Zabawa matematyczna pokarm dla kaczuszek, scenariusze, edukacja matematyczna


Część statyczna:

  1. Data -

  2. Prowadzący -

  3. Grupa wiekowa - 3-4 latki

  4. Zagadnienia programowe:

  1. Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów

  1. Temat zajęć - Zabawa matematyczna „pokarm dla kaczuszek”.

  2. Cele zajęć:

Dziecko:

  1. Metody pracy:

          1. Słowne:

            • rozmowa

            • instrukcje, objaśnienia

        1. Oglądowe:

          • pokaz

      1. Praktycznego działania

        • metoda ćwiczeniowa

  • Środki dydaktyczne:

              1. magnetofon

              2. płyta

              3. pacynka kaczka

              4. pluszowe kaczki

              5. ilustracje: kaczka z pisklętami, kaczor, jabłka,

              6. tabliczki TAK, NIE

              7. żółta opaska z wizerunkiem kaczki

              8. hulajhop

              9. koszyki: mały, duży

              10. karta pracy

    1. Literatura:

    a) Folejewska R. „Rośnij z Didasko”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-10/01

    b) Stucki E, „Metodyka nauczania matematyki w klasach niższych”, Część I, B-szcz 1992

    c) Gruszczyk - Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997

    d) Kilm - Klimaszewska A. „Pedagogika przedszkolna”, Warszawa 2002

    Część dynamiczna 15.04.2009

    Tok czynności

    Czynności nauczyciela

    1.Czynności organizacyjno-porządkowe - powitanie

    Powitanie dzieci i zaproszenie na środek sali.

    2. Wprowadzenie do tematyki zajęć

    Zagadki słuchowe prowadzące do tematu kaczka (powtarzający się głos kaczki)
    - wysłuchanie wiersza inscenizowanego przez pacynkę i sylwety „Kaczki” (pluszowe kaczki)

    - rozmowa o treści wiersza

    3. Uświadomienie celu

    - Dzisiaj będziemy szukać pokarmu dla kaczuszek.

    4. Realizacja tematu - ćwiczenia w klasyfikacji

    a) przedstawienie produktów zjadanych przez kaczki

    b) dostrzeganie różnic związanych z wielkością przedmiotów

    c) wyłonienie elementu według podanego kryterium

    - produkty przeznaczone dla kaczuszek

    d) grupowanie elementów według kryterium wielkości

    e) przeliczanie elementów

    w zbiorze

    f) wyodrębnienie elementów - kryterium przynależności

    Pokaz naturalnych okazów: trawa, pokrzywa, woda, okruszki, kasza

    - Spójrzcie, czy one są takie same?

    - A czym się różnią?

    - Pokażcie mi, jaka jest największa kaszka?

    - Pokażcie mi, jaka jest najmniejsza kaczka?

    - Zerknijcie na gazetkę, którą przygotowałam.

    - Czy wszystkie jabłka są takie same?

    - Czym się różnią?

    - Pokażcie mi największe jabłko?

    - Pokażcie mi, jaki jest najmniejsze jabłko?

    - Waszym zadaniem jest przypasowanie produktów przeznaczonych dla kaczuszek.

    Jeśli zgadzacie się, że kaczki jedzą trawę to podnieście w górę tabliczkę tak. Następnie położymy obrazek obok kaczuszek, itd.

    Pozostałe produkty zostawimy obok kaczuszek.

    - Spójrzcie na obrazki. Kto je marchew, jabłko itd.

    „Kaczuszki w stawach”

    Muzyka łagodna - Kaczuszki „Kiwają się na boki i naśladują głos kaczki „kwa, kwa”, wodzą wzrokiem za swoim prawym i lewym skrzydłem, rozglądają się czy nie nadlatuje jastrząb.

    Muzyka groźna - Kaczuszki wskakują do stawów (hulajhop, szarfy).

    - Do małego koszyka włóżcie małe kaczuszki, a do dużego koszyka duże.

    - W dużym koszyku, jakie są kaczki?

    - A w małym koszyku, jakie są kaczki?

    - Policzcie ile jest małych kaczuszek w małym koszyku?

    - Ile ich jest?

    - Policzcie ile jest dużych kaczuszek w dużym koszyku?

    - Ile ich jest?

    - Odnajdźcie produkt, który nie pasuje do pozostałych.

    - Jak myślicie, czego nie je człowiek?

    5. Ćwiczenia utrwalające umiejętność klasyfikowania z podaniem jednego kryterium

    Dzieci maszerują do rytmu piosenki.

    - Zapraszam do mnie dzieci, które mają sznurowane buty.

    - Zapraszam do mnie dzieci, które mają dziś spodnie.

    - Zapraszam do mnie dzieci, które ładnie się uśmiechają.

    - Zapraszam do mnie dzieci, które mają rozpuszczone włosy.

    - Zapraszam do mnie dzieci, które mają związane lub spięte włosy.

    - Zapraszam do mnie dzieci z grupy ……..

    7. Podsumowanie

    - Które z zadań podobało się wam najbardziej?

    - Czy jakieś zadanie sprawiło wam trudność?

    „Kaczuszki” Ireny Salach

    Gospodyni mała chodzi
    i liczy kaczuszki:
    Jedna, druga, trzecia, czwarta
    Chodźcie na okruszki
    Tu jedzenie, tutaj woda
    Zjadać szybko czasu szkoda
    Jedzą obiad kaczki gładko
    Ania liczy swoje stadko
    Pilnie strzeże małych kaczek
    ,
    bo dba o nie - nie inaczej!

    Podstawowa karma kaczek to:

    - mieszanka zbóż; pszenica, kukurydza, owies, jęczmień.

    - Jako dodatek dodajemy paszę granulat

    - zieloną trawa jako uzupełnienie diety o zielone części roślin.

    - pokrzywa

    - kasza


