1 KONSPEKT LEKCJI, Resocjalizacja; Pedagogika; Dydaktyka;Socjologia, filozofia, psychologia,itd


KONSPEKT LEKCJI


Prowadzące: ..............................................................

Przedmiot nauczania: Historia
Dział programowy: Człowiek i jego cywilizacja

Temat: Grody i podgrodzia w dawnej Polsce

Cele ogólne: Zapoznanie uczniów z powstawaniem grodów i podgrodzi
Cele operacyjne:
1. uczeń powinien wiedzieć jak wyglądały i gdzie powstawały grody i podgrodzia
2. uczeń powinien widzieć jaką spełniały funkcję grody i podgrodzia
3. uczeń powinien wiedzieć czym zajmowali się ich mieszkańcy
4. uczeń powinien poznać znaczenie takich pojęć jak: gród, podgrodzie, fosa, wały, targ
5. uczeń powinien umieć wskazać na mapie grody Polski
6. uczeń powinien swobodnie posługiwać się nowymi pojęciami
7. uczeń powinien wyciągnąć wnioski na podstawie poznanych faktów
8. uczeń powinien ćwiczyć współpracę w grupie

Metody nauczania:
1. praca z podręcznikiem
2. praca z mapą
3. pogadanka
4. opis
5. gra dydaktyczna- drama

Pomoce dydaktyczne:
1. podręczniki
2. tablica poglądowa
3. mapa Polski
4. mapka grodów i osad
5. model zamku romańskiego

Czas: 45 minut
Plan zajęć:
1. Powitanie
2. Sprawdzenie obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej
4. Powtórzenie materiału
5. Podanie tematu i jego realizacja
6. Podsumowanie
7. Zadanie pracy domowej

Czynności organizacyjno-porządkowe, ogniwa, zasady Czas Czynności
nauczyciela Czynności ucznia Pomoce dydaktyczne Uwagi
1. Sprawdzenie obecności uczniów 1minuta Nauczyciel odczytuje listę Uczniowie odpowiadają
2.Sprawdzenie pracy domowej 2 N- przechodzi po klasie i sprawdza odrobione praca domowe w zeszycie U- pokazują prace domowe w zeszycie
3.Powtórzenie poprzednio przerobionego materiału 5minut N- odpytuje jak dawniej ludzie mierzyli czas? U-odpowiadają Odpytywanie ustne zgłaszających się uczniów
4.Podanie tematu i jego realizacja 4minuty N- podsumowuje wypowiedzi uczniów i nawiązuje do treści nowej lekcji U-zapisują temat nowej lekcji do zeszytu Podsumowanie może zakończyć się oceną
5. Analiza tematu 5minut N- uświadamia uczniom cel lekcji, formułuje temat oraz jego zapis na tablicy U-uważnie słuchają
6.Realizacja tematu 20minut N- wprowadza nowe treści: zwrócenie uwagi uczniów na mapę Polski IX-XII przy tym N- poleca wyszukanie grodów i zwrócenie uwagi na ich położenieN- prowadzi pogadankę celem wyciagnięcia wnioskówN- przedstawia uczniom tablice z rekonstrukcją grodu z poleceniem wnikliwej obserwacji i opisuN- prowadzi pogadankę na temat funkcji grodu w oparciu o jego wygląd U-chętni uczniowie podchodzą do mapy, wskazują grody i określają ich najbliższe okoliceU- umieją wyciągać wnioski, że grody leżą w miejscach trudno dostępnychU-potrafią po chwili obserwacji opisać wygląd groduU-potrafią wyciągnąć wnioski poprzez obserwację i analizę położenia grodów Mapy, tablice poglądoweElementy źródłowe-ilustracje, tablice historyczneMapka grodów i osad Aktywacja uczniów słabychAktywizacja wszystkich uczniów
N- tworzy model grodu, wprowadza nowe słownictwo tj:gród, podgrodzie, fosa, wałyN- zadaje pytania o r
olę podgrodzia wyznaczonych uczniów U-potrafią zbudować gród, lub model zamkuU-potrafią odpowiedzieć na zadane im pytania Materiały służące do zrobienia makiety Zainteresowanie ucznia czynnościami praktycznymi
7. Podsumowanie 3minuty N- ocenia aktywność uczniów, rozdaje mapy grodów i osad Wielkopolski, z poleceniem wklejenia ich do zeszytu i zaznaczenie kolorem czerwonym grodów U-potrafią wkleić mapki do zeszytu mapki Ocena uczniów za aktywność na lekcji
8.Zadanie pracy domowej 5minut N- zadaje pracę domowąN- przedstawia temat przyszłej lekcji U-zapisują zadaną pracę domową oraz kolejny temat lekcji

Klasa 5b

Temat lekcji: Legenda „O Lechu i białym orle”.

Data 26.03.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Dzieci zapoznają się z legendą „O Lechu i białym orle”.

  • Kształtowanie czytania ze zrozumieniem.

  • Powtórzenie wiadomości o gatunkach literackich - o baśni i legendzie.

  • Rozmowa na temat polskich symboli narodowych - godła, flagi, hymnu.

  • Przypomnienie innych legend, które znają i pamiętają uczniowie.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie znają legendę o założeniu Gniezna. Rozumieją przeczytany tekst.

  • Ćwiczą czytanie na głos.

  • Wiedzą jakie są cechy legendy i baśni.

  • Dzieci potrafią wymienić różnice między tymi gatunkami.

  • Przypominają sobie, jakie znaczenie mają symbole narodowe Polski.

  • Rozważają czy mogą nazwać się patriotami.

Cele wychowawcze:

  • Uczniowie zastanawiają się czym jest patriotyzm.

  • Odpowiadają na pytanie - czy sami czują się patriotami.

Metody:

  • Praca z tekstem.

  • Czytanie na głos.

  • Burza mózgów.

  • Pogadanka.



Formy pracy:

  • Indywidualna.

  • Zbiorowa.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel przedstawia się uczniom, sprawdza listę obecności i mówi krótko o czym będzie dzisiejsza lekcja.

  2. Dwóch, chętnych uczniów czyta tekst z podręcznika na głos. Następnie cała klasa powtórnie czyta tekst, tym razem po ciuchu.

  3. Nauczyciel rozmawia z uczniami o legendzie „O Lechu i białym orle” - uczniowie własnym słowami opowiadają fabułę.

  4. Przypominają sobie jakie inne polskie legendy znają, na przykład: o Wandzie, co nie chciała Niemca; o Lechu, Czechu i Rusie; o królu Popielu, którego zjadły myszy.

  5. Dzieci czytają z podręcznika notatkę o tym, czym jest legenda.

  6. Nauczyciel przypomina im, jakie utwory nazywamy baśniami

  7. Następnie sami wymieniają główne różnice, jakie widzą między tymi dwoma gatunkami.

  8. Nauczyciel zaczyna rozmowę o symbolach narodowych Polski - o godle, fladze i hymnie. Posługuje się podręcznikiem, by przypomnieć uczniom jak one wyglądają.

  9. Dzieci odpowiadają na pytania:

    • Co to jest patriotyzm?

    • Czy patriotyzm jest potrzebny?

    • Czy czujesz się patriotą?

  • Nauczyciel zapisuje temat pracy domowej na tablicy.

  • Praca domowa:

    • Napisz własną legendę o założeniu dowolnego miasta, na przykład tego, w którym mieszkasz.

    Materiały, pomoce dydaktyczne:

    • Podręcznik.

    1


