Edukacja zdrowotna - zaliczenie, Uczelnia, Edukacja Zdrowotna i Promocja Zdrowia


AKADEMIA HUMANISTYCZNA w PUŁTUSKU

Wydział Pedagogiczny

Doradztwo zawodowe i personalne/edukacja elementarna

Maria Zawadzka

Krzysztof Bielicki (nr albumu: 50191)

Katarzyna Namysło

Jak dbać o czystość otoczenia?

Praca zaliczeniowa z przedmiotu Edukacja zdrowotna i promocji zdrowia.

Konspekt zajęć

Imię i nazwisko prowadzącego Maria Zawadzka

Przedmiot: Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia

Forma zajęć-godzina wychowawcza

Grupa/liczba osób - klasa 4 szkoły podstawowej / 20 osób

Czas- 45 min

Temat: Jak dbać o czystość otoczenia?

Cel ogólny: Poznanie zagrożeń wynikających z braku higieny otoczenia oraz sposoby ich przeciw działania.

Cele szczegółowe kształcenia (osiągnięcia odbiorców/ uczniów)

-omówienie pojęcia higieny otoczenia

- wymienienie zagrożeń związanych z brakiem higieny otoczenia

- omówienie higieny najbliższego otoczenia

-Stosowanie podstawowych zasad higieny otoczenia

-Zdobycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń braku higieny w najbliższym otoczeniu

-Stosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce

-Świadomość zagrożeń wynikających z braku higieny

-Przewidywanie zagrożeń wynikających z braku higieny otoczenia

-Wykazywanie gotowości do poprawienia higieny otoczenia

Metody i formy pracy:

- Rozmowa przekazanie wiedzy teoretycznej

Środki dydaktyczne:

Karty pokazujące bałagan oraz karty ukazujące higieniczne środowiska. Obrazek kosza na śmieci .

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca:

Czas: 10 minut

  1. Sprawdzenie listy obecności,

  2. Omówienie aktualnych spraw,

  3. Sprawdzenie zadanej pracy domowej,

  4. Przypomnienie tematu ostatniej lekcji.

Faza realizacyjna - lekcja właściwa (wprowadzanie nowych treści przy współudziale uczniów, czyli zakres treści, pokaz, doświadczenie, ćwiczenie)

Czas: 20 minut

  1. Wprowadzenie do tematu:

a. przedstawienie tematu zajęć,

b. krótka prezentacja multimedialna na temat czystości w otoczeniu.

  1. Omówienie ogólne treści tematu:

a. rozmowa z uczniami na temat środowiska,

b. zapoznanie uczniów z ogólnymi zagadnieniami tematu - teorie i wybrane poglądy.

  1. Omówienie szczegółowe tematu przy współudziale uczniów:

a. podział uczniów na 4 grupy po 5 osób w każdej,

b. ćwiczenia z zakresu wiedzy o segregacji odpadów i dbania o otoczenie - praca w grupach (każda grupa opracowuje wybrane wcześniej zagadnienie z tematu oraz jeden ze sposobó przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego),

c. krótkie podsumowanie pracy uczniów - prezentacje wyników poszczególnych grup (prezentacje przedstawicieli poszczególnych grup),

d. zebranie wyników do archiwum.

Faza podsumowująca:

Czas: 10 minut.

  1. Powtórzenie wybranych, najważniejszych informacji z zajęć,

  2. Wysłuchanie opinii uczniów na temat prowadzenia zajęć,

  3. Wypełnianie karty pracy,

  4. Pożegnanie klasy.

Ewaluacja:

  1. Wybranie najlepszych aspektów lekcji,

  2. Wybranie najsłabszych elementów zajęć,

  3. Wnioski z przeprowadzonych zajęć.

Literatura dla nauczyciela:

  1. Żyj bezpiecznie i zdrowo" : program profilaktyczno-wychowawczy edukacji zdrowotnej / Mariola Kwiatkowska-Łozińska. - Kraków : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2007,

  2. Edukacja prozdrowotna / Joanna Gromadzka-Ostrowska, Dariusz Włodarek, Zuzanna Toeplitz. - Warszawa : Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, 2003,

  3. Media - komunikacja - zdrowie : wyzwania - szanse - zagrożenia / pod red. Bassama Aouila i Wojciecha J. Maliszewskiego. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2008,

  4. Autorski program edukacji zdrowotnej dla klas IV - VI "Ż yj zdrowo" / Teresa Pokusa. // Lider. - 2004, nr 6, s. 27 - 29Hasła przedmiotowe: Edukacja zdrowotna - program

Literatura dla ucznia:

  1. Drama w edukacji / Danuta Michałowska. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2008,

  2. Strategie dla zdrowia : kształtowanie zachowań zdrowotnych poprzez środowisko / Barbara Jacennik. - Warszawa : Vizja Press&IT, 2008

Scenariusz (Szczegółowy opis przebiegu lekcji z załącznikami do zajęć)


