Skąd Mickiewicz czerpał pomusły do swoich ballad, Scenariusze j. polski Gimnazjum, Gimnazjum Klasa I


  1. Anna Kozłowska

  1. Temat: Skąd Adam Mickiewicz czerpał pomysły do swoich ballad? Klasa I Czas: 90 minut

  1. Cele nauczania:

    1. Cele ogólne:

      • Uczniowie poznają źródła twórczości A. Mickiewicza

      • Uczniowie ćwiczą umiejętność porównywania dwóch tekstów

      • Uczniowie poznają podobieństwa i różnice między balladą a pieśnią ludową

    1. Cele operacyjne:

      • Uczniowie poznają źródła twórczości A. Mickiewicza

      • Uczniowie wskazują podobieństwa i różnice między balladą a pieśnią ludową

      • Uczniowie dowiadują się jaką rolę w utworach odgrywa przyroda

      • Uczniowie piszą opowiadanie, którego narratorem będzie stary pustelnik

  • Metody pracy:

      1. Metody podające:

        • Pogadanka

        • Podająca

      1. Metody autonomiczne:

        • Egzegeza

    1. Formy pracy:

      1. Indywidualna

      2. Zbiorowa

    1. Środki dydaktyczne:

      1. Podręcznik

    1. Tok lekcji:

      1. Faza wstępna:

        • Sprawdzenie obecności

        • Podanie tematu lekcji

        • Nauczyciel pyta się uczniów czy wiedząc co było źródłem utworów Mickiewicza

      1. Faza właściwa:

        • Nauczyciel zapisuje źródła twórczości A. Mickiewicza na tablicy

        • Uczniowie porównują balladę Lilije z pieśnią ludową

        • Wskazują podobieństwa i różnice między tekstami

        • Uczniowie odpowiadają na pytania : Jaki efekt osiągnął autor, przekształcając pierwowzór? Co zdynamizowało balladę i zwiększyło w niej napięcie? Jaką rolę w utworach odgrywa przyroda?

        • Uczniowie zapisują odpowiedzi na pytania w zeszycie

        • Uczniowie piszą opowiadanie , którego narratorem będzie stary pustelnik

      1. Faza końcowa:

        • Uczniowie odczytują swoje opowiadania

    Ocena:

    Komentarz:

    1


