konspekt f2, Studia, Semestr 1, Fizyka, Sprawozdania


KONSPEKT Z LEKCJI FIZYKI

Imię i nazwisko: DUSZA DAWID

Klasa: 6b

Opiekun: mgr JERZY PIĘCIAK

Czas trwania: 45 minut

Data: 2000-09-15

Temat lekcji: Ciało fizyczne i substancja. Zmienność przyrody.

Cele lekcji:

-uczeń umie podać przykłady ciał fizycznych

-uczeń umie podać przykłady substancji z jakich wykonane jest ciało fizyczne

-uczeń umie wskazać przykłady zjawisk fizycznych

-uczeń umie wskazać przykłady procesów fizycznych

Zadania

Warunki

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Wnioski

Powitanie

Dziennik

Sprawdzenie obecności

Powitanie nauczyciela oraz zgłoszenie się po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska

Podanie tematu lekcji

Nauczyciel pisze temat lekcji na tablicy

„Ciał fizyczne i substancje. Zmienność przyrody.”

Uczniowie notują temat lekcji

wprowadzenie

Nauczyciel wygłasza wprowadzenie następującej treści:

W tym roku szkolnym zaczynacie uczyć się fizyki. Musicie więc dowiedzieć się czym ona się zajmuje. Nie jest to wcale łatwo powiedzieć to prostymi słowami. Dla innych znanych wam przedmiotów nauczania było to łatwiej określić. Wiecie że biologia to nauka o organizmach żywych, a geografia zajmuje się opisywaniem ziemi. Fizyka zajmuje się wszystkim co nas otacza, całym światem materialnym. Dlatego dla fizyka wszystko może być interesujące: długopis, bateria, słońce.

Fizycy starają się odpowiedzieć na pytania:

-dlaczego żarówka świeci?

-dlaczego świeci słońce skoro nie płynie przez nie go prąd elektryczny?

-dlaczego robaczki świętojańskie świecą skoro ich temperatura ciała mało różni się od temperatury pokojowej?

-co wprawia ciało w ruch?

-czy dane ciało jest w spoczynku czy w ruchu?

Fizycy starają odpowiedzieć się na takie właśnie pytania, oraz na wiele innych. Mówimy że fizycy starają się odkryć podstawowe prawa przyrody.

Na początku będziemy się uczyć o rzeczach najprostszych a stopniowo dalej o rzeczach trudniejszych. Spróbujmy sobie odpowiedzieć:

-co to jest za nauka?

-czym ona się charakteryzuje?

Z jakimi innymi naukami jest związana.

Nauczyciel stawia pytanie

Właśnie z jakimi innymi naukami fizyka jest związana?

Oczekiwana odpowiedz:

Fizyka jest związana z:

-biologią

-chemią

-technika

matematyką

Nauczyciel stawia pytanie

A co to jest za nauka?

Oczekiwana odpowiedz:

Jest to nauka przyrodnicza, ścisła.

Nauczyciel dyktuję notatkę

Fizyka jest to nauka przyrodnicza badająca ogólne własności materii i zjawiska w niej zachodzące.

Najbardziej charakterystyczne dla fizyki są badania:

-najmniejszych elementów z jakich zbudowana jest materia

-sił działających między ciałami i ich skutki

-procesów przekazywania energii

Nauczyciel stawia pytanie

Czy znacie nazwę którą moglibyście wspólnie określić: but, samochód, paproć, wiewiórkę czy człowieka?

Oczekiwana odpowiedz:

Wszystkie te przedmioty będziemy nazywać ciała fizyczne.

Nauczyciel podsumowuje

W fizyce potrzebujemy takiej nazwy bo mamy się zajmować prawie wszystkim co nas otacza. A więc but samochód wiewiórka czy człowiek to ciała fizyczne.

Nauczyciel mówi

Zastanówmy się teraz nad innym problemem:

Czy rower to jeden przedmiot, czy wiele przedmiotów. Czy jedno ciało fizyczne czy wiele ciał fizycznych. Rower przecież składa się z ramy, kół, kierownicy itp. W życiu codziennym nie mielibyśmy z tym problemu. Kiedy mówimy rower myślimy o nim jako o całości. W fizyce jest inaczej.

Jeżeli rower to ciało fizyczne, czym więc będzie rama, kierownica, koła?

Nauczyciel pyta uczniów

Kto mi odpowie na pytanie?

Oczekiwana odpowiedz:

Części roweru to substancje.

Nauczyciel dyktuje notatkę

Ciało fizyczne to wszystko co nas otacza: but, drzewo, paproć, wiewiórka, słońce, człowiek.

Substancja jest to materiał bądź element z jakiego wykonane jest ciało fizyczne

Uczniowie notują do zeszytów.

Nauczyciel przeprowadza pokaz

Długopis

Powiedzcie mi czym jest długopis?

A co to będzie wkład obudowa zatyczka?

Oczekiwana odpowiedz:

Długopis jest ciałem fizycznym.

Będą to substancje

Długopis to ciało fizyczne a elementy z których jest wykonany to substancje.

Nauczyciel mówi

Drugą częścią tematu będzie zmienność przyrody inaczej zjawiska i procesy fizyczne.

Jedną z podstawowych cech otaczających nasz świat jest jego nieustanna zmienność.

Możemy tu powiedzieć o:

-spadaniu ciał

-fruwaniu ptaków

-ruch pojazdów mechanicznych.

Wszystkie te rzeczy są to zjawiska fizyczne

Uczniowie słuchają

Nauczyciel dyktuje

Zjawiskiem fizycznym nazywamy fakt doświadczalny będący przedmiotem badań fizyki (np. ruch, odkształcenia)

Uczniowie notują do zeszytu

Doświadczenie

Urządzenie do demonstracji wyładowań elektrycznych

Nauczyciel demonstruje doświadczenie mające na celu pokazanie wyładowań elektrycznych.

Te wyładowania elektryczne to proces fizyczny

Uczniowie obserwują doświadczenie i próbują wysunąć wnioski

Nauczyciel dyktuje

Przebieg postępujących po sobie zjawisk fizycznych to proces fizyczny

Uczniowie notują do zeszytu

Podsumowanie

Nauczyciel zadaje uczniom pytania o dzisiejszej lekcji:

Ile nowych pojęć poznaliśmy na dzisiejszej lekcji?

Co to jest ciało fizyczne i substancja?

Co to jest zjawisko i proces fizyczny?

Uczniowie odpowiadają na zadane pytania

Nauczyciel dyktuje zadanie domowe

Z jakich substancji są zbudowane: rower, zegarek na rękę, termometr, buty ubranie?

Uczniowie notują zadanie domowe do zeszytów.


