3.żargon, inibsrinib, zagadnienia egzaminacyjne


3. Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO - Klasa I liceum ogólnokształcącego

Hasło programowe: Odmiany języka

Temat: Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności

Czas: 45 minut

Cele:

Metoda:

Forma: praca w grupach organizowanych doraźnie,

Środki dydaktyczne: SJP, mini-słowniki żargonu przygotowane przez nauczyciela

Ogniwa lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Organizacja

3 min.

Przywitanie, sprawdzenie listy obecności

Wprowadzenie

5 min.

Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat funkcji języka w życiu, pyta czy język jest jednolity. Celem tej rozmowy jest dojście do wniosku, że w sytuacjach oficjalnych posługujemy się językiem ogólnym (literackim), poza tym istnieją terytorialne odmiany języka (gwary, dialekty) oraz środowiskowe (slang, żargon).

Temat

5 min.

Żargon jako językowa manifestacja wspólnoty i inności

Opracowanie materiału

25 min.

Żargon (slang, gwara) - specjalna odmiana języka ogólnonarodowego, używana przez różne grupy społeczne i zawodowe. Żargon różni się od języka ogólnego swoistym słownictwem.

N: Kto posługuje się żargonem?

Więźniowie (tzw. grypsera), uczniowie, studenci, policjanci, lekarze, informatycy i internauci, żołnierze, kierowcy itd.

Cechy żargonu:

  • Ekspresywność

  • Tajność (język niezrozumiały dla osób niezwiązanych z daną grupą społeczną)

  • Oryginalność

  • Swoisty zasób słownictwa (zapożyczenia z ogólnej odmiany polszczyzny oraz z innych języków, neologizmy, neosemantyzmy)

  • Zniekształcone formy wyrazowe

  • Rozbudowana synonimika

  • Metaforyczność

  • Dosadność, wulgaryzm

  • Krótkie wyrażenia

Funkcje żargonu:

  • jednoczy osoby, które się nim posługują

  • odróżnia daną grupę od innych

  • nadaje grupie prestiż

  • dostarcza narzędzi (słów) do interpretowania świata

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, każda z nich otrzymuje inny mini-słowniczek żargonu (uczniowskiego, studenckiego, lekarskiego i więziennego). Zadanie grup jest napisanie kilkuzdaniowego tekstu z wykorzystaniem podanych wyrazów. Następnie grupy prezentują swoja pracę i dzielą się wnioskami.

Uczniowie zapisują definicję

młodzież, więźniowie, żołnierze, policjanci, internauci…

Praca w grupach

Zebranie

5 min.

Podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji

Praca domowa

3 min.

Znajdź w tekście określenia żargonowe i zastąp je wyrazami z polszczyzny ogólnej.

1


