scenariusz zajęc o warzywach i owocach, klasa 2(1)


Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 21.04.2010 r.

w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.

Temat : Dbam o zdrowie - jem surówki!

Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, techniczna

Cel ogólny : zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania się.

Cele szczegółowe :

- wyróżnianie i nazywanie części warzyw

- poznawanie wartości odżywczych warzyw i owoców

- wdrażanie do samodzielnego, higienicznego i bezpiecznego wykonywania surówek

- utrwalanie kolejności alfabetycznej wyrazów

Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktyczne działanie

Formy : zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne : okazy naturalne warzyw i owoców, podręcznik i ćwiczenia uczniów, karteczki z wyrazami, śmietana i cukier, fartuszki, chusteczki, tarki, miski, widelce

Przebieg zajęć:

  1. Budowa zewnętrzna roślin. Omówienie roli poszczególnych części rośliny z wykorzystaniem okazów naturalnych i podręczników.

  1. Pokazanie dzieciom i omówienie przez nauczyciela piramidy żywieniowej zalecanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Podawanie przez uczniów produktów, które powinny znaleźć się w odpowiednich miejscach piramidy.

  1. Pogadanka na temat roli warzyw i owoców w jadłospisie. Podkreślenie walorów smakowych i odżywczych surowych produktów spożywanych na surowo.

  1. Układanie kartoników z nazwami warzyw zawierających trudności ortograficzne według kolejności alfabetycznej ( marchew, ogórki, brokuł, kapusta, brukselka, groch).

  1. Wykonanie surówki z marchwi i jabłka dostarczonego do szkoły zgodnie z programem. Zwrócenie uwagi na higieniczne , bezpieczne i estetyczne wykonanie surówek oraz porządek na miejscu pracy. Właściwe podanie i kulturalne konsumowanie surówek.

  1. Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

opracowała : Beata Śliwa

Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 10 maja 2010 r.

w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.

Temat : Doskonale znam owoce!

Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, muzyczna, plastyczna

Cel ogólny : zapoznanie uczniów z właściwościami owoców i zasadami ich

spożywania

Cele szczegółowe :

- sprawdzenie doświadczalne cech różnych owoców

- właściwe dobieranie przymiotników do rzeczowników

- redagowanie zdań opisujących jabłko

- zwrócenie uwagi na właściwe spożywanie owoców

- przedstawienie owocu środkami plastycznymi

Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktycznego działania,

Formy : indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne : okazy naturalne owoców, karta pracy, zeszyty, szablony owoców, papier biały i kolorowy, plastelina,

Przebieg zajęć:

  1. Określanie nazw owoców na podstawie dotyku, węchu i smaku.

  1. Pogadanka na temat zasad spożywania owoców. Zwrócenie uwagi na higienę spożywania produktów surowych.

  1. Wyszukiwanie i zapisywanie przymiotników określających owoce, których nazwy są kolejnymi literami ich nazw. Wspólne znalezienie określeń jabłka i grupowe gruszki.

jadalne

apetyczne

brudne

ładne

kuliste

okrągłe

  1. Wykonanie zadania z karty pracy. Uzupełnienie przymiotnikami kilku zdań opisujących jabłka. Sprawdzenie i przepisanie tekstu do zeszytu.

  1. Wysłuchanie piosenki „W sadzie” . Interpretacja ruchowa piosenki.

  1. Ilustracja ulubionego owocu z wykorzystaniem plastikowych szablonów. Wydzieranie papieru lub rozcieraniem plasteliny. Prezentacja i omówienie prac.

  1. Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

opracowała: Beata Śliwa


