Marek Biesiada 30. 10. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie VI D
Temat: Przemiany w kulturze i życiu codziennym epoki oświecenia.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
pojęcia: oświecenie, klasycyzm,
przedstawicieli filozofii: Jan Jakub Rousseau, Monteskiusz, Wolter,
przedstawicieli nauki: Karol Linneusz, Benjamin Franklin, James Watt,
wybitnych kompozytorów: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn,
główne założenia filozofii oświecenia;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
wpływ odkryć i wynalazków na poszerzenie wiedzy człowieka, o świecie i przemiany w życiu codziennym;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
wskazać na mapie państwa, w których w XVIII w. rozwinęła się oświata,
opisać budowle reprezentujące styl klasycystyczny i wskazać elementy nawiązujące do antyku,
opisać stroje noszone w Europie w XVIII w.,
na podstawie słowników, encyklopedii uzupełnić informacje o wybitnych przedstawicielach epoki oświecenia.
Metody:
rozmowa nauczająca, praca z mapą, projekcja filmu, pokaz, sporządzenie projektu zwiedzania zabytku klasycystycznego, konkurs - „Młody meloman”, wykonanie zadań w zeszycie ucznia, wystawa prezentująca stroje z XVIII w., (miniatury dla lalek), gra dydaktyczna (poker kryterialny) - „Wybitni przedstawiciele epoki oświecenia”.
Środki dydaktyczne:
podręcznik, zeszyt ucznia, mapa świata w XVIII w., atlasy, taśma czasu, tekst źródłowy, np. Monteskiusz o władzy, kaseta z nagraniem Marsylianki,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Przemiany w kulturze i życiu codziennym epoki oświecenia.
1. Oświecenie
2. Nowe odkrycia naukowe
3. Sztuka epoki oświecenia
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 60-61. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Oświecenie a) myśliciele epoki oświecenia
b) oświata
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 61-63. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Nowe odkrycia naukowe a) medycyna b) skonstruowanie maszyny parowej c) podróż dookoła świat Jamesa Cooka d) opracowanie Encyklopedii e) zmiany w rolnictwie
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. . Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Sztuka epoki oświecenia a) architektura
b) rzeźba i malarstwo
c) muzyka
d) moda francuska |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1 i 2 ze s. 66 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |