SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU(4), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

Małgorzata Etmańska

Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?

Temat dnia: Wykorzystanie urządzeń elektrycznych - czyli jak to się robi?

Cel ogólny: Uwrażliwianie na dźwięki, kształtowanie wyobraźni twórczej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z książki pt.: „Niesforny alfabet”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.

  2. Prezentacja nowej literki „K” - pisanej i drukowanej.

  3. Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.

  4. Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „k”.

  5. Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę „K” na początku imienia) oraz królewny i królewicza (dziecka , które ma w swoim imieniu literkę „k”).

  6. Nauczyciel rozdaje uczniom teksty. Zadaniem dzieci jest zakreślenie odpowiednim kolorem literek:

  1. Zabawa ruchowa.

Nauczyciel włącza jakąś melodię. Zadaniem dzieci jest chodzić w jej rytmie. Nauczyciel co jakiś czas klaszcze. Zadaniem dzieci jest odpowiednie zareagowanie na ilość klaśnięć:

  1. Scenka dramowa. Nauczyciel prosi jedną chętną osobę do siebie i mówi jej na ucho jakąś czynność, jaką wykonuje się w domu. Zadaniem dziecka jest za pomocą ruchu pokazanie tej czynności.

  1. Praca plastyczna.

Nauczyciel wiesza na ścianie arkusze papieru, na których narysowane są dwa pomieszczenia - kuchnia i pokój. Rozdaje dzieciom rysunki urządzeń elektrycznych. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie tych urządzeń i wycięcie ich, a następnie przyklejenie do odpowiednich pomieszczeń w taki sposób, aby wyposażyć każde pomieszczenie. Dzieci mogą również narysować urządzenia, o których nie było mowy podczas zajęć, jednak muszą pamiętać o tym, że urządzenia te muszą być elektryczne. Dzieci niepełnosprawne otrzymują od nauczyciela już wycięte urządzenia, a ich zadanie polega na tym, ze musza tylko pokolorować i przykleić rysunki do powieszonych arkuszy.

  1. Wspólne powieszenie arkuszy na ścianie w sali.

  2. Zakończenie zajęć.


