Mityczne powstanie świata - konspekt III kl gimn, konspekty


Lekcja:

Data: 10.09.2008r.

12.09.2008r.

Klasa: III A/ IIIB

Temat: Chepre, Apsu i Gaja. Co mają ze sobą wspólnego? O mitologicznych początkach świata.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

- pojęcia: mit, mitologia;

Cele lekcji [uczeń]:

1.Wyjaśnia pojęcia kosmogonia i teogonia.

2. Przedstawia po kolei wydarzenia z mitów.

3. Samodzielnie redaguje notatkę o powstaniu świata (praca domowa).

4. Pracuje ze słownikiem wyrazów obcych.

Cele sformułowane w języku ucznia:

1. Ustalę, co i dlaczego łączy mitologię egipską, babilońską i grecką.

2. Wyjaśnię pojęcia kosmogonia i teogonia.

3. Samodzielnie zredaguję notatkę z lekcji.

Metody i formy pracy:

- heureza

- praca samodzielna

- praca zbiorowa pod przewodnictwem nauczyciela

- praca z mapą

- praca z tekstem

Przebieg lekcji:

  1. Określenie, z jakich krajów starożytnych pochodzą przedstawione w podręczniku fragmenty mitów, ustalenie kolejności ich powstania (na podstawie informacji o autorach zamieszczonych w podręczniku).

  1. Praca z mapą świata starożytnego. Uczniowie wskazują 3 państwa, których mity znajdują się w podręczniku. (położenie: basen Morza Śródziemnego, krąg kultury śródziemnomorskiej)

Notatka: Babilonia, Egipt i Grecja to kraje leżące w basenie Morza Śródziemnego. Stanowią one źródło kultury europejskiej.

Co można stwierdzić na podstawie tego położenia?

WNIOSEK (TEZA): Mimo odległości tych krajów od siebie, ich mity są do siebie bardzo podobne. (zapisane na tablicy i w zeszytach!)

  1. Odczytanie mitów z podręcznika.

- Wskazanie wspólnych elementów.

- Co łączy te 3 mity?

  1. Weryfikacja postawionej tezy (tabela):

mitologia egipska

mitologia babilońska

mitologia grecka

Kto/ co jest siłą sprawczą powstania świata?

Co było pierwotnym stadium jego istnienia?

Czym/ kim są byty powoływane kolejno do istnienia?

Wyjaśnienie pojęcia byt, byty (słownik języka polskiego) - wszystko, co istnieje w jakikolwiek sposób

Czy postawiona na początku lekcji teza jest prawdziwa? TAK, ponieważ…

  1. Ponowne przypomnienie definicji mitów i ich podziału. Sprawdzenie w słowniku wyrazów obcych terminów: kosmogonia i teogonia.

  1. Przygotowanie do pracy domowej (notatka z lekcji):

- wspólne ustalenie „nacobezu”, Kryteriów Sukcesu

Kluczowe pytania dla uczniów:

Notatki i dodatkowe ćwiczenia:

„nacobezu” do wypowiedzi pisemnej:

  1. Kompozycja: trójdzielna budowa: wstęp, rozwinięcie, zakończenie,

  2. Ortografia i interpunkcja,

  3. Poprawność gramatyczna i językowa,

  4. Bogate słownictwo,

Praca domowa:

- Notatka z lekcji, zgodna z „nacobezu”.

- Przeczytam fragment Księgi Genezis. Podręcznik strona 11 - 13.

Materiały i pomoce dydaktyczne:

- mapa świata starożytnego

- słownik wyrazów obcych

- słownik języka polskiego

mitologia egipska

mitologia babilońska

mitologia grecka

Kto/ co jest siłą sprawczą powstania świata?

Co było pierwotnym stadium jego istnienia?

Czym/ kim są byty powoływane kolejno do istnienia?

mitologia egipska

mitologia babilońska

mitologia grecka

Kto/ co jest siłą sprawczą powstania świata?

Co było pierwotnym stadium jego istnienia?

Czym/ kim są byty powoływane kolejno do istnienia?

Scenariusz lekcji

Szkoła ucząca się

Letnia Szkoła „Kuźnia OK”, 24-28.06.2008 r.


