Scenariusz wiosna w parku, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Scenariusze, konspekty


Temat tygodniowego ośrodka pracy: Wiosna w parku

Temat dziennego ośrodka pracy: Synteza ośrodka wiosna w parku - wiosna w parku, wiosenne prace, drzewa i krzewy, ubrania

 

Cele ogólne:

 

        Dydaktyczne

            - poznanie wyglądu parku wiosną

            - poznanie wiosennych prac porządkowych w parku

            - poznanie nazw krzewów wiosennych, pąków 

            - zapoznanie z koniecznością zmiany ubrania zimowego na wiosenne

            - rozwijanie słownictwa czynnego związanego z wiosną

            - kształtowanie umiejętności czytania i pisania

            - doskonalenie umiejętności wypowiadania się na forum klasy 

            - doskonalenie techniki dzielenia w zakresie 30 klasa 2

            - poznanie liczby 10 klasa 1

            - doskonalenie techniki dodawania i odejmowania w zakresie 10 klasa 1

           

        Wychowawcze

            - wdrażanie do poszanowania pracy innych ludzi

            - integrowanie zespołu klasowego

            - wyrabianie umiejętności współpracy w grupie

            - wdrażanie do pilnego słuchania poleceń nauczyciela

 

        Rewalidacyjne

            - usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej

            - ćwiczenie sprawności manualnej

            - usprawnianie małej i dużej motoryki

            - ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości

 

 

Cele operacyjne w zakresie:

 

        Wiedzy: uczeń

            - wie jakie są oznaki wiosny

            - wie jakie są oznaki zimy

           

        Umiejętności: uczeń

            - potrafi rozwiązać rebusy

            - potrafi rozwiązać zagadki

            - potrafi opowiedzieć o poszczególnych oznakach wiosny

            - potrafi dokonać obliczeń matematycznych - dzielenie w zakresie 30 klasa 2

            - potrafi dokonać obliczeń matematycznych  - dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 klasa 1

            - potrafi pokolorować obrazek zgodnie z podaną instrukcją

            - potrafi odrysować szablony

            - potrafi wyciąć dokładnie namalowane elementy

            - potrafi pokolorować obrazek nie wychodząc za linie

            - potrafi rozmieścić przygotowane elementy na obrazku

 

        Postaw: uczeń

            - potrafi kulturalnie zachować się w trakcie zabaw przestrzegając zasad i szanując innych

            - potrafi spokojnie i kulturalnie zachować się w czasie lekcji

            - potrafi pracować w grupie szanując innych

            - potrafi dzielić się materiałami z innymi

            - potrafi pomagać innym przy wykonywaniu zadań 

 

Metody nauczania

            - asymilacji wiedzy: pogadanka

            - metoda praktyczna: metoda ćwiczeń, metoda zajęć praktycznych

 

Formy pracy

            - indywidualna jednolita

            - indywidualna zróżnicowana

            - grupowa zróżnicowana

            - zespołowa jednolita

 

Środki dydaktyczne:

          - plakietki z różnymi obrazkami

          - magnetofon i płyta CD 

          - plansza z krzyżówką

          - karty z rebusami, obrazami i zagadkami do krzyżówki

          - karta pracy: Wiosna, Zima

          - karta pracy: matematyczna z kolorowaną

          - duży arkusza papieru

          - szablony i odrysowane obrazki: trawa, słońce, chmury, biedronki, motyle, stonoga, bocian,        kwiaty, żaby

          - kleje

          - mazaki

          - kartki ze zdaniami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności uczniów

 

 

Zajęcia wstępne

 

1. Powitanie uczniów

—       Dzień dobry, witam Was serdecznie. Żebyśmy dobrze zaczęli dzień zapraszam Was na środek sali. Popatrzcie na ziemi leżą przygotowane dla Was plakietki, ale są one odwrócone, więc na razie nie widzimy, co na nich jest. Puszczę Wam muzykę i będziecie chodzić po sali. Ale kiedy muzyka zamilknie każdy z Was podnosi jedną plakietkę i szuka partnera z taką samą. Jeśli go spotkacie witacie się z nim dłonią. Kiedy usłyszycie znowu muzykę odkładacie plakietki i chodzicie. Kiedy muzyka ucichnie wiecie co robić. (plakietki: motyle, biedronki, kwiatki, bazie, słoneczka, żabki, ptaszki)

o            z pierwszym partnerem witamy się dłonią

o            z drugim partnerem witamy się kolanami

o            z trzecim partnerem witamy się plecami

o            z czwartym partnerem witamy się brzuchami

o             z piątym partnerem witamy się głowami

 

 

 

 

2. Ustalenie dnia, miesiąca, roku i pogody.

—       Jaką mamy teraz porę roku?

 

—       Jaki miesiąc jest teraz?

 

 

—       Który jest dzisiaj dzień miesiąca?

 

 

—       Jaki dziś mamy dzień tygodnia?

 

 

—       Jaką dziś mamy pogodę?

 

 

—       Jaka jest teraz pora dnia?

 

 

—       Otwórzcie zeszyty i zapiszemy: piątek, 31 marca 2006. Jest słonecznie i bezchmurno.

 

 

—       Kto sprawdzi dzisiaj obecność?

 

 

 

3. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie krzyżówki:

—       Powiedzieliśmy sobie przed chwilą, ze od kilku dni zawitała już do nas wiosna. Dziś musimy najpierw rozwiązać sobie dużą krzyżówkę i odczytać hasło. Będziemy po kolei rozwiązywać hasła i je zapisywać. Kto chciałby rozwiązać pierwsze zadanie? Ja wam powiem, o co chodzi a kto wie się zgłasza, nie krzyczy.

 

 

 

 

—       Udało nam się odczytać całą krzyżówkę, kto powie jakie jest hasło?

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci chodzą po sali i witają się z kolegami i koleżankami, za każdym razem witają się innym sposobem podanym przez nauczyciela. Po skończonej zabawie wracają na miejsce

 

 

- Wiosnę

 

- Marzec (wybór obrazka i przypięcie go do kalendarza)

 

- 31 (wybór obrazka i przypięcie go do kalendarza)

 

- Piątek (wybór obrazka i przypięcie go do kalendarza)

 

- Jest słonecznie, bezchmurnie (wybór obrazka i przypięcie go do kalendarza)

 

- Jest rano (wybór obrazka i przypięcie go do kalendarza)

 

 

 

Klasa 1 zapisuje tylko - piątek, 31 marca2006

Klasa 2 zapisuje wszystko.

 

Jeden z uczniów zapisuje na planszy, w odpowiednich rubrykach, uczniów obecnych - oznaczenie + i nieobecnych oznaczenie -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie po kolei rozwiązują hasła, wpisują w wolne miejsce. Po rozwiązaniu kolejnych zagadek opowiadają o tym co wiąże się z poszczególnymi hasłami. 

 

 

- Wiosna wokół nas

 

Praca poznawcza

 

4. Rozwiązanie kart pracy Wiosna, Zima:

—       Bardzo ładnie. Wpisując poszczególne hasła mówiliśmy sobie o różnych oznakach wiosny, o tym, co wiosną możemy zobaczyć, a czego nie. Na Waszych kartach pracy znajdują się obrazki oraz dwa podpisy: wiosna i zima. Musicie wyciąć wszystko i przyporządkować, co pasuje do wiosny a co pasuje do zimy. Zanim wkleicie do zeszytów wołacie mnie, żebym mogła sprawdzić. Jeśli będzie dobrze, będziecie mogli wkleić do zeszytów.

 

 

 

5. Rozwiązanie kart matematycznych:

—       Przygotowałam dla Was obrazki. Musicie je pokolorować - ale zobaczcie na każdym elemencie obrazka znajduje się jakaś liczba. Żeby dowiedzieć się, na jaki kolor musicie pokolorować fragmenty obrazka musicie obliczyć działania. Wtedy zobaczycie jaka liczba odpowiada jakiemu kolorowi. 

 

 

—       Widzę, że wszyscy skończyliście to robicie na ławce porządek, zostaje tylko piórnik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie wycinają obrazki i przyporządkowują do odpowiedniej pory roku. Potem wklejają do zeszytów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie obliczają działania i potem kolorują obrazek.

 

Ekspresja

 

6. Wykonanie plakatu wiosny:

—       Zapraszam Was wszystkich na środek sali. Popatrzcie na Waszą klasę, a dokładniej na ławki. Połączyliśmy stoliki tak, żeby powstały 3 zespoły: 1,2,3. Niech każdy z Was wylosuje karteczkę i usiądzie przy takim stoliku, jaki jest numer na jego kartce.

 

 

—       Podzieliśmy się na trzy zespoły. Pewno zastanawiacie się dlaczego. Mamy tutaj bardzo duży arkusz szarego papieru. Ale chcemy by także na niego zawitała wiosna. Każdy z zespołów otrzyma teraz zadnie. Każda grupa wykona elementy naszego obrazu, a potem wszystkie je razem wspólnie przykleimy tak by powstał wiosenny obraz. Otrzymacie ode mnie szablony, które trzeba będzie odrysować i wyciąć, dostaniecie elementy już odrysowane do wycięcia oraz elementy, które trzeba ozdobić

—       Musimy wykonać:

o            chmury i słońce

o            pokolorowac trawę

o            kwiaty: różne kolory i rodzaje

o            stonogę

o            biedronki

o            motyle

o            żaby

o            bociana

—       Każda grupa dostaje swoje zadania i zabieracie za pracę, ja Wam pomogę.

 

—       Każda grupa kładzie swoje elementy na brzeg ławki i porządkuje miejsce.

 

—       Zobaczcie wszystkie elementy mamy już przygotowane. Teraz musimy je ułożyć tak żeby zapełnić cały arkusz papieru. Przyłóżcie i przyklejcie swoje obrazki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie po wylosowaniu zajmują odpowiednie miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie pracują w grupach.

 

 

Uczniowie sprzątają

 

 

 

 

Dzieci wspólnie planują, który element gdzie przykleją i zapełniają cały arkusz.

 

 

 

 

Zakończenie zajęć

 

7. Podsumowanie zajęć i powieszenie pracy:

—       Wykonaliśmy razem bardzo piękną pracę, powiedzcie mi gdzie możemy ja przypiąć. Ja myślę, że każdy, kto przyjdzie do Waszej klasy zwróci na nią uwagę, bo jest piękna.

 

—       Zobaczcie na tablicy mamy dwa zdania, niech każdy z Was spróbuje dokończyć jedno ze zdań. Ale pamiętajcie, że chciałabym się dowiedzieć, jak naprawdę czuliście się na dzisiejszych zajęciach, więc każdy odpowiada szczerze:

o            Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się: …

o            Trudność sprawiło mi …..

 

8. Zadanie pracy domowej

—       Każdy z Was otrzymał teraz kartkę z zadaniem domowym. Klasa 2 - Mamy na niej kilka obrazków z podpisami oraz tabelkę. Musicie przyjrzeć się obrazkom, jeśli nie wiecie, co na nich jest mamy podpis. Myślę jednak, ze nie będziecie mieli z tym problemów. W tabelce musicie odnaleźć te nazwy, wszystkie są pionowo tak jak pierwszy przykład. Macie też pogrubione pierwsze litery tych wyrazów żeby łatwiej Wam było je wyszukać. Klasa 1 w domu musi podpisać obrazki - po kropeczkach. Zróbcie to powoli i dokładnie.

 

9. Pożegnanie

—       Dziękuję Wam za dzisiejsze zajęcia. Do widzenia.

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie przyklejają pracę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie odpowiadają jak czuli się na zajęciach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Do widzenia

 


