zima - porannny krąg, Wychowanie przedszkolne-gotowe scenariusze wraz z kartami pracy


KONSPEKT ZAJĘĆ

Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie

Oddział: integracyjny dzieci cztero - pięcioletnich

Tematyka kompleksowa: Poznajemy świat przez zmysły

Temat zajęć: Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „ Porannego kręgu”. Utrwalamy wiadomości o zimie.

Data: 25.02. 2005 r.

Prowadzące: mgr Ewa Majka

Lic. Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)

CEL OGÓLNY: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dzieci pełnosprawne:

Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

(Jaś, Paulina, Sylwia)

FORMY:

METODY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- landrynki miętowe

- olejek miętowy i kadzidełka miętowe

- instrumenty (trójkąt, dzwoneczki)

- białe chusteczki, prześcieradło lub biały obrus

- białe paski bibuły marszczonej

- zagadki słuchowe z płyty wyd. Raabe

SYTUACJA EDUKACYJNA

(czynności nauczyciela)

CZYNNOŚCI DZIECI

CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

1. Zapalenie kadzidełka miętowego - stymulacja węchu

2. Powitanie każdego dziecka z osobna z jednoczesnym masażem wykonanym olejkiem miętowym i wypowiadaniem hasła powitalnego,:”Kiedy witają się bobry, mówią sobie dzień dobry”

3. Wspólne zaśpiewanie piosenki o zimie:

Hu, hu, ha

Nasza zima zła

Szczypie w oczy

Szczypie w uszy

Mroźnym śnieżkiem w oczy prószy

Nasza zima zła

Nasza zima zła

Z jednoczesnym pokazywaniem rękoma. Następnie dzieci otrzymują instrumenty i grają na nich śpiewając piosenkę.

4. Rozmowa na temat zimy i jej cech

( temperatura, kolor śniegu); rozmowa na temat zabaw, w jakie można się bawić na śniegu

Opisywanie wyglądu i cech śniegu

5. Zagadki słuchowe

  • Nauczycielka włącza płytę i prosi dzieci o uważne słuchanie

( lejąca się woda, skrzypiący śnieg)

6. Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego”

  • Każde dziecko otrzymuje pasek białej bibuły, nauczyciela zamienia dzieci w śnieżynki i dzieci śnieżynki tańczą zimowy taniec, ilustrują muzykę ruchem

7. Stymulacja czuciowa

  • Nauczycielka prosi każde dziecko o zamknięcie oczu i otworzenie buzi, każdemu dziecku wkłada cukierek do buzi, prosi o określenie smaku

8. Zabawa przy muzyce „śnieżynki”.

  • Kiedy muzyka gra dzieci śnieżynki tańczą ale kiedy przestanie grać zapadają w zimowy sen, a nauczycielka przykrywa je białym prześcieradłem

9. Ćwiczenia oddechowa - zdmuchiwanie białych chusteczek z głów

10. Rozmowa na temat tego, co się dzieciom najbardziej podobało w tych zajęciach

  • Dzieci siedzą w kręgu na dywanie, nauczycielka podchodzi do każdego dziecka i masuje jego rączkę

  • Dzieci określają zapach, który czują

  • Dzieci odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu

  • Wąchają rączkę i próbują określić, jaki to zapach

  • Śpiewają i pokazują jednocześnie

  • Grają na instrumentach

  • Budują zdania o jesieni

  • Opisują jej charakterystyczne cechy (jest śnieg, zimno, mroźno)

  • Wymieniają, w jaki sposób można bawić się na śniegu

  • Opisują wygląd śniegu, dotykają go, opisują swoje wrażenia

  • Słuchają i wyjaśniają, czego to był odgłos

  • Tańczą do muzyki, ruszają do rytmu wstążkami

  • Smakują cukierki, określają ich smak (miętowy)

  • Właściwie reagują na zmiany w muzyce

  • Zdmuchują chusteczki z głowy kolegi

Wypowiadają się na temat tego, co im się podobało

  • Uczestniczą

  • Wąchają zapach olejku, próbują określić jego zapach

  • Odczuwają i nazywają wrażenia, jakich doznają podczas masażu

  • Wąchają rączkę i próbują określić, jaki to zapach

  • Śpiewają i pokazują jednocześnie

  • Grają na instrumentach

  • Budują zdania o jesieni

  • Opisują jej charakterystyczne cechy (jest śnieg, zimno, mroźno)

  • Wymieniają, w jaki sposób można bawić się na śniegu

  • Mikołaj wskazuje zimę na obrazku

  • Powtarza za nauczycielem wyraz zima

  • Dzieli wyraz zima na sylaby poprzez rytmiczne wyklaskanie go

  • Opisują wygląd śniegu, dotykają go, opisują swoje wrażenia

  • Słuchają i wyjaśniają, czego to był odgłos

  • Tańczą do muzyki, ruszają do rytmu wstążkami

  • Smakują cukierki, określają ich smak (miętowy)

  • Uczestniczą w zabawie

  • Właściwie reagują na zmiany w muzyce

  • Zdmuchują chusteczki z głowy kolegi

Wypowiadają się na temat tego, co im się podobało

Opracowała:

Katarzyna Zątek


