Konspekt zajęć na edukacje polonistyczną.Praca zaliczeniowa Ćwiczenia


Autor konspektu: Julita Koss

Etap edukacyjny: dzieci szkolne (dzieci w klasach I-III)

Czas: 55 minut

Temat: „Przeganiamy stres”

Materiały i źródła dydaktyczne: S.K Masgutowa i Międzynarodowy Instytut Neuro Kinezjologii Rozwoju Ruchowego i Integracji Odruchów; Przykłady Metod, ćwiczeń relaksacyjnych opracowanych przez Joannę Pichlak

Metody: dyskusja

ćwiczenia ruchowe

Formy pracy: praca indywidualna

praca z całą klasą

Cele: - zapoznanie uczniów z pojęciem „stres”
- przeciwdziałanie stresowi u dzieci

Uczeń: - rozpoznaje co jest sytuacją stresującą w jego życiu

- poznaje metody oraz ćwiczenia które mają zapobiec trwałemu stresowi w jego życiu

- słucha wypowiedzi innych osób

- uczestniczy w rozmowie
- uczestniczy w ćwiczeniach

- udziela odpowiedzi na zadane pytania

- rozumie sens wypowiedzi swojej oraz innych osób

Części lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Formy pracy

Metody

Środki

Czas

Wstępna

1. Witam się z uczniami

2. Sprawdzam obecność

3. Informuję uczniów o tym, czym będziemy się zajmować na dzisiejszej lekcji i zapisuję temat na tablicy.

1. Jeden z uczniów zapisuje duży wyraz STRES na tablicy

1. Cała klasa

Przekazanie informacji własnymi słowami.

1.Tablica

5 minut

Zasadnicza

1. Podaję uczniom przykład stresogenny: Masz dyktando, a rodzice chcą abyś dostał dobrą ocenę niestety nie udało się, a musisz pokazać sprawdzian.

2. Zadaję uczniom pytania pomocnicze
-Jak się czujesz w takiej sytuacji?
-Co czujesz?
Ewentualnie uzupełniam wypowiedzi uczniów.

3. Proszę o przeczytanie zapisanych na tablicy przykładów stresogennych z tablicy

1. Uczniowie odpowiadają na pytania.

2. Uczniowie wypisują kilka ważniejszych przykładów na tablicy

1. Cała klasa

Przekazanie wiedzy własnymi słowami.

1. Tablica

10 minut

Zasadnicza (ciąg dalszy)

1. W razie trudności w zrozumieniu pojęcia stres, podaję drugi przykład stresogenny:
Po wakacjach wracasz do nowej klasy i nie znasz dzieci, ani nie wiesz z kim siedzisz w ławce.
2. Zadaję pytanie
-Co czujesz?
3. Zapewniam uczniów, że dorośli też się stresują.

4. Korzystam z opracowanych przez siebie ćwiczeń (ruchowych) działających antystresowo

1. Uczniowie, aktywnie uczestniczą w przeprowadzonych zajęciach

ruchowych

1. Cała klasa

Przekazanie wiedzy własnymi słowami, które są wspomagane odpowiednim zestawem ćwiczeń .

1. Tablica

2. Zestaw ćwiczeń

30 minut

Końcowa

1. Podsumowuję lekcję, pytając o to, czego uczniowie się dzisiaj nauczyli.

2. Proszę uczniów o zajęcie swoich miejsc
3. Każdy uczeń dostaje kartkę z dwoma buźkami. Uczniowie

w celu wystawienia oceny zajęć które się odbyły kolorują wesołą bądź smutną buźkę

1.Uczniowie odpowiadają na pytania.
2. Uczniowie powinni być zrelaksowani

3. Uczniowie wystawiają ocenę zajęć kolorując odpowiednią buźkę

1. Cała klasa

Przekazanie informacji własnymi słowami.

1. Karteczki z wesołą i smutną buzią

10 minut


