POZNAJEMY PRZEDSZKOLE - rozmowa połączona z obserwacją, Scenariusze zajęć przedszkole czterolatki


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PRZYRODNICZO - SPOŁECZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Poznajemy przedszkole” - rozmowa połączona z obserwacją.

Cele:

Metody:

- metoda zadań stawianych do wykonania

- metoda kierowania własną aktywnością dzieci

- objaśnienie

- rozmowa

- obserwacja

Formy:

Środki dydaktyczne:

Płyta CD z nagraniami „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Krasnoludki”, magnetofon, obrazki przedstawiające zasady korzystania z łazienki, obrazki przedstawiające pomieszczenia przedszkolne (szatnia, kuchnia, łazienka), sylwety (kurtka, buty, ręcznik, mydło, kubek, talerz, garnek), płyta z piosenką „Bananowa wyspa”.

Przebieg zajęć:

1. „Jestem sobie przedszkolaczek” - piosenka na powitanie. Dzieci i nauczycielka stoją w kole i wspólnie śpiewają piosenkę.

2. „Zwiedzamy przedszkole” - rozmowa połączona z obserwacją. Dzieci ustawiają się w pociąg i kolejno zwiedzają z nauczycielką poszczególne pomieszczenia przedszkolne. W każdym z tych pomieszczeń następuje krótki postój. Dzieci obserwują otoczenie, a nauczycielka zadaje pytania:

- Gdzie się znajdujemy?

- Do czego służy szatnia?

- Co można robić w szatni, a czego nie wolno?

- Gdzie teraz jesteśmy?

- Po czym poznaliście?

- Do czego służy kuchnia?

- Co można robić w kuchni, a czego nie wolno?

- Co może być za tymi drzwiami?

- Czy można samemu wychodzić do ogródka?

Pociąg wraca do sali i wjeżdża do łazienki.

- Jak nazywa się to pomieszczenie?

- Do czego służy?

- Co należy zrobić przed wyjściem do toalety?

Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające zasady korzystania z niej (spuszczanie wody po skorzystaniu z toalety, umycie rąk, oczekiwanie na swoją kolej do umywalki).

3. „Krasnoludki” - zabawa ilustracyjna przy piosence. Dzieci wraz z nauczycielką śpiewają piosenkę i ilustrują ruchem jej treść.

4. „Co do czego pasuje” - dopasowywanie sylwet do obrazków. Nauczycielka umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające pomieszczenia przedszkolne (szatnia, kuchnia, łazienka). Następnie pokazuje dzieciom sylwety (kurtka, buty, ręcznik, mydło, kubek, talerz, garnek) i pyta, gdzie to umieścić. Dzieci dopasowują sylwety do odpowiednich obrazków.

5. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć swobodnym tańcem przy piosence z płyty „Bananowa wyspa”


