Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IIB, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, LO


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II B

Data:18.09.2009 r.

Przedmiot: język polski

Klasa: II B IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

Temat: Problematyka społeczna w „Cierpieniach młodego Wertera”. Praca z tekstem.

Cele: ogólne: - ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz analizy tekstu literackiego

szczegółowe: uczeń - wymienia cechy charakteru Wertera i Lotty,

- charakteryzuje bohaterów powieści Goethego ze względu na pochodzenie,

- w oparciu o treść analizowanego fragmentu oraz o całość powieści wymienia przyczyny cierpienia Wertera,

- samodzielnie czyta fragment powieści i odpowiada na pytania w oparciu o tekst,

- wyjaśnia własnymi słowami wpływ pozycji społecznej bohatera na jego losy.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, burza mózgów

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela, podręcznik do pracy w domu

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N prosi o podanie krótkiej charakterystyki Wertera oraz Lotty (sprawdzenie pracy domowej)
N zapisuje najistotniejsze cechy bohaterów na tablicy

N: Wiemy już jaki był Werter, czym się kierował w życiu. Spróbujcie teraz odpowiedzieć, jakie były przyczyny jego cierpienia?
N: Werterowi sprawiało ból to, że nie może być ze swoją ukochaną. Jak zauważyliście - to nie był jedyny powód jego cierpienia. Dzisiaj spojrzymy na tego bohatera od nieco innej strony. Zapiszcie temat…

U odczytują swoje prace, wymieniają różne cechy Wertera i Lotty, po czym wspólnie wybierają najważniejsze cechy bohaterów

Kilku chętnych U zabiera głos, podkreślają szczególnie nieszczęśliwą miłość do Lotty, mogą zwracać uwagę na pochodzenie bohatera

U piszą

Faza operacyjna

25 min

N rozdaje karty z fragmentem powieści (list z 15 marca - Załącznik 1), prosi o przeczytanie tekstu i udzielenie odpowiedzi na pytania znajdujące się pod nim.

N prosi chętnych U o odczytanie odpowiedzi

N: Jak omawiane wydarzenie wpłynęło na Wertera?
N: W oparciu o całość utworu, opowiedzcie, jak dalej potoczyły się losy bohatera.
N czyta fragment artykułu T. Żeleńskiego - Boya „Czytałem Wertera” (podr. do nauki w domu s.81); pyta: Co wg autora było najważniejsza przyczyną cierpienia bohatera?

U czytają, piszą odpowiedzi

U czytają

U: sprawiło mu ból, zniechęciło go do pracy

U opowiadają o losach Wertera

U: nierówność społeczna

Synteza

7 min

N: Wiecie jakie były przyczyny rozterek i smutku bohatera. Opiszcie teraz samo cierpienie Wertera oraz jego skutki.

Pr. d.: Wyraź swoją opinię na temat przyczyny cierpienia bohatera powieści Goethego.

U (uzupełniają graf): cierpienie: dotkliwe, straszne, niezawinione; skutki: powrót do Lotty, obniżenie samooceny, samobójstwo


