konspekt Dodawanie liczb całkowitych


BB, dnia 14.04.2014r.

MH

Konspekt lekcji

do przedmiotu matematyka

Temat: Dodawanie liczb całkowitych

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa VI

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka z plusem

  1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:

  1. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

  1. Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy

  2. Formy nauczania: zespołowa (cała klasa), indywidualna

  3. Pomoce dydaktyczne:

  1. Szczegółowy przebieg lekcji:

  2. Tematy/podtematy

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    czas

    Uwagi

    Cz. Wstępna-sprawy organizacyjne

    Sprawdzanie porządku w klasie

    Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, jeżeli zauważa nieprawidłowości prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

    Uczniowie wykonują polecenia

    1 minuta

    Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

    Przywitanie

    Nauczyciel wita się z uczniami

    Uczniowie odpowiadają na przywitanie

    0,5 minuty

    Sprawdzanie obecności

    Nauczyciel sprawdza obecność

    Uczniowie słuchają i odpowiadają

    2 minuty

    Część zasadnicza lekcji

    Cele lekcji

    Nauczyciel przedstawia cele lekcji: Na dzisiejszej lekcji dowiemy się jak dodawać liczby całkowite.

    Słuchają

    1 minuta

    Przedstawienie tematu lekcji: „Dodawanie liczb całkowitych.

    Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji, które on pisze na tablicy.

    Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

    2 minuty

    Praca z kartą pracy (historyjki)

    Nauczyciel wybiera ucznia i prosi go o rozdanie kart pracy. Nauczyciel mówi uczniom aby rozwiązywali zadania. Po chwili bierze wybranych uczniów do tablicy. W razie problemów pomaga uczniom.

    Wybrany uczeń rozdaje karty pracy. Uczniowie rozwiązują. Po chwili wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują na tablicy.

    15 minut

    Nauczyciel wybiera uczniów do prezentacji po numerach z dziennika. Do jednej historyjki 1 osoba. W razie problemów nauczyciel tłumaczy na + jako zysk, - jako dług.

    Wprowadzenie do dodawania liczb całkowitych

    Nauczyciel zadaję pytania:

    -czy macie jakieś wnioski?

    -Jaka jest suma dwóch liczb ujemnych?

    (-34)+(-24)=(-58)

    (-8)+(-46)=(-54)

    -Jaka jest suma dwóch liczb dodatnich?

    24+37=61

    -Jeśli jeden ze składników jest dodatni, a drugi ujemny, to suma ma znak……….

    24+(-37)=(-13)

    (-8)+17=9

    -co jest wynikiem dodawania liczby przeciwnej?

    8+(-8)=0

    (-237)+237=0

    -Co robimy gdy dodajemy kilka liczb całkowitych? Nauczyciel naprowadza w razie konieczności (zwykle warto dodać do siebie najpierw składniki dodatnie, potem składniki ujemne i na koniec obliczyć sumę otrzymanych wyników)

    (-4)+11+

    (-9)+17=

    (-13)+28=15

    6+(-14)+

    (-18)+15=21+

    (-32)=(-11)

    Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    -Suma dwóch liczb ujemnych jest liczbą ujemną.

    -liczbą dodatnią

    -tego składnika, który na osi liczbowej znajduje się dalej od zera.

    -Wynikiem dodawania liczby przeciwnej jest liczba zero

    - dodać do siebie najpierw składniki dodatnie, potem składniki ujemne i na koniec obliczyć sumę otrzymanych wyników

    Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji.

    Dodawanie liczb całkowitych na osi liczbowej

    0x01 graphic

    Nauczyciel rysuje oś i pokazuje jak można dodawać liczby całkowite na osi. Zadaje pytanie:

    -W którą stronę trzeba iść, aby dodać do liczby liczbę dodatnią, a w którą żeby dodać liczbę ujemną?

    Słuchają

    Odpowiadają:

    -w lewo jak dodają do liczby liczbę ujemną

    -w prawo jak dodają do liczby liczbę dodatnią.

    Nauczyciel prosi o przepisanie przykładów z tablicy

    Uczniowie przepisują przykłady do zeszytu

    Praca z podręcznikiem

    Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. Z podręcznika str. 174 zad 2. Przykład a) b) c) f) j). Daje chwilę na zastanowienie po chwili prosi wybranych uczniów do tablicy.

    Uczniowie zastanawiają się i wykonują podane zadania. Osoby wybrane przez nauczyciela prezentują na tablicy.

    Część końcowa lekcji

    Ewaluacja umiejętności uczniów.

    Nauczyciel zadaje pytanie:

    -Czy wszystko z dzisiejszej lekcji jest zrozumiałe?

    -Czy ktoś ma jakieś pytania do lekcji?

    Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne.

    1 minuta

    Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć.

    Podanie zadania domowego

    Nauczyciel podaje zadanie domowe: Str. 174 zad 4 a)

    Zapisują treść zadania domowego do zeszytu.

    1 minuta

    Nauczyciel może zadać zadanie na dwóch poziomach trudności.

    Pożegnanie

    Nauczyciel żegna się z uczniami

    Uczniowie żegnają się z nauczycielem

    0,5 minuty


