przykladowy konspekt, ZEW i EP Kolegium Nauczycielskie w Bytomiu, IV semestr, wykłady Bobik


Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla ucznia klasy 1

Prowadząca: …….

Temat zajęć: „Kolorowe kredki” - ćwiczenia doskonalące podstawowe procesy myślowe.

Cele ogólne zajęć:

Metody: podająca, praktyczna, aktywizująca

Formy: zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z piosenką „ Kolorowe kredki”, kartka papieru, kredki, szablony z parami różnokolorowych kredek- różniących się wielkością, rysunek domu, pocięty na sylaby napis „ kolorowe kredki”, szablon do kolorowania, obrazki z rysunkami kredek

Charakterystyka ucznia:

Uczeń ma obniżoną zdolność słuchową oraz zaburzoną percepcję wzrokowo- ruchową. Ponadto posiada słabą koncentrację uwagi. Jego sprawność graficzna również jest obniżona.

Uczeń ma trudności z przyswajaniem, zapamiętywaniem i odtwarzaniem wyuczonych treści oraz wymaga kształtowania logicznego myślenia.

Literatura:

Przebieg zajęć:

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Opis ćwiczenia

Pomoce

Wprowadzające ćwiczenie ruchowe

Doskonalenie percepcji słuchowej, ćwiczenie rytmu

Dziecko wsłuchuje się w piosenkę
i klaszcząc wystukuje rytm

Magnetofon, płyta CD z piosenką „Kolorowe Kredki”

Rysowanie zapamiętanych obrazków z tekstu piosenki

Rozwijanie analizy
i syntezy wzrokowej, pamięci słuchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Dziecko po raz kolejny wysłuchuje piosenki a następnie rysuje zapamiętane elementy.

Kartka papieru, kredki

Rozpoznawanie figur geometrycznych

Rozwijanie percepcji wzrokowej, stałości spostrzegania oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Z wcześniej narysowanych elementów piosenki dziecko rozpoznaje figury geometryczne
i zaznacza je określonym kolorem

Rysunek dziecka

Wskazywanie przedmiotów należących do tej samej kategorii

Rozwijanie percepcji wzrokowej oraz koncentracji uwagi

Dziecko
z rozsypanego zbioru narysowanych kredek wynajduje pary}
o takich samych kolorach a następnie układa je w kolejności od najmniejszej do największej

Szablony z parami różnokolorowych kredek, różniących się wielkością

Uzupełnianie obrazka według instrukcji.

Rozwijanie relacji przestrzennych zachodzących między przedmiotami

Dziecko dorysowuje przedmioty
w określone punkty według instrukcji nauczyciela na przygotowanym obrazku domku

Rysunek domu, kredki

Układanie według kolejności.

Kształtowanie myślenia logicznego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Dziecko ma przed sobą 3 różne obrazki, jego zadanie polega na ułożeniu ich
w odpowiedniej kolejności

Kartki z rysunkami:

  1. kredki w pudełku i pusta kartka,

  2. rozrzucone kredki i pusta kartka,

  3. kredki w pudełku i rysunek na kartce

Zabawa „kredki na balu”

Rozwijanie myślenia twórczego, wyobraźni oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Dziecko ma sobie wyobrazić, że kredki były na balu
i tańczyły. Na kartce ma narysować co kredki zostawiły na kartce po balu

Kartka papieru, kredki.

Sylabowa układanka

Ćwiczenie rozwijające czytanie

Dziecko ma przeczytać ułożony napis z sylab „kolorowe kredki”,
a następnie po przemieszaniu ponownie ułożyć napis i przeczytać go

Pocięty na sylaby napis „kolorowe kredki”

Kolorowanka

Zadanie odprężające, rozwijające koordynacje wzrokowo-słuchową oraz zwiększające kontrolę ruchów

Dziecko koloruje szablon według instrukcji, każdy element innym ruchem ręki

Szablon do kolorowania (rysunek: pudełko
z rozsypanymi kredkami)

Podsumowanie

Ocena własnej pracy, budowanie samooceny oraz motywacji

Dziecko omawia przebieg zajęć, określa swoje mocne
i słabe strony, mówi co mu się podobało najbardziej, a co najmniej


