konspekt zajęc świetlicowych, Praktyka


KONSPEKT

ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

W INTERNACIE

TEMAT:

Wiosenne harce na świeżym powietrzu - gry i zabawy terenowe

Karolina Lach

III Rok oligofrenopedagogiki

GRUPA 2, studia zaoczne

GRUPA: Dziesięcioro 15-latków

PROWADZĄCA: Lach Karolina

CZAS ZAJĘĆ: 1,5 h

TYP ZAJĘĆ: sportowo-rekreacyjne, rozrywkowe, oświatowe

RODZAJ ZAJĘĆ: zabawy ruchowe, zręcznościowe i sprawnościowe

CELE KSZTAŁCĄCE:

- kształtowanie spostrzegawczości, uwagi i logicznego

myślenia;

- kształtowanie poprawnych wypowiedzi;

- kształtowanie wyobraźni ucznia;

- kształtowanie poprawnej postawy ciała;

- kształtowanie dyscypliny zespołowej i indywidualnej w czasie wycieczki;

CELE POZNAWCZE:

-zapoznanie ze zmianami jakie zachodzą w przyrodzie wiosną;

-przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznego wsiadania i wysiadania z autobusu;

-zapoznanie się z korzyściami jakie daje nam las;

-poznanie korzyści z uprawiania sportów;

CELE WYCHOWAWCZE:

-kształtowanie postawy proekologicznej;

-wdrażanie do poszanowania przyrody;

-integracja grupy przez wspólną pracę i zabawę;

CELE REWALIDACYJNE

- kształtowanie logicznego myślenia;

-kształtowanie percepcji wzrokowo-słuchowej;

- kształtowanie sprawności fizycznej ciała;

FORMY PRACY:

-ze względu na liczebność uczestników: zajęcia grupowe

- ze względu na aktywność wychowanków: intensywne

METODY PRACY:

-zabawowe,

-słowne,

-problemowe,

-praktycznego działania,

-czynne oglądowe,

-samodzielnych doświadczeń.

ŚRODKI REALIZACJI:

-piłki,

-skakanki,

-koc,

-puzzle,

-gry planszowe,

-wykorzystanie naturalnych warunków lasu- ścieżka zdrowia.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie się z grupą: przedstawienie się i poproszenie wychowanków o podanie swoich imion

2. Rozmowa wprowadzająca dotycząca tematu: w jaki sposób zaplanować wolny czas na świżym powietrzu

3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa ( dbanie o czystość, kultura zachowania się w lesie).

4. Rozmowa na temat: Jak zachowywać się w lesie?

1. Obserwacja lasu w okresie wiosennym

2. Piknik na polanie.

3. Podział na grupy( wychowankowie sami wybierają zespół , do którego chcą należeć)

a) zespół - mecz piłki nożnej:

b) zespół - rozgrywki ze skakanką:

c) zespół- zabawy na kocu:

d) zespół- bieg ścieżką zdrowia.

4. Gromadzenie „DARÓW LASU” do kącika przyrody.

5. Powrót do internatu.

1. Pytania dotyczące zajęć:

„Jak wygląda las w okresie wiosennym?”

„Co najbardziej mi się podobało w czasie wycieczki?”

2. Porządkowanie i uzupełnianie zbiorów w „KĄCIKU PRZYRODY”.

3. Pochwalenie wychowanków i podziękowanie za wspólne zajęcia.


