KONSPEKT ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z PIŁKI NOŻNE dla GIMNAZJUM.
TEMAT: Nauczanie uderzenia piłki prostym podbiciem oraz doskonalenie prowadzenia piłki po prostej i po linii łamanej.
Cele operacyjne zajęć:
-kształcący: nauczanie uderzenia prostym podbiciem oraz doskonalenie prowadzenia piłki
- wychowawczy: zachowanie dyscypliny w czasie wykonywania ćwiczeń,
- poznawczy (wiadomości): rola stretchingu przed meczem, treningiem, lekcją.
Wiek:13- 15 lat
Płeć: chłopcy
Liczba: 20
Miejsce: boisko szkolne trawiaste
Czas trwania: 90 min.
Sprzęt: piłki, znaczniki, paliki, plastrony.
Tok zajęć |
Nazwa zabawy, gry, ćwiczenia |
Czas (min) |
Wskazówki organizacyjno-metodyczne |
Uwagi |
Część wstępna Organizacja treningu
Ćwiczenia ożywiające
|
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Podanie zadań treningu
Berek wąż
|
2
5 |
Ustawienie grupy w dwuszeregu
Berek goni na ograniczonym polu, uczniowie kolejno złapani dołączają do berka tworząc wąż, który nie może się rozerwać.
|
Nauczyciel wybiera berka
Ograniczamy pole zabawy
|
Część IIA Ćwiczenia kształtujące
|
|
15 |
Uczniowie ustawieni w szeregu na linii bocznej boiska
|
N informuje o roli stretchingu przed zawodami, treningiem, lekcją.
|
Część IIB
|
Metodyka nauczania uderzenia piłki prostym podbiciem. Pokaz, objaśnienie nauczanego elementu. Ćwiczenia w parach: Uderzenie piłki dorzuconej rękami w kierunku partnera Uderzenie piłki upuszczonej, z krótkiego rozbiegu Uderzenie piłki upuszczonej po koźle Uderzenie piłki podanej przez partnera po koźle Uderzenie piłki dorzuconej przez partnera z powietrza Uderzenie piłki upuszczonej z rąk z półwoleja Uderzenie piłki leżącej z miejsca Uderzenie piłki w marszu Uderzenie piłki toczącej się Doskonalenie prowadzenia piłki Ćwiczenie wykonywane w parach
Bieg nad znacznikami- rytmizacja ruchów Bieg slalomem bez piłki przodem i tyłem
Prowadzenie piłki slalomem Prowadzenie piłki slalomem w kierunku bramki zakończone uderzeniem na bramkę Jak wyżej z podaniem do partnera stojącego przed polem karnym
Gra 10x10 na cztery bramki
|
20
10
10
20 |
Uczniowie ustawieni wzdłuż linii bocznej boiska
Na środku boiska w kierunku bramki ustawione co 1 metr znaczniki
Każdy zespół ma po dwie bramki ustawione na linii bocznej w pobliżu narożników |
Uczniowie dobierają się w pary, jedna piłka na parę, zmian dokonują w parach na polecenie nauczyciela
U biegną bardzo krótkimi krokami
Każdy U ma piłkę
Bramkę zdobywamy wyłącznie uderzeniami z prostego podbicia
|
Część końcowa Ćwiczenia uspokajające Zakończenie zajęć |
Żonglerka piłki
Zebranie przyborów Zbiórka, omówienie treningu. Pożegnanie.
|
5
3 |
Uczniowie ustawieni w dwuszeregu |
Żonglowanie stopą, udem, głową. Każdy uczeń ma piłkę. Podsumowanie zajęć, pokaz uderzenia piłki prostym podbiciem przez wyróżniającego się ucznia |