Scenariusz zajęcia - W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH, Konspekty, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

z zakresu edukacji ruchowo-zdrowotnej

  1. Data:

  2. Grupa wiekowa: 5-6 latki

  3. Treści programowe:

- uczestniczenie w zabawach ruchowych z wykorzystaniem metody Labana

- uczestniczy w zabawach twórczych

- przebywa w dobrze wywietrzonym, oświetlonym i odpowiednio ocieplonym pomieszczeniu - sali

  1. Temat zajęć: W zdrowym ciele zdrowy duch

  2. Cele edukacyjne (dziecko):

- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych

- uczestniczy w ćwiczeniach kształtujących wyczucie własnego ciała, przestrzeni, ciężaru, rozwija płynność ruchów w napięciu i rozluźnieniu,

- adaptuje ruchy własne do ruchów partnera

- wykorzystuje wyobraźnię twórczą,

  1. Metody nauczania:

- słowna: rozmowa, objaśnienie

- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, , samodzielnych doświadczeń

- oglądowa: pokaz, przykład osobisty

  1. Formy organizacyjne

- indywidualna,

- zbiorowa,

- pary

  1. Środki dydaktyczne:

płyta CD, bębenek, tamburyno,

  1. Literatura przedmiotu:

Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;

Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;

  1. Przebieg zajęć

  2. Tok zajęć

    Czynności n-la

    Czynności dzieci

    Czynności organizacyjno-porządkowe

    Wprowadzenie do tematyki zajęć

    Uświadomienie celu zajęć

    Zabawa orientacyjno-porządkowa

    Realizacja tematu - wyczucie przestrzeni,

    Rozwijanie wyczucia płynności ruchów w napięciu i rozluźnieniu

    Wyczucie własnego ciała

    Wyczucie ciężaru

    Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera

    Podsumowanie

    - zaproszenie dzieci na dywan,

    - przekazanie w kole iskierki przyjaźni poprzez uścisk ręki

    - studentka prosi, by dzieci stanęły w rozsypce, tak by każdy miał miejsce, wyjaśnia zabawę:

    Dzieci tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka przestaje grać dzieci uważnie słuchają:

    jedno uderzenie w bębenek - dzieci szybko zwijają się w kłębek jak jeże.

    dwa uderzenia w bębenek - dzieci próbują dosięgnąć czubka drzewa.

    - s-tka zaprasza do kolejnej zabawy

    Dzieci swobodne biegają w dowolnych kierunkach z obrotami i podskokami z towarzyszeniem żywej muzyki. Na przerwę w muzyce piękny ukłon i pozostanie w bezruchu do chwili, gdy muzyka znowu zacznie grać.

    - s-tka poleca, by dzieci stanęły w rozsypce, tak, by każdy miał miejsce. Wyjaśnia zasady.

    Lekkie uderzenie w tamburyno - dzieci poruszają się wysoko na palcach, lekko wirując.

    Głośne uderzenie - dzieci wykonują energiczne ruchy całym ciałem, przechodzą z pozycji wysokich do niskich.

    - dzieci wykonują dowolne ruchy samymi ramionami, w różnych pozycjach wyjściowych.

    - dzieci wykonują dowolne ruchy samymi nogami, w różnych pozycjach wyjściowych.

    - dzieci wykonują dowolne ruchy całym ciałem, w różnych pozycjach wyjściowych.

    - podnosimy ciężki kamień, nast. mały kamyczek

    - dzieci ćwiczą parami. Jedno jest lustrem i odbija ruchy kolegi, który stoi przed lustrem, następnie zmiana ról,

    - dzieci maszerują do rytmu wystukiwanego przez tamburyno, zatrzymanie i piękny ukłon

    - przekazanie iskierki przyjaźni na zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę;

    - dzieci siadają przed tablicą

    - przekazują iskierkę poprzez uścisk ręki, aż wróci do tego kto ja rozpoczął (s-tki),

    - dzieci wykonują polecenia s-tki, naśladują jej ruchy,

    - tańczą w rytm muzyki, reagują na polecenia,

    - biegają po Sali, uważając na inne dzieci, na przerwę w muzyce wykonują ukłon,

    - stoją w rozsypce, reagują na rodzaj dźwięku,

    - dowolne ruchy różnymi częściami ciała,

    - wyczuwają ciężar, demonstrują go całym ciałem,

    - ćwiczą parami

    - maszerują do rytmu, po kole,

    - przekazują iskierkę poprzez uścisk ręki, aż wróci do tego kto ja rozpoczął .


