Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny : LAS PEŁEN SKARBÓW
Tematy dzienne:
Poniedziałek - Rośliny leśne
Wtorek - Leśne skarby
Środa - Grzybobranie
czwartek - Wytwory z drewna
Piątek - Las domem zwierząt
Cele ogólne całego bloku:
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
rozwijanie orientacji w otoczeniu
nauka chodzenia w parze
rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody
kształtowanie prawidłowego zachowania się w lesie
wykonywanie poleceń nauczyciela
rozwijanie słownika biernego - nazywanie, wskazywanie przedmiotów w otoczenia
nauka piosenki „Zbieramy grzyby”.
poprawa czucia głębokiego
uwrażliwianie dziecka na różne smaki, zapachy otoczenia
poprawa sprawności manualnej - segregowanie małych przedmiotów, faktur.
nauka nazw zwierząt leśnych, rozpoznawanie, naśladowanie odgłosów, sposobu poruszania się.
Metody pracy:
asymilacji- rozmowa kierowana,
waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna,
praktycznego działania
Formy pracy:
zbiorowa,
grupowa zróżnicowana
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Gatunki roślin i drzew (jagody, jarzębina, sosna), naturalne dary lasu (kora, gałęzie, grzyby świeże, suszone, marynowane), narzędzia -pila, gwoździe, młotek, płyta z odgłosami zwierząt.
Poniedziałek 08.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WSTĘPNA (codziennie bez zmian) |
|
7.30 - 8.00 |
Przyjazdy dzieci, czynności higieniczne |
8.00 - 8.30 |
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane, przygotowanie do śniadania, nakrywanie do stołu |
8.30 - 9.00 |
Śniadanie |
9.00 - 10.00 |
Elementy Porannego Kręgu |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00
13.00 - 14.00
|
Realizacja Tematu dnia ROŚLINY LEŚNE Przebieg zajęć: 1. Wycieczka dydaktyczna do lasu - obserwowanie, nazywanie roślin, zrywanie pojedynczych roślin i przyniesienie ich do klasy, dotykanie kory drzew (wielozmysłowe poznawanie otoczenia). 2. Rozmowa o lesie, opowiadanie o obrazku. Zasady zachowania się w lesie (co możemy robić, a czego nie). 3. Nazywanie gatunków drzew i krzewów, etykietowanie. 4. Zabawa ruchowa „ W lesie” - naśladowanie sposobu poruszania się drzew na wietrze, roślin. 5. Wspólne wykonywanie makiety „Las”. Wypełnianie treści z podręczników / nauka liter i cyfr
Zajęcia rewalidacyjne grupowe - zajęcia manualne (wiązanie, sznurowanie) |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30
14.30 - 15.30 |
Obiad
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: LAS PEŁEN SKARBÓW
Wtorek 09.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00 13.00 - 14.00 |
Realizacja Tematu dnia LEŚNE SKARBY Przebieg zajęć: 1. Rozpoznawanie leśnych skarbów, nazywanie, etykietowanie. 2. Zabawy typu „Daj, weź”, „Gdzie jest?” - szukanie skarbów ukrytych w klasie w rytm muzyki. 3. Rozpoznawanie przedmiotów po dotyku. 4. Segregowanie do różnych pojemników, manipulowanie, porównywanie, przeliczanie. 5. Układanie figur ze znalezionych przedmiotów. 6. Praca techniczna - Przyklejanie ich do kartki. 7.Praca plastyczna - kolorowanie szyszki na kartce. Grupowe zajęcia w -f. Zajęcia rewalidacyjne grupowe - zajęcia muzyczno - ruchowe w parach i w grupie.
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: LAS PEŁEN SKARBÓW
Środa 10.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
13.00 - 14.00 |
Realizacja Tematu dnia GRZYBOBRANIE Przebieg zajęć: 1.Słuchanie i nauka piosenki: „Zbieramy grzyby” Z wielkim koszem idzie jesień po lesie, Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie? Ref. Kurki, rydze i maślaki, Borowiki i kozaki, Pozbieramy dziś. 2. Zabawy ruchowe przy muzyce: zbieranie grzybów w rytm muzyki. 3.Segregowanie grzybów według koloru, nazywanie gatunków grzybów. 4. Tworzenie zbiorów, przeliczanie. 5.Dotykanie, wąchanie grzybów „świeżych” i suszonych 6. Próbowanie grzybków marynowanych. 7. Łączenie kropek, kolorowanie grzybów z brystolu. 8. Wykonywanie koszyka z grzybkami - praca plastyczno - techniczna.
Zajęcia rewalidacyjne grupowe - zajęcia rehabilitacyjne - zabawy z piłką.
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: LAS PEŁEN SKARBÓW
Czwartek 11.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 11.00 11.00 - 13.00
13.00 - 13.30 13.30 - 14.00 |
Grupowe zajęcia w-f Realizacja Tematu dnia WYTWORY Z DREWNA Przebieg zajęć: 1.Rozmowy o drzewach. 2. Oglądanie, dotykanie drewna w różnej postaci - deska, kora, wióry, papier. 3.Naśladowanie pracy drwala (piłowanie deski z pomocą nauczyciela.) 4. Zabawa ruchowa „Drwale” (naśladowanie ruchu piłowania w parach w rytm muzyki). 5. Chodzenie po różnej powierzchni, rozróznianie, nazywanie. 6. Zbijanie desek z pomocą nauczyciela. 7. Malowanie na drewnie. 8. Zabawy muzyczno - ruchowe z kartkami papieru (papier szary, biały).
Grupowe zajęcia logopedyczne. Zajęcia rewalidacyjne - stymulacja polisensoryczna.
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne grupowe. Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: LAS PEŁEN SKARBÓW
Cele operacyjne tygodniowe
Uczeń potrafi:
współpracować z grupą i z nauczycielem
chodzić w parze
dostrzegać piękno przyrody
prawidłowo zachować się w lesie
wykonywać polecenie nauczyciela
nazwać, wskazywać przedmioty z otoczenia
powtórzyć piosenkę „Zbieramy grzyby” (naśladować ruch ilustracyjny za nauczycielem).
segregować przedmioty, faktury
poprawa sprawności manualnej - segregowanie małych przedmiotów, faktur.
nazwać zwierzęta leśne, rozpoznawać, naśladować odgłosy i sposób poruszania się.
Piątek 12.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00 13.00 - 14.00 |
Realizacja tematu dnia LAS DOMEM ZWIERZĄT - podsumowanie tematu tygodnia Przebieg zajęć: 1.Ogladanie zwierząt leśnych na ilustracjach, etykietowanie, dzielenie na sylaby. 2. Wybieranie zwierząt leśnych z rozłożonych obrazków. 3.Rozwiązywanie zagadek nauczyciela. 4. Słuchanie odgłosów zwierząt. 5. Rozpoznawanie, naśladowanie odgłosów, sposobu poruszania się. 6. Zabawa ruchowa „Mieszkańcy lasu”. 6. Wycinanie zwierząt po śladzie, przyklejanie do kartki. Wypełnianie kart pracy, praca z podręcznikiem/ nauka liter Zajęcia rewalidacyjne grupowe - relaksacja czynna |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |