Realizacja scenariuszy na temat zdrowia i bezp, PRZEDSZKOLE


`' DBAMY O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO''

EDUKACJA ZDROWOTNA

Wiek przedszkolny jest bardzo ważnym etapem w kształtowaniu prozdrowotnych wyborów dziecka. Budowanie ,, świadomości prozdrowotnej'' poprzez edukacje oznacza nie tylko wzbogacenie wiedzy o zdrowiu, ale i `' odpowiedzialności'' za własne zdrowie. Dobry stan zdrowia warunkuje dobre samopoczucie organizmu oraz umożliwia systematyczne uczęszczanie do przedszkola, a także ułatwia zabawę i naukę.

Edukacja zdrowotną dzieci w wieku przedszkolnym należy rozumieć jako zamierzony ciąg planowanych działań wychowawczych, które powinny doprowadzić u dzieci do wzbogacenia wiedzy z dziedziny zdrowia i kształtowania się u nich postawy `'prozdrowotnej'' oraz umożliwia nabycie określonych umiejętności, a także przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno - zdrowotnych.

Głównym celem prowadzenia działań przedszkola jest promowanie zdrowego stylu życia dziecka.

Dziecko uczęszczające do gr. „Sówki” :

- Jest samodzielne w zakresie mycia rąk, korzystania z toalety, przyborów toaletowych, rozbierania i ubierania się,

- dba o higienę osobistą poprzez używanie własnego ręcznika, grzebienia, i szczoteczki do zębów,

- wie że nie należy korzystać z przyborów toaletowych należących do innej osoby,

- umie kulturalnie zachować się podczas posiłku ( odpowiednio posługuje się sztućcami, nie mówi z pełna buzią, dba o estetykę stołu),

- wie co należy jeść aby być zdrowym (nabiał, warzywa, owoce….)

- wie, że należy myć warzywa i owoce przed jedzeniem,

- potrafi ostrożnie poruszać się po Sali, całym budynku przedszkolnym, podwórku,

- zna i przestrzega zasady bezpieczeństwa na spacerach i wycieczkach,

- właściwie korzysta z urządzeń sanitarnych,

- wie jakie znaczenie ma dla zdrowia i bezpieczeństwa zawód lekarza,

- wie o potrzebie przebywania na świeżym powietrzu,

- wie jak należy ubierać się adekwatnie do pory roku i temperatury

BLOKI TEMATYCZNE

realizowane podczas pobytu dziecka w przedszkolu”

1.HIGIENA OSOBISTA

- systematyczne i samodzielne zabiegi higieniczne tj. mycie zębów po posiłku, rąk przed posiłkiem, po wyjściu z toalety itp.

- konieczność używania chusteczek higienicznych, grzebienia,

- zakaz używania przedmiotów należących do innych osób ( grzebień, szczoteczka do zębów, ręcznik……..),

- zwrócenie uwagi na potrzebę kontrolowania i leczenia zębów,

- samodzielne rozbieranie i ubieranie.

2. HIGIENA ŻYWIENIA

- kształtowanie nawyku odpowiedniego posługiwanie się sztućcami,

- zachęcanie do dbania o estetykę stołu podczas jedzenia,

- kultura jedzenia ( nie mów z pełnymi ustami ).

- zachęcanie do spożywania zdrowych produktów ( nabiał , dużej ilości warzyw i owoców……….)

- konieczność mycia owoców i warzyw przed jedzeniem.

3. BEZPIECZEŃSTWO

- Ostrożnie i uważne poruszanie się po sali, innych pomieszczeniach przedszkolnych i placu przedszkolnym,

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas spacerów i wycieczek.

- przestrzeganie ustalonych zasad korzystania z toalety,

- podkreślanie znaczenia zawodu lekarza dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi,

4. ZDROWY WYPOCZYNEK

- konieczność korzystania ze świeżego powietrza niezależnie od pory roku ( spacery, zabawy na powietrzu ),

- konieczność aktywnego wypoczynku,

- konieczność odpowiedniego ubioru w zależności od pory roku,

EWOLUCJA Z REALIZACJI ,, DBAMY O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO''

  1. Codzienne mycie zębów po posiłkach ( adnotacja w ramowym rozkładzie dnia)

  2. Wycieczki i spacery niezależnie od pory roku.

  3. Prace plastyczne różnorodną techniką.

SCENARIUSZ Z ZAJĘCIA pt. `' NA STRAGNAIE `' GR 6 - LATKÓW

PROWADZĄCA;

CELE OGÓLNE:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej,

- rozwijanie wyobraźni twórczej,

- rozpoznawanie i nazywanie warzyw o których mowa w wierszu,

- poznawanie zasad higieny,

- nabywanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.

CELE OPERACYJNE:

- potrafi rozpoznać i nazwać warzywa, które występują w wierszu,

- zna podstawowe zasady higieny podczas przygotowywania posiłków,

- wie jak należy się zdrowo odżywiać,

- potrafi bezpiecznie posługiwać się nożyczkami , kolorować i malować,

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA: wiersz Jana Brzechwy `' Na straganie `', kartki z narysowanymi konturami warzyw, farby, kredki, patyczki.

PRZEBIEG:

  1. Zapoznanie dzieci z treścią wiersza.

  2. Rozpoznawanie i nazywanie warzyw o których mowa w tekście wiersza.

  3. Rozmowa o zasadach zdrowego odżywiania i konieczność jedzenia warzyw, które zawierają różne witaminy i mikroelementy niezbędne człowiekowi do życia.

  4. Dyskusja na temat zasad higieny, której należy przestrzegać przy przygotowywaniu posiłków.

  5. Omówienie wykonania pracy. Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami. Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi konturami warzyw. Malują, wycinają i z pomocą nauczyciela przyczepiają je do patyczków.

  6. umieszczenie sylwet warzyw na straganie zorganizowanym wcześniej.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA pt. `' CZYSTOŚĆ - POSTAWA MOJEGO ZDROWIA gr. 6 LATKÓW

CELE OGOLNE:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej,

- poznawanie podstawowych zasad higieny.

- rozwijanie aktywności poznawczej,

CELE OPERACYJNE:

- zna podstawowe zasady utrzymywania higieny.

- wie jak dbać o zdrowie

PRZEBIEG:

1 . Powitanie - dzieci wskazują wybraną część ciała , podają jej nazwę i mówią, czym ja myjemy, np. głowa- szampon.

2 . Nauczycielka opowiada historyjkę o małym borsuku, z którym nikt się nie chce bawić. Bo jest brudaskiem. Zmartwiony bohater udaje się do sowy Klementyny, by pomogła mu w jego kłopotach. Sowa pokazuje borsukowi, jak czyści okulary ( Nauczycielka dokładnie demonstruje jak się to robi).

3 . Zabawa ruchowa `'Czyszczenie okularów''

4 . Ciąg dalszy historyjki. Sowa wysyła borsuka do różnych zwierząt, by udzieliły mu następnych rad. Borsuk odwiedza szopa pracza, który pokazuje, jak prac koszulkę: lisa, który uczy, jak czesać futerko: bobra, który prawidłowo myje zęby. Na końcu borsuk przybywa do niedźwiedzia, a ten demonstruje mu, jak kąpać się i myć w leśnym strumieniu.

5 . Wszystkim wizytom u zwierząt towarzyszy zabawa ruchowa ( mycie zębów, uszu itp.)

6 . Borsuk po kolejnych spotkaniach już wie wszystko. Lecz jest bardzo ciekawy, czy ludzie dbają o czystość w podobny sposób.

7 . `'Burza mózgów'' na temat dbania o czystość przez ludzi. Wyciągniecie wniosku: czystość to zdrowie.

8 . Rysowanie przyborów i środków czystości używanych do utrzymania higieny osobistej.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA pt `' JAK DBAĆ O ZDROWIE” gr.6 LATKÓW

CELE OGÓLNE :

- rozwijanie aktywności twórczej poprzez wykorzystywanie dziecięcej ekspresji.

- kształtowanie postawy prozdrowotnej,

- wzbogacenie wiedzy,

- poszerzenie doświadczeń plastycznych dziecka

CELE OPERACYJNE:

- wie jak zadbać o zdrowie

- potrafi rozwiązać krzyżówkę.

- wie co to jest plakat.

- potrafi wykonać plakat o tematyce zdrowotnej,

- sprawnie wycina nożyczkami.

- wie jakie są możliwości oddziaływania na własne zdrowie, w kontekście podejmowanych przez siebie działań.

- potrafi łączyć ze sobą różne techniki plastyczne,

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA: kolorowe gazety, foldery reklamowe, kredki, nożyczki, plakaty różnorodnej tematyce, także zdrowotnej, diagram krzyżówki, ruchomy alfabet, ilustracje pomocnicze do krzyżówki, napisy, galeria plakatu, Galeria zdrowia.

PRZEBIEG:

1 . Powitanie - dzieci witają się różnymi częściami ciała ( nosem, łokciem, brzuchem…)

2 . Wysłuchanie krótkiego wiersza przedstawiającego Dimana - symbolu zdrowia i czystości. Diman wie jak dbać o zdrowie

Każde dziecko ci to powie

Ruch i czystość, odpoczynek,

Jabłko, jogurt, moc jarzynek,

Rolki, sanki, narty, mróz,

Dbaj o zdrowie swe i już! `'

3 . Próby tworzenia haseł o zdrowiu dzieci.

4 . Diman zaprasza dzieci do rozwiązania krzyżówki.

5 . Oglądanie ilustracji stanowiących wyrazy pomocnicze do krzyżówki, tworzenie napisów z alfabetu ruchomego i umieszczenie ich w diagramie krzyżówki, odczytanie hasła: PLAKAT

1 PLAKAT

2 LIS

3 BALON

4 OKO

5 MAK

6 TOR

6 . Zaproszenie dzieci do galerii plakatu, wyjaśnienie znaczenia pojęcia : galeria, umieszczenie napisu : GALERIA PLAKATU

Oglądanie plakatów o różnorodnej tematyce, rozmowa na temat ich wyglądu i treści.

7 . Zabawa ruchowa `' Ćwicz z Dimanem”

8 . Zapoznanie dzieci z tematem pracy, sposobem wykonania.

9 . Praca indywidualna przy stolikach, zachowanie ładu i porządku w miejscu pracy.

10 . Tworzenie galerii prac


