Konspekt zajęć logopedycznych, logopedia


bialystok Res. rok 2

Konspekt zajęć logopedycznych

TEMAT: Utrwalanie głosek szumiących - sz, ż, cz, dż.

CEL GŁÓWNY: utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących w wyrazach

- na materiale obrazkowym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-usprawnianie narządów artykulacyjnych

-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi

-ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej

-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek sz, ż, cz, dż w sylabach

-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek w w wyrazach i prostych zdaniach.

METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słomka, rysunek zimowego lasu, serwetka, chmurki z waty do ćwiczeń oddechowych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Ćwiczenia oddechowe:

*czytanie wierszyka "Obłoczki"- dziecko po wysłuchaniu utworu dmucha na obłoczki, naśladuje delikatny wietrzyk, silny wiatr, zimny wicher (dmuchamy cicho, delikatnie albo głośno, mocno),

*oglądanie ilustracji przedstawiającej zimowy las, wykonywanie zaspy z kawałeczków białej serwetki, dmuchanie przez słomkę na skrawki papieru tak aby opadły na rysunek.

2. Ćwiczenia języka:

*owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku

dziąsłowym za górnymi zębami,

*zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu,

*unoszenie języka do wałka dziąsłowego i opuszczanie za dolne zęby- wypowiadanie na przemian aaaaa-llllllllllll

3. Ćwiczenia warg:

*zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka,

*"żucie gumy" z zamkniętymi ustami,

*naśladowanie owieczki zjadającej trawę.

4. Ćwiczenia słuchowe:

*naśladowanie: kaczka człapie- człap, człap, człap

rączka klapie- klap, klap, klap

pszczoła bzyczy- bzz, bzz, bzz

a wąż syczy- sss, sss, sss.

5. Ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głosek:

a) utrwalanie głosek w sylabach: rozmowa między dwiema papużkami- prowadzący wypowiada sylaby z ćwiczonymi głoskami, jednocześnie podając dziecku zabawkę, dziecko odpowiada taką samą sylabą i oddaje zabawkę:

sza-sza, sze-sze, szo-szo, szu-szu, szy-szy

ża-ża, że-że, żo-żo, żu-żu, ży-ży

cza-cza, cze-cze, czo-czo, czu-czu, czy-czy

dża-dża, dże-dże, dżo-dżo, dżu-dżu, dży-dży.

b) prawidłowa wymowa głosek wyrazach: nazywanie obrazków- zwracanie uwagi na prawidłową wymowę: groszek, serduszko, grzebień, nożyczki, fartuszek, pomarańcza, beczka, księżyc, owieczka, pszczoła, teczka, kapelusz, żyrafa, kaczuszka, łyżwy, jarzębina, grzyb, buraczek.

c) wyszukiwanie obrazków na polecenie słowne:

np. podaj proszę: -czerwone serduszko

-żółty kapelusz

- czerwoną jarzębinę itp.

d) segregowanie obrazków, w wymowie których znajdują się ćwiczone głoski. Dziecko nazywa obrazek i stara się odpowiednio go zaszeregować (wkłada obrazek do odpowiedniego pudełka).

e) układanka- dopasuj przedmioty, które do siebie pasują:

np. pasta do zębów - szczoteczka

łóżko - poduszka

wanna - ręcznik itp.

f) zagadki tematyczne:

"z futra szary ma sweterek, z chęcią ci podkradnie serek, na jaj widok

piszczą panie, co ją smuci niesłychanie" (mysz)

"żółty dziobek, żółte pióra, opiekuje się nim kura, na dwóch

nóżkach podskakuje i radośnie popiskuje" (kurczątko)

"pływa wśród jeziora fal, wiatr ją pcha i pcha gdzieś w dal, żagiel jej z daleka widać, wiesz już jak to się nazywa?" (żaglówka)

"kocha jaśmin i stokrotki, z nich to zbiera nektar słodki, pracowicie robi miodzik, czy ktoś wie o kogo chodzi?" (pszczoła) itp.

g) układanka dydaktyczna- skojarzenia. Dziecko wybiera zwierzę i dopasowuje do niego środowisko.

6. Zakończenie zajęć. Ocena pracy dziecka i nagroda w postaci np. znaczka.


