Jak zachowywac sie w lesie, Ekologia, przyroda


Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie 6 latków

Temat bloku: Las woła nas

Temat dnia aktywności: Jak zachowywać się w lesie?

Temat do dziennika: Praca z wierszem W. Ścisłowskiego „Wycieczka”. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie na podstawie ilustracji . Układanie „leśnego regulaminu”. Tworzenie w zespołach plakatu przedstawiający czysty las. Poznanie zapisu cyfrowego liczby 4. Wyszukiwanie na obrazkach 4 elementów. Kreślenie cyfry w pojemniku z kaszą. Układanie cyfry z drucików. Próby pisania cyfry po śladzie. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba 4”

Cele ogólne:

Zapoznanie z wierszem W. Ścisłowskiego „ Wycieczka”.

Układanie „ leśnego regulaminu”

Wdrożenie do pracy w zespołach.

Utrwalenie zapisu cyfrowego liczby 9.

Cele szczegółowe

Odpowiada na pytania związane z wierszem.

Kreśli cyfrę 9 w powietrzu, w pojemniku z kaszą

Układa cyfrę 9 z drutu.

Pisze cyfrę po śladzie

Bierze udział w zabawie ruchowej.

Układa „leśny regulamin”.

Rozwiązuje w pamięci proste działania matematyczne.

Wyszukuje elementy na obrazku.

Razem ze swoim zespołem tworzy plakat przedstawiający czysty las.

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Metody (wg. Niemierko): podające, praktyczne, problemowe

Rodzaje edukacji: językowo- literacka, społeczno- przyrodnicza, ruchowa, grafomotoryczna, matematyczna, plastyczna

Przebieg zajęć :

1.Przywitanie zabawą ze śpiewem „ Wszyscy są”

2. Słuchanie wiersza W. Ścisłowskiego „Wycieczka”.

Był las, proszę was -

i do tego lasu

dla zabicia czasu

przyszło młodzieńców dziewięciu.

Pierwszy - wyrzeźbił nożem

swoje nazwisko w korze.

Drugi - gdy tylko przybył

skopał niewinne grzyby.

Trzeci - wesołość rozniecił,

bo porozrzucał śmieci.

Czwarty - wrzeszczał jak goryl,

echo gra do tej pory.

Piąty - z wiatrówką w dłoni

zaczął wiewiórkę gonić.

Szósty - tak się rozgniewał,

że tłukł butelki o drzewa.

Siódmy w zabawy szczycie

podpalił leśne poszycie.

Wreszcie dwaj pozostali

gałęzie łamali.

A las proszę was,

westchnął sobie żałośnie.

Ja wyrosłem pięknie!

Ale co z nich wyrośnie?

3. Rozmowa na temat wiersza

O czym był wiersz?

Jak się zachowywali chłopcy?

Co takiego robili?

Czy można się tak zachowywać w lesie?

Dlaczego?

4. Układanie „ Leśnego regulaminu”

Nauczycielka razem z uczniami układa „leśny regulamin”.

Nauczycielka zapisuje na tablicy propozycje dzieci. Np.: Las to dom wielu zwierząt. Chodzimy do lasu aby odpocząć i oddychać świeżym powietrzem. W lesie należy się zachować cicho i bezpiecznie. W lesie nie zostawiamy śmieci.

Na tablicy nauczycielka wiesza znaki zakazu:

Zakaz hałasowania! Zakaz śmiecenia!

5.Nauczyciel rozdaje zapisane proste działania matematyczne 1+ 1=; 2+1=; 3+1= ( w celu podziału grupy na mniejsze zespoły)

Dzieci rozwiązują działanie, dobierają się, według wyników i siadają na wyznaczonych miejscach.

6.Wykonanie pracy plastycznej w zespołach na temat „ Czysty las”

7. Zorganizowanie wystawy prac.

8.Rozmowa podsumowująca wystawę.

9. Zabawa ruchowa „magiczna liczba 9”.

Wyjaśnienie dzieci zabawy, podanie słów oraz rytmu piosenki.

Dzieci ustawiają się na dywanie w kole, trzymając się za ręce. Śpiewają piosenkę:

„czy znasz magiczną liczbę 9 (x2) tak jest 1, tak jest 2, tak jest 3, tak jest 4...”.

Kręcą się przy tym w koło. Podczas wymieniania poszczególnych liczb wykonują ustalone czynności (tupią, klaszczą, klękają na kolanie itd.)

10. Ćwiczenie zapisu cyfrowego liczby 9.

Szukanie 9 takich samych elementów na obrazku i zaznaczenie ich pętlami.

Kreślenie cyfry 9 w powietrzu.

Kreślenie cyfry 9 w pojemniku z kaszą.

Układanie cyfry 9 z drucików.

Zapisywanie cyfry 9 w większych a następnie w mniejszych kratkach.


