Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IIIg, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, LO


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III G

Data:10.09.2009r.

Przedmiot: język polski

Klasa: III G IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

Temat: Uchwycić chwilę - o poezji impresjonistycznej.

Cele:

ogólne: - utrwalenie wiadomości na temat impresjonizmu w sztuce i poezji

szczegółowe: uczeń - podaje czas i miejsce powstania impresjonizmu,

- wymienia charakterystyczne cechy malarstwa impresjonistycznego,

- podaje cechy impresjonizmu literackiego (w liryce i w powieści),

- wskazuje elementy impresjonistyczne w tekstach poetyckich,

- wymienia malarzy oraz poetów tworzących dzieła impresjonistyczne,

- wyjaśnia własnymi słowami pojęcie franciszkanizmu.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, metoda analityczna

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

7 min

N prezentuje obraz C. Moneta „Impresja - wschód słońca”, pyta: Kiedy i w jakim miejscu ukształtował się kierunek w sztuce, do którego należy to dzieło
N: Dokonajcie opisu tego obrazu, wskazując jednocześnie na cechy charakterystyczne malarstwa impresjonistycznego

N: Jaki był cel takiego typu malarstwa?

N: Spróbujcie określić pochodzenie literatury impresjonistycznej

N prosi o zapisanie tematu

U: impresjonizm - pojawił się w drugiej połowie XIX w. we Francji

U opisują obraz, wspominając o technice pointylizmu, dywizjonizmu, zacieraniu konturów, pastelowych barwach, roli światła

U: uchwycenie chwili, rzeczywistości zmiennej, tranzytywnej, utrwalenie subiektywnych, ulotnych wrażeń zmysłowych

U wymieniają: naturalistyczne pochodzenie, chęć przedstawienia wycinka rzeczywistości, ulotnych wrażeń

U piszą

Faza operacyjna

30 min

N prosi o podanie impresjonistycznych cech powieści oraz poezji (w miarę potrzeby uzupełnia wypowiedzi U)

N: Dziś będziemy poszukiwać takich cech w kilku utworach
N prosi o przeczytanie wiersza K. Przerwy-Tetmajera „Melodia mgieł nocnych” (podr. do nauki w domu, s. 43)

N: Kto lub co mówi w tym wierszu? Jak się zachowuje?

N: Co opisują mgły, jaki wyłania się krajobraz?

N: Dostrzegacie tu cechy impresjonistyczne? Wskażcie je.

N: Jakie uczucia dominują w wierszu?

N rozdaje teksty wiersza L. Rydla „W noc miesięczną” (Załącznik 1), prosi o przeczytanie.

N: Jaki obraz wyłania się z konkretnych strof wiersza?

N: Jakie wrażenia, oprócz dźwiękowych, przywodzi na myśl ten utwór?

N: Opiszcie kolorystykę utworu.

N: Z impresjonistycznym ładem, wyciszeniem wiąże się poezja franciszkańska, wiążąca się z chrześcijańską afirmacją świata. Przykład tego typu poezji stanowi wiersz J. Kasprowicza „[nie ma tu nic szczególnego]”
N prosi o przeczytanie wspomnianego utworu (podr. do nauki w szkole, s. 36); jaką postawę wobec świata przyjmuje tutaj podmiot liryczny?

N: Na jakie elementy pejzażu zwraca uwagę podmiot liryczny? Jaki jest jego stosunek do natury?

N: Jakie cechy ludzi potępia podmiot liryczny?

N: Dostrzegacie jakieś motywy impresjonistyczne w wierszu?

U podają cechy - proza: rozluźnienie kompozycji, fragmentaryczność, subiektywizm w narracji, liryczne opisy; poezja: melodyjność, rytmika, onomatopeje, plastyczność opisu, antropomorfizacje i animizacje przyrody, przymiotniki złożone, synestezja, mgły, mieszanie barw, krajobrazy tatrzańskie, nastrojowość, łagodne dźwięki


U czytają

U: mgły - pląsają, tańczą

U: krajobraz gór nocą - podają odpowiednie fragmenty

U zwracają uwagę na nastrojowość, łagodny ton, melodyjność wiersza, animizacje, antropomorfizacje, złagodzony krajobraz górski, rozmyte barwy, grę światła i cienia

U: smutek, nostalgia, zaduma

U czytają

U: obraz pogodnej nocy - uczniowie opisują kolejne strofy

U: wrażenie ruchu drgającego, falującego, który stopniowo wygasa, rozchodzi się

U zwracają uwagę na jasne i ciemne barwy (plamy), ich przenikanie się

U czytają

U: postawę akceptacji, zgody

U: na bliskie człowiekowi - chaty, ich okolicę; natura jest przyjazna, służy ludziom, dopełnia ich

U: zabieganie, chciwość

U: jasne, pastelowe barwy, łagodny ton, nastrojowość, melodyjność

Synteza

5 min

N: Zapoznaliście się z różnymi ujęciami motywów impresjonistycznych. Pora podsumować informacje. W tym celu pomoże nam tabelka. (Załącznik 2)

Praca domowa: Przeanalizuj wiersz L. Staffa pt. „Deszcz jesienny”. Wypisz cechy impresjonistyczne.

U uzupełniają tabelkę


