KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Prowadzący - Marzanna Kroczek
Klasa - II gimnazjum (dziewczęta)
TEMAT LEKCJI : Skok zawrotny przez skrzynię.
Zadania dodatkowe :
Doskonalenie wymyku i odmyku na drążku.
Doskonalenie siły mięśni ramion.
Kształcenie gibkości i skoczności z Testu Sprawności Fizycznej.
Umiejętność ćwiczenia z przyborem.
Cele lekcji :
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:
Zrozumieć - W jaki sposób należy wykonać odbicie z odskoczni i prawidłowo skok
zawrotny przez skrzynię.
Poznać - Prawidłową terminologię w określaniu ćwiczeń gimnastycznych oraz nową
formę ćwiczeń z przyborem.
Ocenić - Poziom swojej sprawności fizycznej - dokonać samooceny według TSF.
Prawidłowość wykonania skoku zawrotnego przez skrzynię, wymyku
i odmyku na drążku.
Wiedzieć - Na czym polega asekuracja przy ćwiczeniach gimnastycznych i w jaki
sposób należy ją wykonać przy skoku przez skrzynię i ćwiczeniach
na drążku.
Wyjaśnić - Jak należy korzystać z Testu Sprawność Fizycznej.
W jaki sposób przebiega lekcja z obwodem stacyjnym.
Środki dydaktyczne - TSF, tabelka.
Miejsce ćwiczeń - sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy - szarfy, drabinki, odskocznia, drążek gimnastyczny,4 materace,
maczugi, obręcze, skakanki, skrzynia.
Pojęcia - obwód stacyjny, wymyk, odmyk, skok zawrotny,
kuczny, rozkroczny maczuga, obręcz, TSF.
Metody - zabawowa, naśladowcza -ścisła, zadaniowa.
Formy - frontalna, zajęć w grupach
Przebieg lekcji |
Zadania i przebieg zajęć |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
Część wstępna
Zabawy ożywiające
Rozgrzewka z przyborem - maczugą
Ćwiczenia w rozsypce z maczugą |
Zbiórka, raport, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Przedstawienie tematu zajęć , przebiegu lekcji, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i asekurację. „Ogonki”, „Czarodziej”
Trucht dookoła sali z maczugą przed sobą i w górze. RR z przyborem przed sobą nn skip A. RR z przyborem z tyłu
Przeplatanki ze zmianą boku, krokiem odstawno - dostawnym z przenoszeniem przyboru.
Krążenia ramion, krążenia ósemką, skłony, skrętoskłony, ćwiczenia w siadzie klęcznym, równoważnym, rozkrocznym z przyborem. Podrzuty i chwyty maczugi oburącz i jednorącz. Ćwiczenia w parach rzuty i chwyty.
|
Zbiórka w dwuszeregu.
Przypomnienie zasad.
Pobranie przyborów Na sygnał prowadzącej.
Zmiany ustawienia
N . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Po zakończeniu ćwiczeń złożenie maczug w jedno miejsce. |
Część główna |
Ćwiczenia w grupach metodą obwodowo - stacyjną. Omówienie zadań w poszczególnych grupach Pierwsza grupa - ćwiczy skok zawrotny przez skrzynię, poprzedzony ćwiczeniami przygotowawczymi. Druga grupa - ćwiczy układ ćwiczeń z dowolnym przyborem ( obręczą, skakanką, maczugą ). Trzecia grupa- ćwiczy wymyk i odmyk na drążku samodzielnie lub z pomocą koleżanki oraz ćwiczenia wzmacniające siłę mm. ramion. Czwarta grupa - wykonuje pomiar dwóch cech motorycznych z ISF - skoczności i gibkości. |
Podział na 4 grupy, po 4 osoby. Przygotowanie sprzętu.
Zmiany grup ćwiczących następują co 5 min. Nauczyciel jest przy tej grupie.
Uczennica zwolniona z wych fiz pomaga prowadzącej w lekcji - zapisuje wyniki prób.
|
Część końcowa |
Sprzątnięcie sali gimnastycznej. Ćwiczenia oddechowe i uspokajające - joga. Podsumowanie lekcji, wyróżnienie osób najlepiej ćwiczących , pożegnanie. |
W siadzie skrzyżnym i w pozycji stojącej - „drzewo” „wąż”. |
Opracowała: mgr Marzanna Kroczek