konspekt gimnasytka, AWF Wychowanie fizyczne, metodyka wychowania fizycznego, konspekty


Plan metodyczny z gimnastyki

Prowadzący: Izabela Poćwiardowska

Klasa: IV

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45 min

Dział programu: gimnastyka

Zadanie główne: Przewrót w tył z dowolnej pozycji do siadu podpartego.

Zadania dodatkowe:

Cele operacyjne:

Umiejętności:

Psychomotoryka:

Wiadomości:

Wychowawcze:

Sprzęt i przybory: materace, ławeczka szwecka

Tok lekcji

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Ocena skuteczności

Docelowe

Zadania

Część wstępna - organizacyjna

Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę.

Uczeń wita się. Słuch informacji oraz informuje o gotowości do zajęć.

Nauczyciel informuje o zadaniach lekcji, sprawdza gotowość uczniów do podejmowania zadań.

Część główna:

- zadania kierowane na pobudzenie ogólnorozwojowe

Uczeń przygotowuje organizm do podejmowania zadań ruchowych.

U. w biegu:

- krążenie ramion w przód;

- krążenie ramion w tył;

- krążenia w stawach łokciowych na zew. i do wew.

- krążenia nadgarstków;

- skłony boczne;

- skip A, C;

U. w miejscu:

- krążenia głową;

- wymachy ramion w bok;

- krążenia bioder;

- krążenia tułowiem;

- w rozkroku skłony na 3 wyprost;

- siad płotkarski;

- leżenie przewrotne;

- siad rozkroczny skłon do LN i PN;

- w leżeniu na brzuchu (ręce na karku) wznosy tułowia;

- podpór leżąc tyłem - unoszenie i opuszczanie bioder;

N. przypomina ćwiczenia, pokazuje nowe i poprawia błędy.

- zadania kierowane na doskonalenie znanych umiejętności

Uczeń wykonuje przewrót w przód

U. pobierają materace tworzą dwa rzędy.

U. wykonuje przewrót w przód z przysiadu podpartego do klęku.

U. wykonuje przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego.

U. wykonuje przewrót w przód z biegu do pozycji zasadniczej.

N. podchodzi do uczniów i poprawia błędy.

- zadania kierowane na naukę

Uczeń wykonuje przewrót w tył

U. przetacza się po materacu tyłem w dowolny sposób;

U. wykonuje przetoczenie w tył do klęku;

U. wykonuje przewrót w tył na ławeczce szwedzkiej będącej pod kątem.

U. wykonuje przewrót w tył z przysiadu podpartego do klęku.

U. wykonuje przewrót w tył z przysiadu podpartego do podpartego.

N. wykonuje pokaz.

N. obserwuje dokładność, wskazuje na ułożenie głowy i kolan.

N. podchodzi do uczniów i poprawia błędy.

- zadania wg inwencji uczniów

U. uczeń wyzwala własną inicjatywę.

U. wykonuje przewrót w tył (dla chcących) do rozkroku

U. podczas wykonywania ćw. poprawia kolegów.

N. czuwa nad bezpieczeństwem.

Część końcowa

U. uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie. Podczas zbiórki rozmawia o lekcji.

U. odnosi sprzęt i ustawia się do zbiórki. Słucha oceny i wyciąga wnioski z wypowiedzi prowadzącego.

N. omawia lekcję, nagradza najlepiej ćwiczących i zwraca uwagę na powtarzające się błędy.


