Władza sądownicza - Konspekt lekcji, Dziś i jutro-materiały dodatkowe


Konspekt lekcji

Temat lekcji: Władza sądownicza.

Klasa: II C Gim.

Data: 3.10.2011

I. Założenia metodyczne

1. Cele lekcji:

Poziom I - Wiadomości

Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:

- postacie: Stanisław Dąbrowski;

- pojęcia: Sąd Najwyższy, trybunał, prokuratura, policja, sędzia, niezawisłość, immunitet, adwokat, radca prawny;

- fakty: Władzę wykonawczą w Polsce sprawują Sądy i Trybunały.

Kategoria B - uczeń rozumie:

- rolę sądów w Polsce.

Poziom II - Umiejętności

Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:

- wyjaśnić pojęcia: Sąd, Trybunał, niezawisłość, władza sądownicza,

- wymienić organy władzy sądowniczej, przedstawiając jej hierarchie i powiedzieć, czym zajmują się poszczególne sądy;

- wyjaśnić, na czym polega niezawisłość sądów;

- określić role prokuratora, obrońcy i sędziego w procesie sądowym.

Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:

- powiedzieć, kto powołuje na stanowisko sędziego;

- powiedzieć, kto jest obecnie Pierwszy Prezesem Sądu Najwyższego - Stanisław Dąbrowski.

Poziom III - Kształcone postawy i przekonania

Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:

- że władzę sądowniczą tworzą Sądy i Trybunały;

- jakie są kompetencje poszczególnych sądów;

- czym zajmuje się prokuratura.

2. Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Dziś i jutro kl.2” str. 23-28;

- Konstytucja RP.

3. Metody nauczania:

- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;

- praca z Konstytucją;

- pogadanka;

4. Zasady nauczania:

- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;

- zasada trwałości wiedzy.

5. Forma pracy:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1.Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

-Kto sprawuje władzę wykonawczą w Polsce?

- Kto mianuje Prezesa Rady Ministrów?

- Przed jakim organem za swoją pracę odpowiada Rada Ministrów?

- Podaj przykład kompetencji rządu.

- Ile lat trwa kadencja prezydenta?

- Podaj przykład kompetencji prezydenta.

- Jaka zasada została wprowadzona, aby zapewnić współpracę prezydenta i rządu?

- Na czym polega zasada kontrasygnaty?

.

3.Wprowadzenie tematu.

Kto sprawuje władzę sądowniczą? Jaka jest hierarchia sądów polskich i jakie kompetencje mają poszczególne sądy władzy dowiemy się na dzisiejszej lekcji.

Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

Temat brzmi: „Władza sądownicza”.

Uczniowie przygotowują się do lekcji.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4.Nauczyciel mówi, że władza ustawodawcza stanowi prawo, władza wykonawcza wciela je w życie. Trzeba też sprawować kontrolę nad prawidłowym przestrzeganiem prawa. Tą kontrole sprawuje władza sądownicza. Która składa się z odrębnych i niezależnych sądów i trybunałów. Nauczyciel poleca przeczytanie art.174 z Konstytucji RP. Zadaje pytanie:

W czyim imieniu wydawane są wyroki przez Sądy i Trybunały?

Nauczyciel poleca zapisać do zeszytu: Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu RP.

5.Nauczyciel mówi, że każdemu obywatelowi przysługuje prawo do dochodzenia swoich praw przed odpowiednim sądem. Poleca przeczytać fragment z podręcznika str.23. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Czym zajmują się sądy?

- Jak potocznie nazywa się działalność sądów?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów.

Poleca zapisać do zeszytu: Sądy zajmują się rozstrzyganiem sporów i osądzaniu przestępstw (wymiar sprawiedliwości).

6. Nauczyciel mówi uczniom, że władzę sądowniczą oprócz sądów sprawują trybunały. Zadaje pytanie:

- Jakie znamy w Polsce trybunały?

Poleca przeczytanie art.188 i atr.198 z Konstytucji RP. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

-W jakich sprawach orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Poleca przeczytanie art.190 z Konstytucji RP. Zadaje pytanie:

- Czy można odwołać się od decyzji Trybunału Konstytucyjnego?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: W Polsce funkcjonują Trybunały: Konstytucyjny i Stanu. Trybunał Konstytucyjny bada zgodność z konstytucją ustawy uchwalone przez parlament. Trybunał Stanu kontroluje najważniejszych urzędników. Wyroki Trybunały Konstytucyjnego są ostateczne.

7. Nauczyciel mówi, że sądy nie tylko karzą przestępców i rozstrzygają spory majątkowe. Obecnie sądy rozstrzygają wiele spraw, dotyczących życia codziennego, a nawet mogą niekiedy uratować życie. Nauczyciel pyta uczniów.

- Podaj przykłady spraw, którymi zajmują się współczesne sądy?

- Jak traktowani powinni być obywatele wobec prawa? (art.32 z Konstytucji RP)

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: Wszyscy obywatele są równi wobec prawa.

8. Nauczyciel poleca analizę schematu dotyczącej hierarchii sądów polskich str.26-27. Ukierunkowuje prace uczniów zadając pytania:

- Jakie mamy grupy sądów w Polsce?

- Jakie sądy podlegają Sądowi Najwyższemu?

(Nauczyciel mówi, że Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego jest Stanisław Dąbrowski).

- W jakich sprawach sądzą sądy administracyjne?

- Jak dzielą się sądy powszechne?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Zaznacza, że w Polsce obowiązuje dwuinstancyjność. Polega to na tym, że jeśli ktoś nie zgadza się z wyrokiem sądu I instancji może odwołać się do sądu II instancji. Mówi, że po przystąpieniu Polski do UE, można odwoływać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Poleca narysować w zeszycie schemat przedstawiający hierarchię sądów polskich.

9.Nauczyciel zadaje pytanie:

- Kto pełni najważniejszą funkcje w sądach?

-Kto powołuje osoby na stanowisko sędziów?

- Czym powinien charakteryzować się sędzia?

-Na podstawie art.181 odpowiedz, czym dysponuje sędzia?

- Jakie jeszcze przywilej ma zagwarantowany sędzia (art.180)?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Poleca zapisać do zeszytu: Sędziego powołuje Prezydent. Sędziowie muszą być niezawiśli. Sędzia chroniony jest immunitetem i jest nieusuwalny.

10.Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Prokuratura i policja” str. 28. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Jakie są zadania prokuratury?

Nauczyciel, mówi o zadaniach policji.

- Kto może udzielić pomocy oskarżonemu?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi. Poleca zapisać do zeszytu: Prokuratura zajmuje się ściganiem przestępców, nadzoruje śledztwa, jest oskarżycielem w sądzie. Policja dba o porządek publiczny. Adwokat lub radca prawny zajmują się obroną oskarżonego.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie czytają konstytucję i odpowiadają.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają na podstawie konstytucji.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie analizują i odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie odpowiadają na podstawie wiedzy własnej.

Uczniowie czytają i odpowiadają.

Uczniowie zapisują.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują.

III

Podsumowanie

11. Rekapitulacja pierwotna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kto sprawuje władzę sądowniczą?

-Jaki jest podział sądów powszechnych?

- Czym zajmują się sądy wojskowe?

- Jaką zasadę musi wyznawać sędzia w swojej pracy?

- Czym zajmuje się prokuratura?

12. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

13. Zadanie domowe:

Uczniowie maja przygotować materiał z dzisiejszej lekcji znajdujący się w podręczniku.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie zapisują zadanie domowe.


