PRZYGOTOWANIA ZWIERZĄT DO ZIMY - ekologia, pedagogika, konspekty


Sandra Klimkiewicz

Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich

Temat: „Przygotowania zwierząt do zimy” - zagadki słowne.

Cel główny:

Zapoznanie dzieci ze sposobami przygotowywania się do zimy wybranych zwierząt.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- gromadzenie zapasów (wiewiórka)

- zapadanie w sen zimowy (jeż, niedźwiedź)

- odlot do ciepłych krajów (bocian, jaskółka)

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Zagadki słowne (jeż, niedźwiedź, jaskółka, bocian, wiewiórka), ilustracje (jeż, niedźwiedź, jaskółka, bocian, wiewiórka), po trzy sylwety: słońce, księżyc, orzech, wesoła melodia, emblematy - słońce, księżyc, orzech dla wszystkich dzieci.

Przebieg zajęć:

1. Zagadki słowne. Na tablicy wiszą ilustracje przedstawiające: wiewiórkę, bociana, jeża, jaskółkę i niedźwiedzia. Nauczycielka mówi zagadki, a zadaniem dzieci jest podać odpowiedź i wskazać odpowiednią ilustrację.

Mam rude futerko

W małej dziupli mieszkam

Lubię łuskać szyszki

I schrupać orzeszka (wiewiórka)

Czarno - biały fraczek

Buciki czerwone

Umykają żaby

Gdy idę w ich stronę (bocian)

Choć igły ma ten zwierzak

Szyć niczego nie zamierza

Futro z igieł jego zdaniem

To najlepsze jest ubranie (jeż)

Biało - czarne ma skrzydełka

Fruwając zatacza kółka

Gniazdka na oknach buduje

Nazywają ją … (jaskółka)

Przesypia całą zimę

Wiosną budzi się wesoły

I mówi: „Zjadłbym miodu,

Do roboty pszczoły!” (niedźwiedź)

2. Zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali:

- niezdarnie i ciężko, jak niedźwiadki

- szybują, jak jaskółki

- tupią, jak jeżyki

- machają rękami, jak bociany skrzydłami

- podskakują i „chrupią orzeszki”, jak wiewiórki

3. Grupowanie zwierząt. Nauczycielka przypina na tablicy sylwety słońca, księżyca, orzecha. Zadaniem dzieci jest przyporządkować odpowiednie zwierzęta do odpowiednich sylwet:

- księżyc - zwierzęta zapadające w sen zimowy

- słońce - zwierzęta odlatujące do ciepłych krajów

- orzech - zwierzęta gromadzące zapasy na zimę

4. Zabawa orientacyjno - porządkowa. Nauczycielka rozkłada na Sali ilustracje przedstawiające księżyc, słońce i orzech miejsca w których są umieszczone te obrazki to domki zwierząt. Dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje emblematy (jak wyżej - słońce księżyc i orzech). Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali (ptaki „fruwają”, wiewiórki „zbierają orzeszki”, a zwierzęta zapadające w sen zimowy ziewają). Na przerwę w muzyce każda grupa zajmuje swój domek. Zabawę powtarzamy trzy razy.


