Konspekt lekcji muzyki dla klasy III, pedagogika wszystko, Zintegrowane


Konspekt lekcji muzyki dla klasy III

Temat: Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki”

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Formy muzyczne:

TOK LEKCJI

Czas lekcji

Ogniwo lekcji

Przebieg lekcji, czynności nauczyciela i uczniów

Cel cząstkowy do danego ogniwa

Uwagi o realizacji

I (2 min.)

1. Powitanie klasy i sprawy organizacyjne.

Nauczyciel wita uczniów. Podaje temat zajęć oraz cel zajęć.

Kontrola gotowości uczniów do lekcji.

Symbolika oznaczeń

N - nauczyciel

U - uczeń

2. Wprowadzenie do tematu - zagadka, prezentacja nagrania „My jesteśmy krasnoludki”.

N - wypowiada zagadkę, której rozwiązanie nawiązuje do tytułu piosenki.

N - wyjaśnia jakiej piosenki nauczą się na zajęciach, po czym prezentuje nagranie.

N -

U - odpowiada: Jakie jest metrum? Jaki charakter ma ta piosenka?

3. Ćwiczenia rozśpiewujące i rytmiczne.

Ćwiczenia oddechowe:

U - wdech powietrza nosem - zatrzymanie - spokojny wydech ustami z jednoczesnym wymawianiem wyliczanki: mamo moja, mamo moja itd.

Ćwiczenia na usprawnienie przepony: U - dmuchają chusteczkę higieniczna aby jak najdłużej trzymała się w powietrzu.

Ćwiczenia mowy i rytmu: N - ustala rytm na pianinie U - odtwarza go na zasadzie echa na sylabach do, re, mi, re, do.

Kształcenie poczucia rytmu oraz usprawniania pracy aparatu fonetycznego i fonacyjnego.

II (20 minut)

4. Prezentacja utworu prze nauczyciela pt: „My jesteśmy krasnoludki”

N - śpiewa piosenkę przy akompaniamencie fortepianu

Uwrażliwienie uczniów na estetyczne, muzyczne i treściowe walory piosenki.

5. Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki”

N - śpiewa piosenkę za pomocą nazw solminizacyjnych

NU - nauka piosenki solmizacją relatywną

My jesteśmy krasnoludki

so do do do do do re mi do

hopsasa, hopsasa!

re so so re so so

Pod grzybkami nasz budki

so do do do do re mi do

hopsasa, hopsasa

re so so so mi do

N - uczy dzieci tekstu piosenki prezentując go kolejnymi frazami.

Nuka melodii za pomocą fonogestów.

Zapoznanie z tekstem piosenki

III ( 4 minut)

6. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem fortepianu

U - ponowne zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem fortepianu

N - akompaniuje na fortepianie.

Utrwalenie poznanej piosenki

7. Rytmizowanie tekstu

N - dzieli uczniów na 3 grupy.

U - każda grupa śpiewa po zwrotce z wyklaskiwaniem.

IV ( 6 minut)

8. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

N - dokonuje podziału uczniów na 3 grupy, przydziela im instrumenty oraz omawia zadania dla poszczególnych grup.

Forma kontaktu dziecka z muzyką- użycie instrumentów klasowych.

V (4 minut)

9.Zabawa - ruch przy muzyce.

N - prezentuje kroki do piosenki

U - naśladują ruchy nauczyciela, a później próbują samodzielnie.

My jesteśmy krasnoludki, hopsasa, hopsasa! Pod grzybkami nasze budki,

Dzieci wskazują ręką na siebie, wykonują dwa podskoki w miejscu, przykucają, łączą ręce na głową,

hopsasa, hopsasa!

Wykonują dwa podskoki w miejscu,

Jemy mrówki, żabie łapki.

Oj, tak, tak! Oj! Tak, tak

na przemian unoszą dłonie do ust, naśladując jedzenie,

A na głowach krasne czapki.

To nasz znak! To nasz znak!

Tworzą z dłoni stożek nad głową, pokazują palcem na siebie

Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy:

Trututu! Trututu!

naśladują granie na trąbce

Gdy ktoś senny to uśpimy:

Lulu, lulu, lulu.

Splatają ręce na piersiach i kołyszą nimi w prawą i w lewą stronę

Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka:

Oj!, oj, oj!, Oj!, oj, oj!

grożą palcem wskazującym,

To zapłacze niezabudka.

Oj, oj, oj! Oj, oj, oj!

Przykładają dłonie do oczu i naśladują ocieranie łez

Interpretacja ruchowa tekstu piosenki.


