konspekt skok wzwyż, AWF, Lekkoatletyka


Konspekt lekcji

Temat-zadanie lekcji: Nauczanie skoku wzwyż techniką flop, doskonalenie skoku wzwyż z miejsca.

Klasa: II Szkoły Ponadgimnazjalnej (dziewczyny)

Cele z zakresu:

motoryczności - uczeń: rozwija koordynację ruchową, wyczucie odległości od poprzeczki

umiejętności - uczeń: potrafi wykonać skok wzwyż z miejsca

wiadomości - uczeń: wie co to jest skoczność i jak ją kształtować

wychowania - uczeń: potrafi określić swoje predyspozycje do danej dyscypliny sportowej

Metody:

Realizacji zadań ruchowych: naslad.-ścosła, zad-scisła

Przekaz wiedzy: pokaz, objaśnienie i pogadanka

Miejsce: sala gimnastyczna

Ilość ćwiczących: 20

Przyrządy, przybory: sprzęt do skoku wzwyż (materace, poprzeczka, słupki)

Prowadzący: Filimoniuk Dariusz gr. IIImA

Część toku

Opis zadań (ćwiczeń)

Dozo-wanie

Uwagi organizacyjne i metodyczna

I. Część wstępna

1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie stanu wzwyż gotowości do zajęć, podanie tematu oraz głównych zadań lekcji.

2.Rozgrzewka:

-ćwiczenia rozciągające w miejscu

-ćwiczenia gibkościowe w miejscu (skłony, skręty, krążenia, skrętoskłony, wypady, wymachy)

-ćwiczenia w truchcie: skip A C, bieg skrzyżny lewą i prawą stroną, cwał ze zmianą nogi kierunkowej, co drugi krok wyskok w górę lewa noga prawa ręka.

3.Ćwiczenia rozciągające w formie strechingu (ćwiczenia w kolejności: napięcie -rozluźnienie - rozciąganie).

1.a)Napięcie: W klęku, palce stóp obciągnięte odchylić wyprostowany tułów do tyłu

b)rozluźnienie

c)rozciągniecie :odchylić tułów niżej

podpierając się RR. Biodra wypchnąć w przód

15min.

Ustawienie w dwuszeregu, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i strojów sportowych

0x01 graphic

II. Część główna

1. Pokaz i objaśnienie techniki skoku.

2. Bieg po łuku. Na dystansie około 40m ćwiczący biegnie po krzywiznach w kształcie łuku, skierowany na przemian w lewą i prawą stronę. Podczas wbiegania w łuk rytm i prędkość narasta, zwiększa się również pochylenia ciała do środka łuku.

3. Bieg po krzywiźnie rozbiegu. Ćwiczenie wykonuje się na skoczni, po wyznaczonej krzywiźnie rozbiegu.

4. Odbicie w marszu i biegu. W marszu skoczek wykonuje odbicie co 2 kroki. Rozpoczyna marsz nogą wymachową i jednocześnie, przygotowuje się do wykonania wymachu, odwodzi ramiona w tył. Następnie szybko przez nogę wymachową w przód w tzw. „podsiadzie”, aktywnie ustawiając nogę odbijającą w miejsce odbicia. W locie utrzymuje się pozycję ciała, jaką uzyskał w momencie odbicia. Lądowanie na nogę odbijającą.

5. Odbicie podczas biegu po obwodzie koła. Skoczek biegnie po obwodzie koła o promieniu około 4m, tak by jego noga odbijająca znajdowała się bliżej środka koła. Podczas biegu, co 4-6 kroków, zawodnik wykonuje odbicie jak w ćwiczeniu 4.

6. Odbicie z rozbiegu po łuku, zakończone wyskokiem dosiężnym. Z rozbiegu 7-9 kroków ćwiczący wykonuje odbicie zakończone wyskokiem dosiężnym.

7. Skok wzwyż miejsca. Ćwiczący staje tyłem do poprzeczki i zeskoku. Zamach rękami z równoczesnym półprzysiadem, następnie poprzez wymach rąk i szybki wyprost nóg - odbicie w górę - w tył, ominięcie poprzeczki tyłem, lądowanie na barkach lub na plecach.

8. Skok wzwyż ze skróconego rozbiegu. Z 3-5 kroków rozbiegu, po wykonaniu prawidłowego odbicia, ominięcie tyłem poprzeczki tak, by wylądować na plecach prostopadle do poprzeczki.

9. Skok wzwyż z pełnego, wymierzonego rozbiegu - jak w ćwiczeniu 8. Przed przystąpieniem do tego ćw. konieczne jest wyznaczenie i odmierzenie rozbiegu.

10. Skok wzwyż techniką flop - doskonalenie poszczególnych faz skoku.

25min.

W czasie zmiany kierunku biegu prędkość ćwiczącego maleje by znów wzrosnąć podczas wbiegania w następny łuk.

W momencie zakończenia odbicia noga odbijająca powinna być wyprostowana, a ramiona i noga wymachowa w pozycji możliwie wysokiej.

W kolejnych ćwiczeniach skoczek stara się w locie sięgnąć jak najwyżej nogą wymachowa, głową.

W ćwiczeniach należy zwracać uwagę na ułożenie głowy, która podczas lądowania na plecach powinna być ułożona tak, by brodą prawie dotykać mostka.

III. Część końcowa

Uporządkowanie miejsca zajęć.Omówienie lekcji, pożegnanie

5min.

Zbiórka w dwuszeregu i omówienie zajęć.


