Konspekt lekcji techniki dla klasy VI, Ukw, II Lic, Dydaktyka


Konspekt lekcji techniki dla klasy VI

Prowadzący:

Czas trwania lekcji: 45 minut

Temat: Woda - główny składnik życia.

Cele dydaktyczne: Zaznajomienie z budową, funkcjonowaniem i użytkowaniem instalacji wodnej,

Zwrócenie uwagi na racjonalne wykorzystanie wody,

Zrozumienie potrzeby ochrony wód.

Cele wychowawcze: Kształtowanie postawy - ucznia dbającego o przyrodę.

Metody kształcenia: pogadanka, pokaz z opisem, rozmowa.

Forma pracy: indywidualna.

Typ lekcji: problemowa.

Środki dydaktyczne:

  1. wodomierze,

  2. karty ćwiczeniowe,

  3. schematy:

Literatura: „Technika wokół nas” - Z. Dembek

„ Kropla” - informator wodociągowy

Przebieg lekcji - wykonawczej.

  1. Sprawy organizacyjno porządkowe.

Powitanie uczniów przez nauczyciela. Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego.

  1. Uświadomienie celu lekcji, podanie zadań.

Na dzisiejszej lekcji dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o wodzie między innymi skąd się bierze, do czego ją wykorzystujemy i w jaki sposób możemy ją chronić. Nauczymy się dziś także odczytywać z wodomierzy zużycie wody, a także zaprojektujemy instalację wodociągową. Dzięki informacjom, które dziś będą przedstawione będziecie umiejętnie wykorzystywać wodę co pozwoli wam zmniejszyć jej zużycie. Wiadomo, że mniejsze zużycie wody to mniejszy rachunek za wodę. Przedstawienie obiegu wody w przyrodzie.

  1. Podanie tematu lekcji.

Nauczyciel zapisuje temat na tablicy „Domowa instalacja wodociągowa” a dzieci pismem technicznym przepisują go do zeszytów.

  1. Analiza zadania.

Jaką funkcję spełnia instalacja wodociągowa? Jak mierzymy zużycie wody?

Z jakiego materiału wykonuje się instalację wodną oraz wodomierze i dlaczego?

Wyjaśniamy sposób odczytywania wskazań wodomierzy.

Normy projektowania instalacji wodociągowej.

  1. Przygotowanie do wykonania zadania.

Prosimy jednego ucznia o rozdanie kart ćwiczeniowych z schematem domu i poniżej zamieszczonymi 3 wskazaniami wodomierzy.

Drugiego ucznia prosimy o rozdanie norm projektowania instalacji.

Podajemy kryteria oceny:

Ocenianie:

- poniżej 2 niedostateczny

  1. Wykonanie zadania.

Uczniowie wykonują zadanie, a nauczyciel w tym czasie wpisuje temat lekcji do dziennika. Po wpisaniu tematu chodzi po sali i kontroluje pracę zespołów. Po wykonaniu zadania zespoły podpisują swoje prace, które zbiera jeden wyznaczony uczeń.

  1. Ocena prac.

Prace zostają oceniane przez nauczyciela wg kryteriów podanych w punkcie 5.

Każda praca jest omawiana przez nauczyciela. Nauczyciel zwraca uwagę na błędy jakie popełnili uczniowie, a także pokazuje w jaki poprawny sposób należało daną rzecz przedstawić. Nauczyciel oddaje prace uczniom w celu późniejszego wklejenia ich do zeszytu.

  1. Podsumowanie.

Przypominamy jaką funkcję pełni woda w przyrodzie. Jeszcze raz pokazujemy w jaki sposób odczytujemy wskazanie wodomierza.

  1. Pożegnanie.

Nauczyciel żegna dzieci i może im ewentualnie zadać zadanie domowe „Instalacja wodociągowa w moim domu”


