanie

  • Powtórzenie wiadomości

5min

Zmiana wysokości kolumn

Zmiana szerokości kolumn

Kopiowanie zawartości komórek do obszarów przyległych

Przenoszenie zawartości komórek

Zaznaczenie komórek


