Obserwujemy dzdzownice, Ekologia, przyroda


Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6 -letnich

Obszar edukacyjny z podstawy programowej - Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt

Temat: Obserwujemy dżdżownice

Cele ogólne:

- budzenie zainteresowania życiem zwierząt

- wzbogacenie słownika dziecka -rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego

- doskonalenie percepcji wzrokowej

- przezwyciężanie ewentualnych animozji w stosunku do dżdżownic

Cele operacyjne - dziecko:

- zna budowę dżdżownicy

- wie, jaką rolę pełni w środowisku

Metoda: słowna, percepcyjna, czynna

Forma: praca z całą grupą, w grupach

Pomoce: ilustracja dżdżownicy, żywe okazy, szkła powiększające, słoik do hodowli dżdżownic, papierowe kwiatki, trawa, ilustracja ze słońcem, ilustracja z deszczem.

Przebieg zajęcia

  1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęcia po rozwiązaniu zagadki polegającej na odsłanianiu kolejnych fragmentów ilustracji dżdżownicy.

  2. Obserwacja żywej dżdżownicy. Nauczycielka pyta dzieci:

-Jak wygląda? (czy ma głowę, tułów)

-Jak się porusza? (czy ma nogi)

-Gdzie żyje dżdżownica? (pod ziemią)

-Dlaczego tam żyje, czego nie lubi? (światła)

  1. Obserwacja dżdżownicy przez lupę.

  2. Wykonanie doświadczenia z żywą dżdżownicą - dżdżownica włożona do pojemnika z ziemią zakopuje się.

- Co dżdżownica robi, kiedy pada deszcz? (wychodzi z ziemi)

  1. Umieszczenie ilustracji dżdżownicy na tablicy przedstawiającej słoneczną i deszczową pogodę.

Przerywnik: naśladowanie pełzających dżdżownic z omijaniem przeszkód.

  1. Poznanie roli dżdżownicy w przyrodzie. Wprowadzenie określenia „pożyteczne zwierzę”. Nauczycielka pyta:

- Gdzie można spotkać dżdżownice? (np. w ogrodzie na grządkach)

  1. Obserwacja założonej hodowli dżdżownic i porównywanie dwóch słoików.

Nauczycielka pyta a następnie informuje dzieci.

- Co stało się z glebą w słoiku, w którym są dżdżownice? (ziemia została wymieszana, suche liście wciągnięte pod ziemię)

- O czym to świadczy? (dżdżownice spulchniają i użyźniają glebę)

- Czy należy niszczyć dżdżownice? (nie, bo są pożyteczne , na glebie użyźnionej przez nie lepiej rosną warzywa i kwiaty).

Zabawa ruchowa

Dywan podzielony na dwie części (podziemną i naziemną). Na części nadziemnej rosną kwiatki w 5 kolorach. Każde dziecko posiada jedną część układanki przedstawiającej dżdżownicę: kolor tła odpowiada barwie jednego z kwiatów. Na sygnał, czyli pokazanie przez nauczycielkę słońca, dzieci - dżdżownice pełzają pod ziemią, na znak deszczu wypełzają na łąkę i każde pełznie do odpowiedniego kwiatka. Tam zebrana trójka stara się ze swoich części złożyć obrazek. Powtórzenie zabawy z wymianą obrazków.


