konspekt zajęć dla dzieci 6-letnich, SP - prace


KONSPEKT ZAJĘĆ

DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH

TEMAT BLOKU - JESIEŃ

TEMAT TYGODNIA - Jesień czasem gromadzenia zapasów.

Marzena Nikiel

Grupa - IIPONIEDZIAŁEK:

TEMAT DNIA - Jesienne zbiory warzywne.

CEL OGÓLNY - dzieci poznają i nazywają jesienne warzywa;

CELE OPERACYJNE:

CEL WYCHOWAWCZY - bezpieczne posługiwanie się nożyczkami, zachowanie czystości w miejscu pracy;

METODY - metoda słowna (zagadki i rozmowa), metoda zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń (praca plastyczna);

FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - zagadki, koszyki wycięte z papieru, obrazki z jarzynami, karta pracy - rysunek z jarzynami, duży worek z jarzynami, blok rysunkowy, klej nożyczki, gazety z jarzynami,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA PIERWSZE

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. Rozwiązywanie zagadek. (5 minut)

  2. Zabawa ruchowa „Pełne worki - puste worki”. (10 minut)

  3. Porównywanie zbiorów, posługiwanie się terminami wewnątrz i na zewnątrz.

- zabawa pt. „Włóż do koszyka”. (10 minut)

  1. Utrwalenie pojęć - wewnątrz i na zewnątrz. (5 minut)

  1. Wstęp do zajęć - zabawa pt. „Jakie warzywa mamy w worku.” (5 minut)

  2. Rozmowa o prawidłowym i bezpiecznym posługiwaniu się nożyczkami; (2 minuty)

  3. Praca plastyczna pt. „Warzywa” - collage. (15 minut)

  4. Sprzątnięcie miejsc pracy i wywieszenie prac na gazetce przez nauczycielkę. (3 minuty)

WTOREK:

TEMAT DNIA - Na straganie z jarzynami.

CEL OGÓLNY - powtórzenie wiadomości i usprawnianie mięśni;

CELE OPERACYJNE:

CEL WYCHOWAWCZY - dzieci potrafią zdyscyplinować się podczas zajęć gimnastycznych

METODY - metoda słowna (objaśnienia), metoda czynna (zadań stawianych dziecku);

FORMY PRACY - grupowa, indywidualna, zbiorowa;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - wiersz pt. „Na straganie.”; obrazki z jarzynami, karta pracy, pudełka;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA PIERWSZE

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. Zapoznanie się z treścią wiersza pt. „Na straganie.” (2 minuty)

  2. Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego wiersza. (5 minut)

  3. Wprowadzenie liczby 3 - wyszukiwanie zbiorów trójelementowych na podstawie obrazka z jarzynami.( 5 minut)

  4. Demonstracja cyfry 3 - omówienie zapisu graficznego. (2 minuty)

  5. Zabawa ruchowa - „Zbieramy owoce.”

(3 minuty)

  1. Utrwalenie cyfry i liczby 3 - karta pracy. (8 minut)

  1. Ćwiczenia gimnastyczne z pudełkami:

  • Ćwiczenia orientacyjno-porządkowe;

(5 minut)

  • Ćwiczenia mięśni grzbietu;

(3 minuty)

  • Ćwiczenie rzutu; (5 minut)

  • Skoki; (3 minut)

  • Ćwiczenia równoważne (3 minuty)

  • Marsz uspakajający- zabawa ze śpiewem, (1 minuty)

ŚRODA:

TEMAT DNIA - Robimy zapasy na zimę.

CEL OGÓLNY - zapoznanie dzieci z potrzebą robienia zapasów przez zwierzęta; zdobywanie nowych umiejętności - proces kiszenia kapusty;

CELE OPERACYJNE:

CEL WYCHOWAWCZY - rozwijanie postawy opiekuńczej wobec zwierząt;

METODY - metoda słowna (opowiadanie i rozmowa), metoda zadań stawianych dziecku;

FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - obrazki z historyjką obrazkową, blok rysunkowy, nożyczki, papier kolorowy, klej, karmnik i ziarno dla ptaków, obrazki ze zwierzętami;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA PIERWSZE

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. Opowiadanie historyjki obrazkowej.

  • omówienie poszczególnych obrazków; (5 minut)

  1. Układanie obrazków we właściwej kolejności przez dzieci.

(3 minuty)

  1. Opowiadanie historyjki w oparciu o prawidłowo ułożone obrazki.

(10 minut)

  1. Rytmiczne wybrzmiewanie nazw warzyw - burak, marchew, por, kalafior i innych. (3 minuty)

  1. Rozmowa z dziećmi na temat jak zwierzęta przygotowują się do zimy na przykładzie jeża, wiewiórki, niedźwiedzia i bociana. (5 minut)

  2. Praca plastyczna pt. „Jak przygotowują się zwierzęta do zimy”.

(15 minut)

  1. Zabawa ruchowa pt. „Wiatr i liście.”

(3 minuty)

  1. Zawieszenie karmnika i wdrożenie dzieci do systematycznego dbania o pokarm dla ptaków. (3 minuty)

CZWARTEK:

TEMAT DNIA - Jesienna spiżarnia.

CEL OGÓLNY - dzieci poznają zimowe przetwory;

CELE OPERACYJNE:

CEL WYCHOWAWCZY - zrozumienie potrzeby gromadzenia zapasów;

METODY - metoda percepcyjna - uprzystępniania sztuki, metoda słowna (rozmowa), metoda czynna - kierowania własną działalnością dziecka;

FORMY PRACY - zbiorowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - obrazek spiżarni, karta pracy, tekst piosenki pt. „W spiżarni.”, blok, kredki;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA PIERWSZE

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. Pokazanie obrazka spiżarni, ile jest słoików na półkach. (3 minuty)

- jakie przetwory mamy w domu? (5 minut)

  1. Zabawa pt. „Klaśnij - podskocz”.

(4 minuty)

  1. Karta pracy - powtórzenie cyfr od 1 do 3; (10 minut)

  2. Zakończenie zajęć - rytmiczny marsz do piosenki o jesieni. (3 minuty)

  1. Zapoznanie się z piosenką pt. „W spiżarni.” (2 minuty)

  2. Powtarzanie tekstu i wspólne śpiewanie. (5 minut)

  3. Rozmowa na temat po co gromadzimy zapasy na zimę? Co może się znaleźć w naszej spiżarni? (7 minut)

  4. Ilustracja plastyczna słownej treści piosenki. (15 minut)

  5. Zakończenie zajęć.

PIĄTEK:

TEMAT DNIA - Jesienna sałatka zdrowia doda.

CEL OGÓLNY - rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw i owoców oraz uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw i owoców;

CELE OPERACYJNE:

CEL WYCHOWAWCZY - uczy się posługiwania nożem, kroi warzywa i owoce;

METODY - słowna - rozmowa; oglądowa - obserwacja i pokaz; czynna - zadań stawianych dziecku i samodzielnych doświadczeń;

FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - wiersz pt. „Warzywa”, chusteczki, fartuszki, nożyki, deski do krojenia, warzywa i owoce, widelczyki do konsumpcji, warzywa i owoce do sałatki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA PIERWSZE

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. Zabawa pt. „Witam was.” (1 minuta)

  2. Przeczytanie wiersza J. Tuwima pt. „Warzywa.”. (3 minuty)

  3. Pogadanka na temat jakie warzywa znalazły się na stole. (6 minut)

  • co można ugotować z podanych jarzyn? ( 6 minut)

4. Zabawa ruchowa - tańczymy Lambadę.

(5 minut)

  1. Krótkie omówienie czym będziemy się zajmować- przygotowanie miejsc pracy. (1 minuta)

  2. Nałożenie chusteczek, fartuszków i umycie rąk. (3 minuty)

  3. Zademonstrowanie przez nauczycielkę sposobu posługiwania się nożykiem. (1 minuta)

  4. Krojenie warzyw i owoców przez dzieci, dekorowanie sałatek wg. pomysłów własnych dzieci. (15 minut)

  5. Uporządkowanie miejsc pracy i konsumpcja. (5 minut)

LITERATURA:

  1. Maria Węglińska „Jak się przygotować do zajęć zintegrowanych.”

  2. Maria Kwiatowska „Podstawy pedagogiki przedszkolnej.”

  3. Baczul, Sobótka, Włodarczyk „Mój świat - podręcznik metodyczny ze scenariuszami zajęć dla 6 - latków.”

  4. Betrix Podolska”Muzyka w przedszkolu.”

  5. Anna Blek „Przedszkole przyjazne dzieciom.”


