II.WYCHOWANIE DO ŻYCIA GOSPODARCZEGO, 16.Zasady racjonalnego gospodarowania, Marek Biesiada


Marek Biesiada 13. 02. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Zasady racjonalnego gospodarowania.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    • Jaką można ustalić hierarchię celów gospodarowania?

    • Od czego zależy kolejność przy ustalaniu hierarchii celów?

    • Do czego może prowadzić tylko dążenie do bogacenia się?

    • Czemu służy gospodarowanie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Zasady racjonalnego gospodarowania.

    1. Zwyczajowo-tradycyjny charakter gospodarowania

    • Co to jest gospodarka naturalna?

    • Co jest celem działalności gospodarczej?

    • Co może wyznaczać cele gospodarcze?

    2. Racjonalność gospodarowania

    • Co spowodowało odejście od gospodarki naturalnej?

    • rozwój produkcji spowodował odejście od gospodarki naturalnej i od zwyczajowo-tradycyjnego gospodarowania

    • cele gospodarowania zaczęły wykraczać poza własne, bezpośrednie potrzeby organizator danego procesu gospodarczego

    • poszukiwanie nowszych, skuteczniejszych środków i metod osiągnięcia nowych celów tj. większe korzyści materialne

    • Na czym zaczął opierać się proces gospodarowania?

    • proces gospodarczy zaczął opierać się na własnym rozumie, a nie na cudzych przyzwyczajeniach

    • Co to jest racjonalność gospodarowania?

    3. Zasady racjonalnego gospodarowania

    • Jakie są zasady racjonalnego gospodarowania?

    4. Optymalne użycie środków

    • Co nazywamy optymalnym użyciem środków?

    • Jak nazywamy złe wykorzystanie środków?

    5. Obszary działalności gospodarczej

    • Co należy uczynić aby działalność gospodarcza była racjonalna?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 96-97.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Zwyczajowo-tradycyjny charakter gospodarowania

    • gospodarka naturalna - produkcja nastawiona na bezpośrednie zaspokojenie potrzeb

    • celem działalności gospodarczej jest zaspakajanie potrzeb

    • cele gospodarcze ustalone są przez zwyczaje i moralność, aprobowane przez religię, a niekiedy też usankcjonowane przez prawo

    • „naturalny dobór” środków realizacji celów

    • działalność gospodarcza zwyczajowa lub tradycyjna

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 97.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Racjonalność gospodarowania to nic innego jak gospodarowanie rozumne, mądre, umożliwiające wybór najlepszego ze sposobów zaspokajania potrzeb

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 97-98.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Zasady racjonalnego gospodarowania

    • zasada największego efektu (zasada największej wydajności) występuje wówczas, gdy przy danym nakładzie środków otrzymać najkorzystniejszy stopień realizacji celów (maksymalizacja efektów),

    • zasada najmniejszego efektu (zasada oszczędności środków) przy danym stopniu realizacji celu użyć minimalnego nakładu środków (minimalizacja nakładów)

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 98.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Optymalne użycie środków - sposób użycia środków zgodnie z zasadami racjonalnego gospodarowania

    • marnotrawstwo - złe wykorzystywanie środków w gospodarowaniu

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 98.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Obszary działalności gospodarczej

    Aby cała działalność gospodarcza była racjonalna, trzeba określić trzy obszary:

    • ustalić cel działalności - czy jest on słuszny,

    • określić środki realizacji celu - czy są one ekonomiczne

    • dobrać odpowiednie metody (techniki, technologie produkcji) - czy są one skuteczne

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest gospodarka naturalna?

    • Co jest celem działalności gospodarczej?

    • Co może wyznaczać cele gospodarcze?

    • Co spowodowało odejście od gospodarki naturalnej?

    • Na czym zaczął opierać się proces gospodarowania?

    • Co to jest racjonalność gospodarowania?

    • Jakie są zasady racjonalnego gospodarowania?

    • Co nazywamy optymalnym użyciem środków?

    • Jak nazywamy złe wykorzystanie środków?

    • Co należy uczynić aby działalność gospodarcza była racjonalna?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


